bugün

genelde ilkokulda her canı sıkılan ögrencinin vakit gecirmek icin yaptigi sikindirik oyun. ilk once uclar kalemle silgiye saplanir.ardindan kalemin ucuyla silgi ustunde yariklar acilarak uclar cikarilmaya calisir. bu islemde silgi ne kadar az hasar gorurse o kadar basarili cerrahsinizdir.

(bkz: bi siktir git)
havaya girip sıra arkadaşına "neşteri ver" gibi cümleler kurdurabilen basit ama çok eğlenceli faaliyet.
dersin baydığını gösteren durum.
sokuş sonucunda açılan yarığa uzun uzun bakar öğrenci. en sonunda zarar ziyan etmek için iki kenarından tutup bölmeye başlar. bölüm esnasındaki silginin yarılışını izlerken büyük zevk alır. çünkü en zevkli kısmı burasıdır. tam bir görsel şölendir. yarım sonrası içinde kalan tombow uca, orta parmağı gererek şut çekilip ön sırada oturan aslı nın saçına yapışı seyredilir.
dahada kötüsü silgiyi küçük kagıda sarıp silgi-kagıt kompinasyonundan bi buçuk adana yapmaktır. ve bunu arkadaşlarla çok keyifli bulup, sınıfta bir akım başlatmaktır. ha başka bir versiyonu ise silginin üzerine cetvel koyup basit bir tahteravalli yapmak ve o tahteravallinin bi ucuna herhangi bi nesne koyup -açacak, başka bi silgi, vs- öteki ucuna tokadı basmak ve nesneyi havaya uçurmaktır. en çok havaya uçuran yarışı kazanır.

(bkz: silgi sapıgı olmak)

(bkz: ilkokulda boş işlerle ugraşmış olmak)
eski sert yeşil silgilere yapılıyorsa otopsi, yumuşak beyaz silgilere yapılıyorsa ameliyat kabul edilir. Bir de lacivert yuvarlak tükenmez kalem silgisi vardı, bi bok yapılmazdı onla.
uçlu kalemin uçu sonuna kadar çıkartılıp arkadaşının koluna bastırıldıktan sonra arkasına basılarak iğne yapıyormuş hissi verdiren eylemle aynı hazzı barındıran ameliyattır. * *
orta son sınıfa kadar yapılır bu tür şeyler.
Edebiyat coğrafya kimya gibi sıkıcı derslerin bir nevi eğlencesidir.Hatta ameliyat olayını abartıp silgiye kalp çizip kalbi oyup geri silgi tozuyla doldurabilirsiniz.Tabi bu olayı yaparken hocadanda gizlenmelisiniz ki hocanın 45 dk süren nasihatlerine maruz kalmayın.
(bkz: yalnız değilsin)
Hocayı dinlememek için yapılan eylemlerdendir.
bu başarılı operasyon sonrasında çıkarılan uçları sayar ve metal bir kaba koyulur eğer uç uzun ise uygun uçsuz bir kaleme nakil işlemleri yapılabilir.
ilkokulda sıkıcı olan dersler esnasında yaptığım eğlenceli bir oyun.
ilk okul günlerinde sık sık yaptığım bir olay. bana bunu hatırlatan yazara , yayında ve yapımda emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum...

eneee bendim lan bu!
ilkokul döneminde canı sıkılan öğrencilerin yaptığı saçma bir işlem .
teneffüs eğlencesidir, toplu ameliyat yapabilir ve hemşirelerinizi de yanınıza alabilirsiniz. stajyerler de tostlarıyla sizi izler.
(bkz: doktor olcam ben)*
silgi on yerinden bıçaklanmış* bir şekilde masaya yatırılır ıslak mendille hijyenize edilen elleruçlu kalemle silgiyi ameliyat eder.
ders eğlencesidir, çatır çatır kesilir, silgi öldürür , saçmadır.
(bkz: ilkokulun vazgeçilmezleri)
daha çok rotring kalemle yapılır.. rotringin sivri ucu silginin muhtelif yerlerinde delik açıldıktan sonra gerekli hayal gücü kullanılarak işleme girilir. ve ameliyatın sonunda kalemin içindeki uç silgide kalınca ikinci bir ameliyatta bunun için uygulanır.. silgiden daha haber alınamaz
silginin ortadan parçalanmasıyla silgiyi morg olarak kalem kutusuna kaldırmak gibidir.
pislik içinde kalan silginin çöpe bir basket atışıyla atılması ile sona eren oyundur.
Silgi bölünerek çoğalan bir canlı olduğu için, sürekli sahip olduğunuz silgi sayısı artar.
her hafta silgi almak zorunda kalacağınız bir durum. Arkadaşımın silgisine uç sokardım hep ben de. sonra o operasyon yapar ve kalem kutusuna kaldırıp beni silgiyi görmekten mahrum bırakırdı.