Amerika'da Amazon, Afrika'da Nijer ırmakları gibi Ekvator bölgesindeki büyük suların geçtiği havzalarda bulunan geniş ve balta girmemiş ormanlara verilen isim... portekizce'den dilimize geçmiştir..
bazen bir kadın ismi bazen bir makarna markası. çöl kuşu olduğu da rivayet edilir.
unutmak zorunda olduğum bağyan ismi. şimdi bana uzun hikayeler anlattırma be sözlük...

tanım lazımmış: havadır, sudur, topraktır. tahta değildir.
bir makarna markası.
(bkz: selva makarna)
birinci çocuklarının adı selvi olan anne babanın uyumlu olsun diye ikinci çocuklarına selva adını takarlarsa dünya üzerinde gerçeğe dönüşebilecek durumdur.
öncelikle bir durum değil isimdir. şahsım içinse önemi bir başkadır. aşk denen şeyin içimde nasıl kavrulduğunu, ne fırtınalar estirdiğini anlatacak bir kelime bulamıyorum. çoğu insan sadece bir heves dedi. kimisi hırs dedi. ulaşamadığının değerinin artması dedi. şu hayatta ulaşamadığım onca şey varken ve ulaşamayacağım gün gibi aşikarken neden böyle bir hırs yapayım ki? neden sadece ona bağlanayım onca şeyin içinden sırf hırs uğruna? anlatamadım kimselere. selva dediğimde -ne helva mı? tepkisini verenlere kafa göz dalma hissi uyandı hep içimde. be gerizekalı insan sen bana böylesine kutsal gelen isimle nasıl olur da bu kadar pervasızca dalga geçer, üstüne espri yaparsın? belki o hiç bilmedi benim onu ne kadar sevdiğimi. karar vermiştim. çıkacaktım karşısına içimden ne gelirse söyleyecektim. haberin yok ölüyorum diyecektim. sen benden bihaberken ölmek istemedim diyecektim. ellerine bir kere dokunmadan hayata veda etmek istemedim diyecektim. Ve son geldiğinde soracaktı o malum soruyu:-Ne yapabilirim ki senin için? bense hiç düşünmeden verecektim cevabımı. +Beni vur selva. beni vur.

olmadı. yapamadım. şimdi elimde kalan sadece birkaç şiir, birkaç şarkı ve milyonlarca gözyaşı.

kısacası öyle bir isim ki; benim için değerini kimsenin, belki kendisinin bile anlayamayacağı...
isimlere olan ön yargıları ortadan kaldırabilen bir isim. her gün hakkında onlarca satır doldurmak istediğim, kelimelerimin kifayetsizliğini, her dakikamda bana hissettiren, yaşlı gözlerim ve katran kaplı ciğerlerimle beni başbaşa bırakan, sarhoşken ve her şey çiftken yine tek olmayı başarabilen mükemmel güzelliğin ismi.
cennetteki kuşların isimlerinden biridir. bayan adı olarakta kullanılır. pek duyulmayan bir isimdir , bundan dolayıda ilk söylendiğinde selma olarak algılanan 15. kez söylemeden sonra anlaşılan bir isimdir. *
(#2856226)

yollara düşüyorum yine sevdiğim. senin yollarındayım yine. elimde sigaram, yüreğimde adın var. gözümün önünde her an suretin. bütün geçmişim sensin. senden geçmek kolay olmadı sandığım kadar. yapamadım yine. unutamadım seni. dakika dakika ruhuma ölüm çökerken. dua ederdim ben eskiden sevdiğim. dualarımda sen de vardın. cehennemde senin yerine yanmayı isteyecek kadar çok sevdim seni. kader miydi bilemedim başıma gelenler? hep korktum gözlerinin içine bakmaktan. bir gülüşüne ölürüm diyememek yakıyordu canımı. ben seni sadece sevdim. gözün için, kaşın için, boyun için değil. sadece seni sevdim ben. ne kişiliğini, karakterini ne tarzını sevdim. ben seni sevdim. sen ellerin olmayı tercih ettiğinden beri ben boş duvarlarla bakışıyorum. her gece resmine sarılıyorum rüyalarımda seni görebilmek için. sarhoş olduğumda her şey çiftken sen yine tektin gözümün önünde. elimde kalan paramparça bir hayat, heba olmuş bir gençlikten asla şikayetçi olmayacağım ben. çünkü onun içinde sen varsın. ciğerime çektiğim sigara dumanının her zerresinde, içtiğim içkinin her damlasında olduğun gibi. doğum günüm geldi çattı. sen hiç bilmedin benim doğumgünümü. bense hiç unutmadım seninkini. yine ağlayacağım sabaha kadar sarhoş ve pejmürde bir vaziyette. pespaye olan ruhumun hesabını kendimden soracağım yine. sadece kendimden. ne sen suçlusun, ne bir başkası. unutmadan sevgilim. bu gece yine sen varsın rüyalarımda. doya doya sarılıp, doya doya kokunu içime çekeceğim bu gece.

koftiden tanım:amerikanyalıların jungle dediği şey.
genel müdürü bir zamanlar akrabamızdı deyip bol bol reklamını yaptığımız, sonra ulan enayimiyim bari ücret alsak diyerek vazgeçtiğimiz makarnanın markasıdır.* * *
*hendek savaşında hz. muhammet ve askerlerine kıtlık varken ağzında yemek taşıyan kuştur.
buna makarna ya da kuş demek bir efsaneye ihanettir;
(bkz: andy selva)
Ekvator bölgesindeki büyük suların geçtiği havzalarda bulunan geniş ve balta girmemiş ormanlara verilen ad.
tevrata göre allahın israiloğlularına gönderdiği bir kuş. cennet kuşu diye de geçer.
helva benzetmesine maruz kalan isimdir.
hz. musa ve ahalisine, çölün ortasında her gün gökten indirilen bıldırcın eti.
yeryüzünde ki gelmiş geçmiş en güzel kız isimlerinden biri hatta en güzeli. en azından benim için öyle.
ittifak holding'in makarna markası. fabrikası konya'dadır.
görsel
anadolu durum buğdayı diye diye makarna üreten firma. konya'da dev tesisleri bulunuyor.

lezzetli de ayrıca.
lezzetli mi lezzetli makarna markası.
Dinci bir firmanın unlu mamül markası.
Bir kadın ismi olduğunu öğrendiğimde hayli şaşırmıştım.