bugün

sigara ateş uzerine.

Alman Fransızbrde Temel'i 7 yıl boyunca uzaya gonderceklermiş almana sormuşlar:
7 yıl yetecek kadar ne istersin diye.
alman "şarap isterim demiş"
fransıza sormuşlar"dünyanın en gzel mankenlerini isterim"demiş
Temele sormuşlar
"sigara" demiş"ama samsun olsun bizim memleketin sigarasıdır" demiş.
7 yıl sonra once almanın uzay gemısı gelmıs
kapıyı acmıslar alman mayışmış şişeler yerlerde yuvarlanıyo.
Fransız gelmiş etraf coluk çocuk kaynıyo.
Temelin gemi gelmiş kapıyı açar açmaz Temel ilk gördüğü adama saldırmış "ulan"demiş "ateş verin ateş".
(bkz: ah bir ataş ver)
cakmakları surekli kaybeden ya da surekli caldıran insandır.
bu durum insanı çakmak çalmaya iter. durumun ilerleyen safhalarında olay cakmak çalmakla kalmaz yer yer sigara çalmaya kadar gider.

(bkz: ben)
(bkz: sigara icmeyen ama ates tasiyan insan)
sigara içmesine rağmen yanında sigara taşımayan kişinin daha gelişmiş versiyonudur.

(bkz: otlakçılık)
başka birinden de ateş istemiyorsa sigarayı nasıl içtiğini merak ettiğim insandır...
(bkz: ateşi bıraktım ama sigarayı bırakamıyorum)
(bkz: sigara içen ama yanında sigara tasımayan insan)
(bkz: otlakçı)
sigarasını yaktırmaktan hoşlanan zevattandır. güzel çekebiliyorsa ilk nefesi şerefsizim bütün çakmaklar heba olsun feda oolsun.*
(bkz: o kadar tiryakiysen bir kutu kibrit al)
dalgın insandır. unutmuştur çakmağını bir yerde. sonra ister birinden çakmak... unuttuğundan atar cebine kendisininmiş gibi ....unutur diğer sigarada başka bir yerde.çakmak seyri alemde
ateş sahibi olan insanları sigaradan ve ateşten soğutan insan türüdür bunlar. ikide bir ateş ister sonunda çakmağı yada kibrit adamın yüzüne fırlatırsın ve rahatlarsın.
tavlamaca oyununu bilen kızın tekniğidir .sigara karsı cinse yaktırılır ve oyun baslar.
tipik türk erkeği.
leyladır ondan bundan yok çakmak yok kibrit dilenir olmadı git al yahu denilen insandır.
ateş istediği insanlarla muhabette geçebilen çakmaksızlık sayesinde sosyalleşmiş çakmak kardeşliği bile yaşayabilen insanlardır.*
(bkz: sana çakmak lazım)*
bu cins insanların yanında sigara içmeyip yanında ateş bulunduran şahıslar da vardır.