bugün

cuma akşamları kanal d'de yayınlanan ve yunanistan'da da izlenen yabancı damat dizisinin kaliteli başrolü. oyunculuğunun kalitesini anlamak için belirli bir sahneye ihtiyaç olmayan, sanki hayat boyu bu insanmış, bu karakter rol değilmiş hissi verebilecek kadar kusursuz oynayan tiyatro sanatçısı.

özgeçmişi:

Ankara'da doğdu. Ankara Devlet konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nü birincilikle bitirdi. 1982 yılından bu yana istanbul devlet tiyatrosunda oynamaktadır. Başarılı oyunları arasında Macbeth, Abdülcanbaz, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Yedi Kocalı Hürmüz, Kadınlardan Konuşalım ve Leanne'in Güzellik kraliçesi'ni sayabiliriz.

On yıl süreyle, "Sessiz Tiyatro" adlı, işitme engellilerin oluşturduğu topluluğu yönetti. Topluluk Barcelona, Kiev, Çernobil ve Kıbrıs'ta tiyatro festivallerine katıldı, ödüller kazandı.

Sinemada, Yorum Yok (Eser Zorlu), Seni Seviyorum Roza (Işıl Özgentürk), Çıplak (Ali Özgentürk), Sır (Ali Özgentürk) adlı dört filmin başrollerinde oynadı.

Türkt Tiyatrosu'na pek çok oyuncu kazandıran sanatçı halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde drama dersleri vermektedir. Tiyatroda 3 kez Avni Dilligil, 2 kez Afife Jale ödüllerini kazanan sanatçının sinemada Altın Portakal, Altın Koza ve Altın Objektif Ödülleri vardır.
kadın oyuncu dalında bu seneki ödüllerin çoğunluğunu alan başarılı tiyatro oyuncusu
yabancı damat ile tiyatrodan uzak türk insanına ulaşmış, oyunluğun ne demek olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini izleyiciye gösteren, antepte en güzel antep şivesi ile konuşan kadın seçilmiş (antep'in yerlisi olan kadınların da arasında), izlenesi, beğenilesi insan.
yeni vestel reklam filminde * parası olan fakat huzuru olmayan zengin bayanı oynayan usta tiyatrocu
verilen bilgiler dışında bir röportajında sağır dilsiz işaret dili gestuno'yu çok iyi bildiği ve sağır ve dilsizlerden oluşan bir grup tiyatrocuya keşanlı ali destanı'nı çalıştırdığını ve bu denli iyi bir oyuncu olmasını onlarla vakit geçirmenin getirisi olduğunu öğrendiğim ve izlemekten çok keyif aldığım,şener şen le bi proje'de görsem mükemmel olur diye düşündüğüm üstün yetenek.
gerçek bir oyuncu,* dizi de hakkını vererek oynuyor.
tam bir yetenek küpü olan kadın oyuncumuzdur.son dönemdeki reklamı ve repliğiyle^^anam bende para var ama huzur yok^^ortalığı kasıp kavuran şahane bayandır kendileri.bunca zaman nerelerdeydi deyip neden daha önce rastlamadığım diye hakkında dövündüğümdür.
entep sivesini kusursuz konusan, ekranda ki o annenin sicaktigini izleyiciye kusursuz verebilen, her seyiyle dört dörtlük bir oyuncu.
yabancı damat dizisinde ailenin medeni annesi rolünde ve bu rolünü dizinin diğer oyuncuları gibi çok güzel beceren sevimli bir oyuncumuz.
kendime örnek aldığım ve türkiyede artık tek tük kalan gerçek sanatçılardan biri. bir de başarılarıyla haber olmaya gerek görülmeyip köpeği sayesinde haberlere ve şov programlarına konu olan madur oyuncu-sunucu.
sevgili kopegi (ki adını suan milyonlar onunde zikretmek istemiyorum..) binnur kalkavan'a fena halde abayı yakmıs,askına karsılık bulamayınca da bazı iki ayaklı hayvanların da sahip oldugu guduyle tecavuze yeltenmis olan,peeekk sevdigim sanatcı kisilik..ne tatlı kadındır yaa o..
anjelik diye bağırmasına hasta olduğum pek tatlı hamfendi..
ilhan şeşen tarafından kendisine yazılmış bir adet şarkısı* bulunan başarılı tiyatrocu... (bkz: uludagsozluk magazin servisi)
(bkz: anjelik)
mars kapıdan baktırır isimli dizide değeri anlaşılmamış oyuncudur.
ilhan şeşen e neler oluyor bize yi yazdırtan kadındır kendileri.
yabancı damadı her izlediğimde, bana antep'deki bir ailenin salonunda realty show izliyormuşum hissini uyandıran sanatçı, muhteşem insan.
geçen sene leenane'in güzellik kraliçesi oyununda akm sahnesinde devleşen,ses-mimik üstadı,büyük oyuncu
türkiye de beden dilini çok iyi kullanan nadir oyunculardan biri. rolüne bu kadar sahip çıkan, kendisiyle özdeştiren değerli oyuncular az bulunur.
haluk bilginer ve nevra serezli ile birlikte sevgili dünürüm adlı dizide rol alan usta oyuncu.
sivas devlet tiyatrosunun kuruluşunun 10. yılı etkinliklerinde istanbul devlet tiyatrosunun leenane'in güzellik kraliçesi adlı oyununu oynamak için sivasa gelmiş ve doyumsuz bir seyir zevki vermiş insandır. tabi ben sonradan kulise girerek tanışma fırsatı yakaladım onunla ve hayran oldum kendisine. *
oynadığı her karakterin hakkını fazlasıyla veren usta oyuncu seviyoruz kendisini.
çok başarılı bir oyuncu ve fazlaca sempatik bir insandır.

bir de köpeği canlı yayında billur kalkavan'ın koluyla çiftleşmiştir.
genç kalmaya pek bi hevesli kadın. noolacaksa artık genç gözükünce.. zırt pırt peeling, botoks yaptırıyor..
(bkz: yamru yumrucuk)