bugün

entry'ler (99)

beyaz show

an itibariyle sunucusu beyazıt öztürk ün bükemediği bileği öptüğü programdır.gördüğümüz aynı sunucu mu program aynı program mı inanılır gibi değil..uzun süredir yaptığım gibi keşke bu gece de izlemeseydim de negatif haliyle kalmasaydı aklımda diyorum.Soner sarıkabadayı ile gereksiz yere uğraşmış,karşısındaki efendi tavra rağmen sözde espirileri sürdürmüştür.Sağa sola sataşırken Behzat Ç nin niye kazakla oturduğunu bile irdelemiştir.Eve gelen misafire bile daha saygılı davranılır,bir sunucu niye programına gelen konuğu ile uğraşır bilinmez..Sürekli saatine bakması da programın sıkıntısını yeterince göstermektedir.Son anda kurtarmaya çalışıyor ama nafile çabalar,görülen görüldü ne yazıkki.

gerçek

güneş her sabah verilmiş bir söz gibi doğuyordu.gerçek neydi biliyor musunuz: her şey. (bkz: cemal süreya)

birhan keskin

''Eski avluda

Bir çiçek açtığında
Bir eski avluda
Diyor ki;
Çalıda sarı bir çiğdemim ben
Ve senin çok eski cümlen.

Sen otursan, gitmemiş ki! olsan
Ben sana bir eski Endülüs avlusu
istersen serin bir Portofino getirsem
Ya da Yedigöllerin yedisini birden.

Bir çiçek açtığında
Bir eski avluda
Diyor ki;

Her şey çok eksik ve neredeyse yok gibiyken
Buldum buluşturdum kendime geldim
Tek eksik sensin! incecik, çilli bir dille
sen de gelsen.

Ben sana kırmızı kiremitli bir çatı
Begonviller ve bir mavi kapı
Ve illa amansız bir avlu getirsem.

Dünya soğur, akşam serinlerken,
Benim sensiz sevinecek bir şeyim yok.
Kılı kırk yardım, altını üstüne getirdim,
Ve işte en geniş cümlem:

içimi açtım sana.
içini açmak için.''

deniz ülke arıboğan

bir zamanlar istanbul üniversitesindeki dersleri kapalı gişe yapan değerli hoca.Kantinde vakit öldüren öğrencilerin bile sandalyelerini kapıp,yer bulamadıklartı anfide yer yarışına girdikleri rivayet edilirdi.Olaylara,konulara farklı bakış açısı ve bugün bazı isimlere yakın görünse de ders esnasında rengini hiç belli etmeyen dosdoğru ve eğlenceli anlatım şekliyle her kesimden öğrencinin sevgisini kazanmıştı.Şimdi böyle bir hocayı i.Ü.lilerin ancak TV lerden takip edebilmesi okul açısından büyük kayıptır.

başka dilde aşk

Tereddütsüz son yıllarda yapılmış en iyi Türk filmlerinden.Biletimizi alıp yerimize oturduğumuzda sıkılıcaz iyi mi yaptık diye düşündük 10dk kadar,salondan çıktığımızda ise biz dahil tüm salonun yüzünde aynı etkilenmiş ifade vardı.Konuşmadan da anlatılır mı?daha güzel anlatılırmış..Filmedeki Onur karakteri engelliyse biz neyiz diye de soruyor insan kendine.Mutlaka izlenmeli:aşksa aşk, hayata dair ders almaksa ders almak herşey var bu filmde..Mert Fırat da bir kez daha kendisine hayran bırakmıştır,sessiz ama çok sesli bir oyunculuk sergilemiş.

hakiki gala

Oyun metnini Ayşe Bayramoğlu 'nun yazdığı,sahne tasarımı Zekiye Sarıkartal'a,Yönetmenliği Çetin Sarıkartal'a ait; usta oyuncular Ayşe Selen ve Şehsuvar Aktaş 'ın oynadığı tek perdelik harikulade komedi.Ekim ve Kasım ayında Taksim Oyuncular Tiyatro Kahve 'de ve 2 Kasım'da Anadolu yakasındaki tek gösterimi ile Oyun Atölyesi'nde izlenebilir.

--spoiler--
Gelin olmak isteyen yabancılar, emanet edilen kocalar, ucuza ya da pahalıya yapılan, ama hiç beğenilmeyen yemekler, var olmalar ya da yok olmalar, hem pop hem star hem ala hem turca olmalar, aşkı tadanlar, bir şarkı olmaya çalışan, çocuklukları hoyratça ellerinden alınmış çocuklar, kendini helâk ederek dans edenler, yeteneğine güvenenler, gözleri kör eden aşklar.. Oyunun kahramanları Müesser Hanım ve Lütfi Beye bir kereliğine de olsa sahneye çıkma ve kendilerini gösterme şansı verilmiştir. Ancak ömürlerini onca zaman boyunca birbirlerinden habersiz geçirmiş Müesser ve Lütfi için ortak bir sahne dili tutturmak, anlaşmak zorlu bir serüvenden geçmelerini gerektirecektir. Defalarca baştan almaları gerekir, defalarca tökezlerler; ama hayallerinden asla ve asla vazgeçmeyeceklerdir.
--spoiler--

kısa cümleler kuran yazar

şebnem ferahtan etkilenmiş olması muhtemel yazardır. (bkz: artık kısa cümleler kuruyorum)

arkadaşların teker teker ölmesi

geçenlerde hakkı devrim bir kanalda ölümlerden bahsediyordu:
--spoiler--
en zoru arkadaş ölümüydü.arkadaş ölümü; insanın tam göğsüne inen dirsek gibidir.nefesiniz kesilir bir anda...
--spoiler--
bundan daha güzel anlatılamaz herhalde.yaşamamayı dilediğim acı.

ne garip adam

şarkının girişindeki keman sesi inanılmaz güzel olan,sözlerini düşününce arabesk mi komik mi karar verilemeyen nil in son albümünün enteresan eserlerinden.

perikizi

canım ailem samim in (bkz: ugur yücel) feride ye (bkz: ezgi mola) hitap şekli.

standby

bir akreditif türü. (bkz: stanby l/c) ICC nin hazırladığı ISP98 kurallarıyla düzenlenmiştir.

ihracat bedellerinin yurda getirilmesi zorunlulugu

28 Şubat 2008 tarihinde yürürlüğe giren Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkındaki 32 sayılı kararda yapılan değişikliğe ilişkin genelge ile uygulamadan kalkan zorunluluktur.

güvercin

yasın yakıştığı kadın sezen aksu yine yapmış yapacağını.bu kadar mı güzel yazılır, bu kadar güzel mi söylenir *
(bkz: umudum dön gel)

mavi kus

mavi diyarlara sürükleyen masalsı bülent ortaçgil şarkısı.

zararsız küçük yalanlar gibi
yağmurdan kaçanlar gibi
bütün vapurları kaçıranlar gibi
gel hiç üzülme
salına salına uç
ben gelemem ama sen git biraz dolaş

şebnem bozoklu

oyunculuk aslında inandırıcılıksa seyirciyi fazlasıyla inandırmış müthiş şahsiyet.özellikle tiyatro sahnesinde görmeyi iple çekmekteyim.

arog

cem yılmaz ın stand-up gösterilerinde kullanamadığı tespitlerini göstermek için ozan güvenle oturup "abi şuraya da şunu koyalım süper olur hahaha" modunda oluşturduğunu düşündüğüm,hayatımdan 90 dk.yı çalan filmimsi.cem yılmaz dan sogudum o derece kotu bir film, her tarafından vıcık vıcık geyik akıyor.sonundaki 20 dk. futbol maçı ise uyuma noktasına getirmiştir.özellikle benim gibi bir arkadaşının,sevdiği birinin hatrına gideceklere sözüm: yapmayın etmeyin, vaktinizi boşuna harcamayın.

serhan sesen

erken gidişi ve bu gidişin ardından ailesine bıraktıklarıyla iç burkan.
ne söylense boş ama nil karaibrahimgil söylemeye çalışmış.yazısı için:
(bkz: http://hurarsiv.hurriyet....8039&tarih=2008-12-08)

tutsana ellerimi

ıssız adam filmi ile gündeme gelmiş güzel bir hümeyra şarkısı.

sözleri;
--spoiler--
Sana bu karanlık bu gürültü içinde
Ellerimi uzatıyorum
Sen bu karanlık bu gürültü içinde
Görmüyorsun
Bütün köşeleri tutmuşlar
Ortada meydanlar, gözler içinde
Sana anlatamıyorum
Bütün bu köşeler, bu karanlık, bu ıslak, bu gürültü

Tutsana ellerimi
Ellerimi görmüyor musun
Tutsana ellerimi
Ellerimi görmüyor musun
--spoiler--

kinifir bed reng olur

hüseyin turanın pek bir yanık söylediği urfa türküsü.
sözleri;

--spoiler--
yar uzakta gözüm görmez gülüm aman
uzatıram elim yetmez
hasretini çektiğime
sözlerim çok dilim dönmez

kınıfır bed renk olur
aşka düşen denk olur
isterem başıya gele
göresen ne renk olur

kan gelir her gözyaşımdan gülüm aman
ne çektim cahil başımdan
tutacak dalım kalmadı
ağlaram can ataşından

--spoiler--

summer wine

the corrs-Bono(U2) düetiyle dinlenesi parça.