bugün

"senin ayağına top gelse tutamazsın, şut çeksen kaleye gitmez, pas ver desen sen kime atayım diye düşünene kadar kaparlar topu. o yüzden gelişine vur gitsin." anlamına gelir. genelde yaşça küçük olan ama oyuna girmeyi başarabilmiş oyunculara denilir.
futbolu daha yeni yeni oynamaya başlarken mahalle maçlarında takımın büyüklerinden aldığımız taktiktir. hiç unutmam o zamanlar topu ileri vurduğumda kendimle gurur duyardım.. ne günlerdi be.
Halı sahada ezilen oyuncuya söylenen sözdür. Bir erkeğe bu sözü söylemek küfür etmekle eş değerdedir.
mahalle maçı ve halı saha maçı ortamlarında maç esnasında kendisinden fazla randıman alınamayan oyuncunun kendisine kalecilik kitlenmeden az önce duyduğu klişe sözlerden biridir.
adam bulamadıkları için ben oyanıyamıyorum diyen bir adamı halısaha maç kadrosuna zorla almaya çalışırken kullanılan söz öbeği. adam da kabul eder.
(bkz: sabri sarıoğlu)
ablamın ben küçükken bana karşı yaptığı muamele.
zamanında messi'ye söylenmiş söz. adam hırs yaptı şimdi herkesi ipe diziyor.
son bir ay içinde çokça dile getirdiğim cümle.

arkadaşlar arası (ben 23, abim 26 kalanlar 36 - 25 arası değişir) halısaha maçları düzenlenir haftada 2 kere. hiç birine tam kadro çıkamayız ve fasülyelerden birini alırız geriye. ama arkadaş yetenek yoksunudur. biraz agresif ve hırslı oynayan ben gol yediğimiz dakikanın ardından bu cümleyi sarfederim. öyle normal değil. kızarak. bağırarak. ama arkadaş gaza gelir her geleni şut çeker gibi abanarak, ayağının ucuyla sert şekilde ileri vurur. bir de şut çekiye diye fırça kayarsınız. adam küser çıkar.
ama haksız mıyım. görevini yapsın yeter arkadaş.
top geldiği anda kendi kalenize gol atarak bu lafın öcünü alabilirsiniz.
"al amığakkoyim al sana ileri"
halısaha maçlarındaki evli, iki çocuk babası, göbekli, orta yaşı çoktan geçmiş, abilerimize söylenen cümle.
halı saha maçlarında, futboldan anlamayan kişiyi eksik adam olduğu için oynatan takımın, oyuna başlarken o oyuncuya söylediği söz.
muhtemelen, eksik kalmış takıma yedek alınmış oyuncuya söylenir bu.bi diğeri için;

(bkz: orta sahayı geçme)
Mahalle maçlarında küçük ya da kötü oynayan çocuklara söylenen söz.
okulda,halı sahada ya da mini kale maç yaparken takıma çaresiz şekilde girmiş olan yeteneksiz arkadaşa söylenendir. söylenenin ya sinirleri bozulur asabileşir ya da ablak ablak güler.
o ileri vurma eylemi, bu direktifi veren kişinin suratının ortasına çekilen bir şut ile gerçekleşir ise amacına ulaşacak bir sözdür.
adam olmadığından dolayı, kadro'ya alınan adama söylenen ,üstü kapalı küfür.
genelde halısaha da adam eksikliğinden alınan futbolla alakası olmayan adama söylenen söz.
futbol maçlarında insani açıdan dışlanamadığı için oyuna sokulan kalas adama söylenen laftır. aslında bazıları için yüceltici bile olabiliyor. çünkü bunlar korner kullanırken abanıp kendi kalesine gol atan veya kaleciyken degaj çekmesi istendiğinde bunu yanlış uygulayıp topun geriye doğru atılmasıyla kendi kalesine gol atması durumunu gerçekleştirebilen insanlar olduklarında gayet pozitif bir laf halini alıyor. ama dışlamamak lazım. hep beraber gülüp eğlenmek en güzeli.
mahallede top oynayan çocukların oyuna kız çocuk alma mecburiyetine dayanmaktadır. arada gözlemlerim mahalleyi.
top, her o kişiye geldiğinde bana "sakin ol lan olm tamam sakin geldim sal yavaş aga sakin kimse yok kanka dur ver bana sakin aga sakin.. pehh vurma amına koim her topa ya iyi ki bişey dedik" durumunu yaşatan hadise.
şahsıma her maçta söylenen cümledir.

-baba bak seni takıma aldık ama götün kalkmasın sen burada dur (genelde defans bölgesi oluyor orası) top gelince ileri vur yeter...
maç başlar 5 dakika sonra....
-ya kanka top gelince sen beni çağır en iyisi...
Genellikle top oynamayı bilmeyen ama arkadaşlarının bari defans yapsın kırılmasın diye oyuna almak zorunda kaldıkları zaman söylenen gurur kırıcı sözdür.
-bak canım sen top geldiği zaman ileri vur yeter .
-tamam .
-sende geldiği zaman tut .
-olur .

(bkz: beşiktaş)
fasulye şeklinde hitap edilen kazmalara verilen direktif.