bugün

yokluktan ötürü halısaha kadrosuna alınan ezik bir oyuncuya söylenebilecek en yıkıcı sözlerden bir tanesidir. erkek için finaldir, sondur. beceriksizsin, boksun, püsürsün demek yerine bu deyimi kullanmak en harikası olur.

- abi ben napcam, mevkiim nere? forvete çıkimmi forvete?
- sen top geldiği zaman ileri vur yeter.
- ileri derken?
- ...
"sen bir baltasın" aşağılamasının eş anlamlısı..
Sabri sarıoğlu'na birileri tarafından söylenmiş komut.

ayrıca:

(bkz: türk futbol tarihini yakan sözler)*
bir stoper nasıl yetişir diye bi belgesel yapılırsa eğer, kitabın arkasına kalın harflerle yazılacak cümlelerden biridir.
defansa alınan, oynamayı pek bilmeyen kişiye söylenecek cümle.
(bkz: takoz recep)
mahalle maçının başlamasına az bir süre kala takımdaki oyuncu eksikliğinden dolayı zorunlu olarak oyuna alınan ve verilen görevi harfi harfine yerine getiren futbol cahili, en iyi arkadaşları genelde kızlar olan çocuktur.

bu çocuğa topa vur dedin ya tamamdır. verilen görevin ciddiyetiyle kafaya çıkan çocuğun önünden topla birlikte kellesini de alır. genelde mahalle maçlarında hayalara en iyi isabet oranını tutturan çocuk yine budur. işini sakatlanmak pahasına yapar, lakin sakatlayan hep o olur. sonra da "ben mi istedim olum oynamayı" deyip "oynamıcam o zaman" diye söylene söylene evine gider. daha çözülecek sorusu, çalışılacak bir sürü dersi vardır.

günün birinde mahalle maçında, karşı takım korner kullanacağı esnada bu çocuğa ön direği tut dememle ön direği cidden tutmuş ve kazandığımız gol sonrası kendi sahamıza dönerken hala direği tuttup bırakmadığını görmüştüm. "olum niye tutuyon direği" diye sormamla, "sen tut demedin mi?" şeklinde soruyla karışık cevap vermesi, bu çocuğun bu başlığı çok iyi tanımladığını bütün takım arkadaşlarıma göstermiştir.
(bkz: flashback yaşatan entryler)
Bu direktif verildikten sonra da ilerinin de hangi yön olduğunun belirtmesi gerektir.Neye lazım kendi kalesini bombardımana tutmasın.
basketbol oynarken "sen potanın altında dur ve ellerini havaya kaldır yeter" şeklinde direktif alan kişiyle aynı duyguları yaşayan kişidir.
-bak abicim sana top gelirse şu tarafa doğru pisburun vur yeter.sen burdan çıkma tamam mı sadece gelen topları şu tarafa doğru tekmele.
-tamam abi
sövsen bundan iyiydi durumudur. manevi tazminat davası açmak gerekir.
guiza'nın yapması sadece istenilen, başarıya ulaşılamamış bir istektir.
türk futboluna neden kaliteli stoper kazandırılamadığının en net açıklamasıdır.
bir de o insan kendini aşar çalım atmaya başlar asist yapar veya gol atarsa işte o zaman
(bkz: afferin gızım afferin yavrum alkışlayın)
(bkz: kasap)
fasulye şeklinde hitap edilen kazmalara verilen direktif.
-bak canım sen top geldiği zaman ileri vur yeter .
-tamam .
-sende geldiği zaman tut .
-olur .

(bkz: beşiktaş)
Genellikle top oynamayı bilmeyen ama arkadaşlarının bari defans yapsın kırılmasın diye oyuna almak zorunda kaldıkları zaman söylenen gurur kırıcı sözdür.
şahsıma her maçta söylenen cümledir.

-baba bak seni takıma aldık ama götün kalkmasın sen burada dur (genelde defans bölgesi oluyor orası) top gelince ileri vur yeter...
maç başlar 5 dakika sonra....
-ya kanka top gelince sen beni çağır en iyisi...
top, her o kişiye geldiğinde bana "sakin ol lan olm tamam sakin geldim sal yavaş aga sakin kimse yok kanka dur ver bana sakin aga sakin.. pehh vurma amına koim her topa ya iyi ki bişey dedik" durumunu yaşatan hadise.
mahallede top oynayan çocukların oyuna kız çocuk alma mecburiyetine dayanmaktadır. arada gözlemlerim mahalleyi.
futbol maçlarında insani açıdan dışlanamadığı için oyuna sokulan kalas adama söylenen laftır. aslında bazıları için yüceltici bile olabiliyor. çünkü bunlar korner kullanırken abanıp kendi kalesine gol atan veya kaleciyken degaj çekmesi istendiğinde bunu yanlış uygulayıp topun geriye doğru atılmasıyla kendi kalesine gol atması durumunu gerçekleştirebilen insanlar olduklarında gayet pozitif bir laf halini alıyor. ama dışlamamak lazım. hep beraber gülüp eğlenmek en güzeli.
genelde halısaha da adam eksikliğinden alınan futbolla alakası olmayan adama söylenen söz.
adam olmadığından dolayı, kadro'ya alınan adama söylenen ,üstü kapalı küfür.