bugün

(bkz: zoretanin)

merhaba şu an bu yazıyı okuyan sivilceli arkadaş. biliyorum, yüzlerce şey araştırdın şimdiye kadar sivilcelerin geçsin diye. hepsini denedin, hatta suratına sidiğini sür geçiriyor diyenleri bile duydun. ama hiçbiri etki etmedi. şimdi canım, git bi çay koy da gel oku şuraya yazacaklarımı.

ergenlik tırtına girdiği günden beri sivilce sorunu olmuş bi insan-dım. en başta sinsi sinsi çıkan sivilceler aile bireyleri tarafından 'ergenliğe girdiği tespit edilmiştir, tamam.' gibi algılanıp pek üzerinde durulmadı. ben de zaten çok tipsizim, iki üç sivilce olmayan karizmaya etki etmez dedim. pek aldırmadım. fakat, zamanla aynaya baktığımda ciddi ciddi -hoş olmayan- değişimler görüyordum. manasız yerlerde -iki kaş arası, burnun ucu yahut ortası, çenenin ortası- sivilceler çıkıyordu. e bu çok saçma yerlerde duran sivilceleri de affetmeden patlatıyordum. (zevkliydi.)

sivilcelerin oluşumunu uzun uzadıya anlatmak istemiyorum canını sıkmamak için. kısaca, 4 sene boyunca sürekli sivilce çıktı ve kimi yerlerde kırmızı lekeler oluştu. yani kötü bir sivilce hastalığım vardı ve ciddi manada da sivilce lekerim.

internetten roaccutane adında okunuşu zor olan şu ilacı duydum ben de. sözlüklere girdim, forumlara baktım, yorumları inceledim falan. herkes bir şey sallamıştı bir tarafından. kimisi kullanmış, bırakmış sivilce geri çıkmıştı, kimisi kullanmış çok büyük kemik ağrıları olmuş dayanamamış bırakmış ve suratı daha kötü olmuştu vd... şahsen ilaçla tedaviyi sevmiyorum. bir nevi yapay buluyorum bu kapsüllenmiş çözüm mevzularını... ama surat bu efendim, çok mühim bir şey. doğru düzgün ilaç kullanmamış biri olarak bu ilacı kullanma kararı aldım ve gittim bir doktora * *. bu adımları ağır ağır anlatıyorum:

- doktora gidiyorsun, ilacı kullanmak için kan tahlili yaptırıyorsun. bu tahlil sana ve doktora göre istenen sıklıkta yapıylıyor. ben 2 ayda bir yaptırdım.
- ilacı her aldığında bir kağıdı imzalıyorsun. sakın tırsmayın bu kağıttan, üzerine resim çizip götürmüştüm ben eczaneye. o kadar önemsiz bir kağıt... sigortan varsa, ilacı devlet karşılıyor. hastalığına göre ilaç alıyorsun. hastalığına göre belli dozda ilacı belli ay aralığında kullanman gerekiyor. mesela ben, 2 ay 20'lik, 3 ay 30'luk, 2 ay 40'lık kullandığımı hatırlıyorum.
- ilacı kullanmaya başlıyoruz. belirli şeyler şunlardır:
+ ilk iki ay içinde suratında hiçbir düzelme olmaz. (ek olarak: hafif dudak kuruluğu olur.)
+ ilk iki ay kadar suratında sürekli sivilce çıkar. sivilceler akabilir, yeni büyük sivilce çıkabilir. (ek olarak: kas ağrıları olmaya başlar. dudak kuruluğu artar)
+ üçüncü ay, suratınızda bir rahatlama hissedersiniz ve yavaş yavaş sivilcelerde azalmalar görebilirsiniz. (ciddi manada kas ağrıları olur. hızlıca oturup kalkamazsınız bile. dudak kuruluğu artar, yüzde soyulmalar olur.)
+ dördüncü ay, en güzel aydı benim açımdan. ciddi manada sivilce çıkmıyordu ve olan sivilceler azalmaya başlamıştı. fakat yüzünüzü ellediğinizde, içerideki sivilce tabakasını hissetmeye devam edersiniz. (ek olarak: kas ağrıları çok fena olur. dudak kuruluğu artar, yüzde soyulmalar olur.)
+ beşinci ay, bu ayda suratımda hiç yeni sivilce çıkmadı. olanlar da hızla azalıyordu. günden güne azaldığını görebiliyordum. (ek olarak: dudak kuruluğu belki azalabilir, vucudunuz almış olabilir. kas ağrıları devam eder, yüzdeki soyulma devam eder. ayrıca yine yüzünüzü ellediğinizde, içerideki sivilce tabakasını hissetmeye devam edersiniz.)
+ altıncı ay, altıncı ay beşinci ayın devamıdır. sivilceler sürekli azalır, yeni hiç çıkmaz. ciddi manada suratınız temizlenir. (ek olarak: rahatlıkla, sivilceleri kanatmadan tıraş olabilirsiniz. cidden güzel bir zevktir hiçbir sivilce olmaksızın tıraş olabilmek. ayıca yüzünüzü ellediğinizde, içerideki sivilce tabakasını hissetmeye halen devam edersiniz.)
+ yedinci ay, benim tedaviyi bitirdiğim ay idi. neredeyse uzaktan gözle görülür sivilcelerin %85'i bitmişti. küçük küçük izler kalmıştı. bu ay tedaviyi bitirmeme rağmen, bu ayı takip eden iki ayda ilaç etkisini göstermeye devam etti. yani ilacı bırakmama rağmen, ilacın etkisiyle iki ay daha suratım temizlendi.

eğer oranlaştırırsak, yüzümün sol tarafında %95'lik, sağ tarafında %85'lik bir temizlenme oldu. sağ tarafta, çok küçük bir iki tane kırmızı nokta var. bu da beni çok rahatsız etmiyor, hatta fark etmiyorum bile.

dn: ben ilacı temmuz ayında kullanmaya başladım. deniyor ki ilaç yazın kullanılmamalı, yok efendim güneş ışığı vurmamalı... evet, doğrudur. güneş ışığından uzak duracaksınız. ama yazın sürekli şapkayla kendimi koruyarak güneşten kendimi uzak tuttum.

dn2: yan etkiler, ilacın olumlu-olumsuz etkileri tamamiyle size bağlıdır. benim tedavim ortalama 7,5 ay sürdü ve başarı gösterdi. eğer ilacı yarım bırakırsanız sizin açınızdan kötü olur. intihara sürüklediği etkisi ise bende tam zıttı şekilde vuku buldu. ne güzel sivilcelerin düzeliyor, niye intihar edeyim, dediğim gibi aksine, yaşama sevinci doğdu içime. ilacı kullandım, bıraktım ve sivilce çıktı diyenleri ise bir durup dinlemek lazım. evet. ben de bıraktıktan sonra çok küçük bir iki tane sivilce çıktı. hiçbir anlam veremedim ki, bu küçük sivilceler sabah çıkıp akşam yok oldu. ilaçı kullanıp bırakalı 6 ay kadar oldu. iki üç -cidden- çok küçük sivilceyi saymazsak, hiçbir sivilce çıkmadı suratımda. hem de aburcuburu abartmama rağmen.

dn3: burunda kanama oluyor diyenler, haklı olabilir. son ayda, burnumda (dipten gelmeyen) bir iki kanama oldu. fakat öyle bir avuç dolusu kan gelmedi, mendili sürdüğümde kan lekesi oluyordu sadece.

dn4: ben, zoretanin olarak kullandım bu ilacı. doktorum ikisinin aynı şey olduğunu söyledi.

özet: sivilcelerinizden ciddi manada rahatsız oluyorsanız ve hani artık bıktım, kurtulmak istiyorum diyorsanız iyi bir doktor ile 6-7 ay zaman aralığında bu illetten kurtulabilirsiniz. yan etkisi yok değil, var. fakat ilaç sonrası sivilcesiz bir şekilde hayatınıza devam ediyorsunuz ve lekelere dahi olumlu etki ediyor.

üç sene sonra gelen ekleme: oha lan, benim sivilce sorunum varmış zamanında.

beş sonra sonra gelen ekleme: burnumun içinde sivilce çıktı. ahaha, konuyla hiç alakası yok tabii. hayat garip ya.
her daim aknelere tedavi olabilecek tek akne ilacı..biçok yan etkisi olduğu için son çare olarak kullanılır..eğer 18 yaşından önce kullanıyorsanız ebeveynlerinize olası bi sorunda doktorun sorumlu olmadığını gösteren bi belge imzalatılır..4 veya 6 ay arası kullanım süresi vardır..güneşe çıkılmaması,ilaç kullanımı sırasında hamile kalınmaması ve kesinlikle kan verilmemesi gerekmektedir..hatta bazı sağlık kuruluşları hayatında bikere bu ilaçtan kullanan insanlardan ömür boyu kan almamaktadırlar..amaç bilinmemektedir..yan etkileri..
-depresyon ve hatta bazen intihar..
-ağız,burun,vücut kuruluğu,tüm yağın nasıl oluyosa vücuttan adeta çekilmesi..akabinde iki günde bir tekrarlayan burun kanamaları,cebinizde lipstickle dolaşma zorunluluğu..tabi bunun bazı avantajları da var mesela iki üç gün yıkanamasanız bile saçlanırınız hiç yağlanmıyo..
-kolesterolün aniden fırlaması..bunun sonucunda son ay size ölüm gibi gelecek bi rejime girebiliyosunuz..tabi bunların kontrolü için her ay kan alımı..
-bacaklarda,kollarda nedensiz ağrılar..
-kanser..
-karaciğere zarar..
-ergenlik döneminde kullanılıyosa gelişmede sorunlar..mesela boyunuzun bi daha uzamaması gibi..
bunlara katlanabilecek olan insan evladı doktorun verdiği süre boyunca bu ilacı kullanırsa bebek gibi bi surata sahip olur ve eğer ölmediyse depresyondan çıktığı anda hayatı mükemmel bi hal alır..bütün sorunlardan kurtulur* ve mutlu mesut yaşar..
intahara yol actıgı için amerikada yasaklanan türkiyede yasak olmayan akne tedavisinde kullanılan tehlikeli bir ilaç...

(bkz: tehlikeli ilaçlar)
öncelikle, sivilce konusunda mucize beklememek gerekse de mucizeye en yakın ilaçtır kendisi.

özellikle ileri yaşlarda kullanımında önceden mevcut yara ve izlere çok da faydası yoktur. ancak "hala" sivilceden kurtulamadıysanız, kesinlikle oldukça işe yarar bir ilaçtır. yara ve akne izleri için, ilacın kullanımı bittikten sonra, doktor kontrolünde contratubex diye bir jel vardır, ciddiyetle önerilir.

intihar eğiliminin ve sivilcenin yoğun bir biçimde görüldüğü adölesan döneminde kullanımında, bazı hastaların intihar etmiş olması çok da garip gelmemektedir. bildiğim kadarıyla direkt bir bağlantı kurulamamıştır ilaçla. kaldı ki kendini öldürmeye niyetli biri neden cildini, kendine işkence ederek düzeltmeye çalışsın? ha, kendinizi öldürecekseniz, ağız tadıyla öldürün, bırakın ilacı, yan etkilerini çekmeden, güzel güzel...

doktor kontrolünde kullanılması gerekli değil, zorunlu, muhakkak, mecburi ve hatta farz bir ilaçtır. doktorunuzla iyi geçinin. dediğini yapın, ayda bir gerekli kan testlerine girin.
kolesterolünüze dikkat edin. ciddi biçimde yükseltebiliyor. bunun için nar ekşisi ve elma sirkesi önerilir. bilen, konuyla ilgili birini bulun, danışın, kullanın. işe yaramaktadırlar. bi de kolesterol yüzünden ilaç kullanmayın.
karaciğerde oluşabilecek sorunlar için enginar önerilir. sevmiyorsanız bile 6 ay süre ile enginarla barışın. sapını, kökünü, yaprağını, bulduğunuzu tüketin. piyasada tabletleri ve konserveleri de mevcut ama mümkün mertebe taze ve doğalını yiyin.
* havuç ve a vitamini içerikli gıdalara fazla yanaşmayın. ilaç, a vitamini ve türevleri ile kullanımında hipervitaminoza sebep olabiliyor.
yoğurt ve su ile barışın. özellikle su ile. 2. haftadan itibaren ciddi biçimde tüm vücudunuzda kurumalar başlayacak. cildiniz kuru topraklara dönecek. onu sulayın. vücut nemlendiricisi kullanmaya çalışın.
beğendiğiniz lipstickten 5-6 tane alın. yatağın başucuna, bilgisayar masasına, mantonuzun cebine, yani en çabuk ve sık nasıl ulaşabilecekseniz konumlandırın. tabii bi de kullanın. dudakları patlatıp kanatmadan sağ salim geçirirsiniz.
odanıza bir kap içinde su koyun, mümkünse kaloriferin üstüne. odayı nemli tutmaya işe yarar. mükün olduğu kadar suni gözyaşı ve burun damlasından uzak durun ama çok sorun olacak gibiyse doktorunuza danışın, uygun görürse alın. suni gözyaşı uzun süreli kullanımlarında gözyaşı bezlerini tembelleştirdiği için pek önerilmez. bu arada, lens kullananlarda lense karşı hassasiyet oluşabilir. tercih yapmak zorunda kalabilirler. (ilaç vs lens)

ilacı kışın kullanmaya çalışın. gene de 25-30 spf bir krem edinip yüzünüze sürün. güneşe, rüzgara, toza, toprağa çok maruz kalmamaya çalışın. yüzünüze en uygun bulduğunuz nemlendiriciyi sürün, hatta bi tane de çantanızda taşıyın.

bazı hastalarda sinir bozukluğu gibi yan etkileri olabiliyormuş. sinirleriniz bozuldukça sağa sola sataşacağınıza gidip aynaya bakın. yavaş yavaş kaybolmakta olan sivilceleriniz size kendinizi daha iyi hissettirecektir. çok sevmediğiniz, canınızı sıkan, felaket tellalı kılıklı arkadaşlarınıza çok yaklaşmayın. size kendinizi iyi hissettiren insanlara takılın (bu genel bir öneridir).

sağda solda herkese "roaccutane kullanıyorum" demeyin. ilacın yan etkileri yüzünden sağdan soldan duyulan bütün bilgi ve endişeler size aktarılmaya kalkılacaktır. dudak ve yüz nemlendiricisini doğru dürüst kullanıyorsanız insanlar hemen farketmiyorlar. üzmeyin canınızı, üzdürmeyin.

hamilelik konusu malum, ilacın her bir yerinde yazıyor "hamileler kullanamaz, kullanım sırasında hamile kalmayın" diye.* fetusda ciddi fiziksel bozukluklara yol açıyormuş. hatta bazı doktorların önerisi ilacı bıraktıktan sonraki 1 yıl boyunca da hamile kalmayın. sözkonusu tek kişi siz değilsiniz bu şartlarda, ona göre davranmanız önerilir.

gerekli önlemler alındığında, (çok zormuş gibi görünse de o kadar zor değil aslında), ne o insanların ödünü patlatan yan etkiler, ne sağınızın-solunuzun kanaması, ne o anormal kuruluk, ne de intihar, hiçbişey olmadan atlatılabilecek bir süreç. ilaç, yan etkileri en uzun süre ve en istikrarlı biçimde takip edilmiş ilaç. ancak gene de içerde oluşabilecek yan etkiler (kemiklerde deformasyon, karaciğerin her şekilde zarar görmesi, vb... ) önlenebilir şeyler mi bilmiyorum. ama uygun şartlarda zarar minimuma indirilebilir. illa kullanacaksanız, kendinize iyi davranın.
doktorlar bu ilacı yazmadan önce bir kağıda imza attırıyorlar. kullanırken insanı tedirgin eden bir ilaç.
doktorların peynir gibi yazdığı ilaç, kullanmayın derim. Baska bi ilac tedavisi isteyin.
burun kanaması,dudakların catlaması gibi yan etkileride vardır bu ilacın.öncesinde kullanılan ilaclar sonuc vermediginde son tedavi sekli olarak bu ilac kullanılır.

ben kullandım bayılıyordum ayaga kalkarken bazen.bundan mıdır bilmem.
doktor gözetiminde kullanıldığı takdirde yıllanmış sivilcelerin bile beynine veren mucizevi ilaç.
götümü kurutan ilaç. götüm kurudu. abartmıyorum götüm kurudu. çüküm artık eski bir dost. ellerim? ellerim hani?
ilacı bitirmeme 15 gün kaldı. ama bugün bir şeyi fark ettim. ilaç bana psikolojik olarak bir etki yapmıyor sanıyordum lakin öyle değilmiş yav. şöyle bir son 7-8 aylık internet geçmişime, yer imlerime eklediğim konulara falan bir baktım da neredeyse % 90'ı depresif içerikli.

misal yer imlerime eklemiş olduğum bazı sözlük konu başlıkları:

- hayattan zevk almamak

- hiç bir şeyden zevk almamak

- çirkin olmak

- duyarsızlık

- hiç bir şey yapmak istememek

- kendinin sıradan biri olduğunu fark etmek

- asla aşık olunamayacak bir insan olduğunu anlamak

- aniden gelen ben bir hiçim hissi

- hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı hissi

- hiç bir şey eskisi gibi olmayacak

- farkındalık

- hayattan bir beklentinin kalmaması

- bazı şeyleri unutabilmek için uyumak

- her şeyin kötü gittiği dönem

- kendini yalnız hissetmek

- yalnızlık

- asosyallik

- geçmişe özlem duymak

- hayal kurmaktan vazgeçme eşiği

vs. vs.

bela...
akne hastası olan insanların kullandığı çok etkili fakat bir o kadar çok yan etkisi olan tehlikeli bir ilaçtır. roche firmasına ait bu ilaç en fazla 6-8 ay kullanılır, hamilelerin kullanması yasaktır, vücuttaki bütün sistemleri çok ciddi bir şekilde etkiler, özellikle karaciğere çok büyük yük bindirir, kolesterol ve trigliserit seviyesini arttırır, depresif özelliği vardır, kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır ve çok ciddi akne problemi olmayan hastalara kesinlikle tavsiye edilmez.
Pokemon sandım.
intihara yol açıcak kadar etkili olmasa da insanı daha hassaslaştıran, özellikle kolesterol gibi büyük bir yan etkisi olan ilaç.
sonrasında oksijen terapisi uygulanarak daha pürüzsüz bir cilde sahip olunabilecek ilaç.
Ergenliğimde cildiyeye gittiğimde doktorun bana verdiği ve ablamın uyarısıyla kullanmadığım ilaç. 2 3 sivilce için bu ilacın verilmesi akıl kârı mıdır? Hem de ergenlik çağındaki birine? Ergenliğini atlattığı halde yoğun sivilcelerden kurtulamayanlara veriliyor diye duydum. Allah o doktoru bildiği gibi yapsın, hastalarına da o doktorla kolaylıklar versin.