bugün

entry'ler (845)

izmirli akademisyenin ikinci soruda elenmesi

mevkileri makamları mertebeleri fazla büyüten bir ülke olduğumuzun somut delilidir bu bayan.

yaşım 35 ve o kadar boş - bomboş akademisyenler tanıdım ki aklınız kaçar. dersiniz ki "bu adam/kadın nasıl olmuş da bırakın akademisyen olmayı; bunca sene hayatta kalmış!?"

mevcut sistem aslında çok basit işliyor. ya çok inekleyeceksin sıfır sosyal zeka ile bir yere geleceksin; yada sıfır zeka ile tanıdık vasıtasıyla bir yere geleceksin. bu kadar.

bide bu olayın tam tersi mevcut. ne kadar zeki insanlar bu tip zekası şaibeli insanların altıda çalışıp eziliyor.

canına yandığımın memleketi be...

özcan deniz feyza aktan kavgası

-sadece şu görüntülerden yola çıkarak yazıyorum-

yıllarca maço erkek simgesi haline gelen ünlülerden biri olmasına rağmen, asla el kaldırmaması özcan deniz'i takdir etmemi sağladı. bravo...

gerisini bilmem beni de ilgilendirmez.

masterchef türkiye

Covid nedeniyle dağın başında karantinada kaldığım zaman, çeken nadir kanaldan birinde olması sebebiyle biraz mecburiyetten izlediğim program.

kurgu olduğu o kadar açık ve net ki nasıl bu kadar izleniyor hayret ediyorum. resmen çoğu oyunda hazır tabak veriliyor kazananlara... o kadar bariz ki.

tabi bu kadar değil ama mesela diyelim adam balık alıyor marketten, temizliyor fırınlıyor bişeyler yapıyor, şeflerin önüne bi koyuyor "kazandibi tatlısı" :D

o kadar değil tabi de (yok bi de olsaydı amk :D ) ilk fark ettiğimde sesli kahkaha atmıştım, ikinci fark ettiğimde ise bir daha seyretmemek üzere kanal değiştirdim.

reklam ve ürün yerleştirmeleri aşşşşırı amatör.

elemelerde sarmıştı az çok, sonrası tam bir fiyasko...

ayıkla pirincin taşını deyiminin ingilizcesi

görsel

be in a pretty scrape

--

bu arada Tureng Sözlük candır...

8 bin 400 liraya çalışacak garson bulamıyorum

kesinlikle doğru bir durumdur.

konudan ayrı bir bilgi vermek isterim;

günümüz şartlarında yalancıyı s*kseler, bi takım insanlar yüzünden sıra ilerlemeyecek...

11 eylül 2021 büyük uyanış mitingi

cnn ntv trt gibi kaynakların asla yer vermediği miting.

aşı karşıtı veya değil benim için önemli değil. benim sorunun şu;

bir miting olacak, haklı/haksız insanlar seslerini duyuracak, ancak hiç bir ulusal medya organı buna yer vermeyecek?

işte bundan rahatsızım...

sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

Yeni şehir Beylükdüzü'nde gün batımı.
görsel

how i met your mother

iyi başlayan, iyi giden fakat son sezonu keşke yapmasaydınız dedirten dizi.

--spoiler--

lan o kadar mükemmel bir final yapabilecekken, sırf ters köşe olsun diye barney 'i nasıl harcadınız ya. o değil de robin sen nasıl pis bi insansın be... aklım almıyor. yazıklar olsun...

--spoiler--

god of war 3

bu oyun ile ilgili ilginç bir bilgi;

normalde oyun trailerlarında (bizi kazıklamak için yaparlar bunu ve hayal kırıklığı yaratır) görüntü, asıl oyundan kat kat iyi olur.

bu oyunun trailerının görüntüsü gerçek oyundan kat kat kötüdür. bu da oyun tarihinde tekdir sanırım.

yansın kardeşim bize ne goralılar düşünsün

cem yılmaz'ın Gora filminden ikonik replik.

dev bir alev topu gora'ya çarpmak üzereyken Arif ışık'ın tepkisi budur.

kendisinin de gora'da olması dışında bi durum yok aslında.

--
bana çok çok uzaklardaki bi ülkenin vatandaşlarını hatırlattı sanki ama... neydi ya?

uludağ sözlük

anası ağlamış sözlük.

*seneler sonra girdim bi eski günleri yad edeyim diye, "üye girişi yaptıktan sonra reklam görmeyeceksiniz" kuralını kaldırmışlar gördüğüm kadarıyla.

*troller yine bol. eski trolleri aradı gözlerim ama.. en azından onlara gülüyorduk.

*bilgi içerikli entry diye bişey kalmamış. son bir haftada binlerce entry girilmiş ama bilgi içerikli olanı bulamadım hiç.

sanırım potansiyelini fark edemediler hala sözlüklerin. bu sözlükler, onlarca -iyi yada kötü- yazar çıkarttı, yeri geldi türkiye'nin gündemini belirledi. eskiden internette bulamadığımız bişeyi bulmak için sözlüğe girerdik. yada sözlüğe her girdiğimizde bir bilgi öğrenirdik.

ihtiyar nutuğu çekmeyeceğim merak etmeyin.

şu an olan şartlara uyum sağlamış gibi sözlük. "gir, yaz, çık. seri ol, tüketim toplumuyuz biz." uzun uzun yazıları okuyacak vaktimiz yok.

işte o iş tam öyle değil. dediğim gibi potansiyeli bu kadar yüksek bi platformu bu kadar kolay harcıyor olmaları zoruma gidiyor.

lan bi tane düzgün mobil uygulama bile yazamadınız ne diyim size...

yada
(bkz: yansın kardeşim bize ne goralılar düşünsün)

haluk bilginer

yeri geldiğinde hep söylerdim, bu adam bize fazla iyi. yurt dışında olsa yere göğe sığdıramazlar diye. tezimi haklı çıkartmış ve hak ettiği değeri yurt dışında da görmüştür. tebrikler olsun!

13 yıllık nişanlının yüzüğü atması

13 yıl sonra yüzük atmakla bitmez. boşanma davası açması lazımdır....

cinemaximum

türkiye'deki mecburiyetlerin en kötüsüdür.

bir firma düşünün; biletleri 38 liradan satmasına rağmen dakikalarca, bıktırana kadar, filmlerden önce reklam veren...
bir firma düşünün; hediye(!) bilet verdiği halde o hediye bileti size vermemek için elinden geleni yapan ( internetten hediye biletinizi almak istediğinizde, mükemmel sistemleri hata veriyor! anca gişeden almanıza müsade ediyor bu harika sistem! tabi o bileti almanız için sırayı ve filme yer kalmama ihtimalini göz önüne almanız gerekiyor!)
bir firma düşünün; çok basit olan bir müşteri hizmetleri kaydını 3 aydır sonuçlandıramayan! ( adıma iki hesap var ve bunları tek hesapta toplayacaklar 3 aydır!)
bir firma düşünün; alt yapısı olmadığı halde ve hiç bir alt yapı yatırımı görünürde yapmadığı halde internetten sattığı biletlere ucuz(!) diyen ve asla internetten kolayca bilet alamadığınız.
bir firma düşünün; çalışanları kafalarına göre işler yapan ve asla bunu sorgulamayan!
bir firma düşünün; sektörün büyük kısmını tek eline almış olmanın güveniyle ne istiyorsa onu yapan! fahiş fiyatlara bilet, içecek vs satan... ve siz talep etmeden mısır içecek vs için fiş vermeyen!
bir firma düşünün; filmlerin seans saatlerini, bir önceki filmin bitiş saatine denk getiremeden koyan! -reklamlardan dolayı bir önceki filmin bi türlü bitememesinden kaynaklanıyor. artık arada kayıt dışı reklam mı gösteriyorlar ne yapıyorlar anlıyamıyorum. belli bi programları yok sanırım!-
ve

bir firma düşünün; geliri gerçekten çok yüksek olan. kurulu tesislerinin haricinde hiç bir yatırımı, hiç bir ilerlemesi, sıfır müşteri memnuniyeti ile "zaten bize mecburlar" mantığı ile çalışan!

bu ülkedeki çoğu kurum gibi çürümüş, denetimsizlikten ölmüş, ödediği vergi şaibeli, sadece maksimum kazanç elde etmeyi kendine ilke edinmiş....

rezilden öte işte...

yazdıkça katlanıyor sinirlerim.... pisliğinizde boğulun....

thanos

googlea "thanos" yazıp arattığınızda sonsuzluk eldivenine tıklarsanız sonuçların rastgele yarısı toz olacaktır.

görsel

not: tekrar eldivene tıklarsanız zaman taşı ile hepsi geri gelecektir.

diyarbakırda 3 leopar görüntülendi

leopar mı bilmiyorum ama çoğu arkadaşın söylediğinin aksine vaşak olmadığını söyleyebilirim. vaşakların kuyruğu kısa olur. bu aşağıdaki kareden anlayacağımız üzere kuyruğu boyunun 3 de birinden fazla bu hayvanın. ve ucu siyah. tabi işi uzmanlarına bırakmak lazım.

görsel

umarım hayvanları rahat bırakırlar...

edit: siyah çizgi hayvanın boyu. kırmızı çizgi ise kuyruk boyu

şemsiye man

kimselerin bilmediği, aramızda dolaşan, ancak ihtiyacımız olduğunda ortaya çıkan bir süper kahraman...

He's a silent guardian... a watchful protector... a şemsiye man

aşağıdaki linkte nadir bir görüntüsünü yakalıyoruz. sanki kışın göçen kuşlar gibi, görevini bitirip süzülüyor... göklere... ait olduğu yere...

https://www.youtube.com/watch?v=GJrnF9ogeWY

karsu dönmez

şarkı söylemek o kadar yakışıyor ki anlatamam... çok özel bir sesi var.

edit 1: bi de aklıma takıldı; lan yurt dışından hadise'yi iteleyeceğinize bunu iteleseydiniz ya... !
edit 2: oğlum valla ısırırım ben bunu bu kadar tatlı olunmaz ki ya tipe bak!

benedict cumberbatch

bir motivasyon konuşması vardır ki... yerinizde duramazsınız...

https://www.youtube.com/watch?v=d9-kSa55JVE

sevgilinin ismini dövme yaptırmak

prensipleri olan dövmecilerin yapmayı reddettiği şey.

çok subjektif ama mesela bizim Dövmeci Çağlar abi. Hayatta isim dövmesi yapmaz. yani, bi tek sevgili ismi değil; anne, kardeş, evlat. hiç fark etmez. kesinlikle isim dövmesi yapmaz. müşterilerini kibarca geri çevirir.

bence en mantıklısını yapıyor. bu dünya'da neyin ne olacağı belli değil....