bugün

kılcal damarları ince olan arkadaşlarımın kanları sulanınca meydana gelen durum.
(bkz: tampon yapmak)
ingilizcesi epistaxis, latincesi epistaksis olan kelimedir.
(bkz: ) http://www.tipterimleri.com
inceden sızısının çok tatlı olduğunu düşündüğüm ve fakat burundan akan sulu salça kıvamı kanın görüntüsünü sevdeğiğm sıcak hava hadisiesi.
korkulu ruyadir.

iklim degistirmissinizdir. rakimi daha yuksek olan bir yere gitmissinizdir. ve mevsim kisa dondugunde ya da bahara dondugunde burun kanamalariniz baslar. bir de kanayacagini anlamazsiniz. durduk yere derste kanar, markette kanar. acik renk bluz giyemezsiniz, bas agrilariniz da cabasidir. doktora gidersiniz burun spreyi falan verir ama gene de kar etmez. sonunda da alisirsiniz duruma. * * hatta "allah allah burnum hala kanamadi, neden ki?" diye dusundugunuz haftanin sonunda burnunuz baslar kanamaya. *
halk arasında kimi zaman önemsiz gibi gözüken ancak devamlı olursa mutlaka araştırılması şart olan kanamadır.
sinir bozucudur.

bir gece durduk yerde şiddetle başlayıp etrafı kan gölüne çeviren, durmayan versiyonları görülmüştür. elleriniz yüzünüz kan içinde lavaboya giderken kendinizi insan öldürmüş gibi hissedersiniz.

bazen aylarca kendini göstermeyip sonra tekrar hayvanlar gibi kanar, sonra tekrar yok olur.

eğer uzun sürerse sonrasında üzerinize bir halsizlik çöker, elleriniz ayaklarınız boşalır, renginiz atar.

5 gün boyunca tamamen random bir şekilde burnunuzun kanadığını düşünün,

bu kadar kıl bir durumdur. *
2 kere ameliyat olmama rağmen giderilemeyen burun tıkanıklığına kısa olsada çözüm olan bi olay. burnum kanayınca hayatımda hiç tadamadım burun açıklığını * * yaşıyorum. *
tüm ilkokul arkadaşlarınızın sizi "burnu inanılmaz kanayan insan" olarak hatırlamasına sebep olabilir.

(bkz: ben)

zamanında tek bir gecede kovalarca kanımdan olmamaya sebebiyet vermiştir. ertesi günü bembeyaz bir renk ile geçirmiş, kanamamın okulda da uzun süre devam etmesi üzerine eve geri dönmüşümdür.

sürekli kanayanı hayatı rezik eden, hastalık mı değil mi bilinmeyen. kan lekeleriyle dolu bir yatakta yatmaya mahkum eder sizi. yastık kılıfınızı her gün yıkamaya mecbur eder. çok pis bir şeydir. illallah dedirtir. mutlaka nedeninin öğrenilmesi gerekir.
çok ilginç sebeplerle başlayan kanama. güneş, stress vb..
beyin kanamasından iyi ve burnun hiç kanamamasından kötü olan durum.
durdurmak için, burnun en üst kısmına baş parmak ve işaret parmağıyla bir süre sıkıca bastırmak gereken kanama.
olmadık yerde olduğu zaman işi bok eden kanamadır.

ark: noldu lan?
kanamalı: ne biliyim aq birden kanamaya başladı..
ark: haydaa.. yat şuraya burnun havada kalsın 2 dakka..
zaten hep havadaya neyse (öögggrrkkk)
kanamalı: olum kız bakıyomu?
ark: yok olum kanamadan gitti kaşar ):)
kanamalı: hay aq ulan böle zamanlamanın ben.. bi daa ne zaman görcem karıyı?? ühüüü...
ark: lan s..et kaşardı olum o! istanbul yakın yer gelir zaten yine kendi gibi kaşar arkadaşını görmeye.
kanamalı: offffffffffffff durmuo lan bu kan?
(mekan:karabük/safranbolu/eski çarşı/hangar)
demir kokusunu en yakından ve ayrıntılı almaktır.
aspirinin sebep olabildiği bir şeydir.
bazen öyle bir kanar ki acil servise gitmek zorunda kalırsınız, doktor bile durduramaz kanamasını. saatlerce burnunuz kapalı beklersiniz. serum takılır. sonra ise uzun süreliğine geçer, yoğun strese maruz kaldığınızda yeniden başlar.
uzun zamandır kanamayan burnum bugün aniden (entry burnumda pamukla yazıyorum. yani örnek veya tanım bizzat benim)kanamaya başladı. hem de dışarda yağan kara nazire yaparcasına. boş ıslak mendil kabına boşalttım biraz. nerdeyse çeyrek litre doldu. bir sürü pamuk harcadım, durdurdum. sonra düşündüm. ben son zamanlarda farklı olarak ne yaptım ki böyle bir durumla karşılaştım? hemen bir muhasebe yaptım: baş ağrısı nedeniyle 2-3 aspirin aldım. uykusuzdum.(4 saatlik uyku ile tam gün mesai) bugün kavga etmediğim insan kalmadı. üstüne üstlük kiler denen firmanın deli manyak bir yönetisi ile yarım saate yakın tartıştım. heralde burnum kanamakla çok doğru bir iş yapmış.
bazı durumlarda çok da hafife alınmaması gereken hadisedir.
(bkz: prison break)
(bkz: michael scofield)
Burun travması veya tümörleri, infeksiyonlar, burun karıştırma alışkanları gibi lokal ya da lösemi, hemofili, pıhtılaşma bozuklukları, c ve k vitamin eksikleri gibi genel nedenlere bağlı olarak burun boşluklarında oluşan kanın dışarı ve nazofarenkse akmasıdır.
dışarı damlalar düşer, bu sırada genzinizden içeri kanlar süzülmeye başlar arkadan.böyle ılık ılık.elinizde olmadan aşağı doğru inen kanı yutmak iğrenç ötesi bir histir, kusturabilir insanı, ama yapılacak bir şey yoktur.
bir süre beklenmeli,geçmezse burun kökü işaret parmağı ve başparmağın arasında bastırılmalı(çok sıkı olmadan)ve kafa arkaya değil öne eğilmelidir.arkaya eğmek kanın dışarı akmasını engellese de yutmanıza sebep olur.
küçüklüğümden beri çektiğim derttir. olur olmadık yerlerde kanar öyle damla damlada değil çeşmeden akarcasına önce bırakayım biraz aksın durur dersin akar akar durmaz elinle burnunu tutarsın ağzından gelir yutarsın kusarsın son çare hastahaneye gidersin burnunun içine yarım metrelik bezler teperler öyle teperlerki bez genzine gelir günlerce o iğrenç tamponla gezersin daha doğrusu gezemezsin sonra tampon çıkarılır burun yakılır kısa bir süre rahat ettikten sonra kısır döngü yeniden başlar.

not;burnunuz kanayınca kafanı arkaya yatır diyen ileri zekalıları sakın dinlemeyin kafanızı hafifçe öne eğin ve burun kemiğinizin hemen altından iki parmağınız ile sıkıca kıstırın.

edit;küçük bir operasyon ve 17 yıllık çilenin sonu 2.5 yıldır burun falan kanamıyor.** hemen gidin ve ameliyat olun çekmeyin bu derdi.
dünyanın en lanet olaylarından birisidir. tıp ve bilim bu konuda tam anlamıyla ''sıçmıştır''. benim sağ burnumu 2, sol burnumu 3 kez yaktılar, anca düzeldi. ara sıra halen kanamakta. ayrıca burnunuz kanadığında, başınızı geriye yatırmayın. boğulursunuz, kan boğazınıza kaçar ve kanlı balgam çıkartırsınız sürekli. o kanlı balgamın tadıda iğrençtir zaten. insanda ne mide bırakır ne iştah.
roaccutane kullandığım sıralarda sık sık başıma gelen hadisedir. birden burundan şipir şipir damlamaya başlıyor. peçeteydi felan diyemeden üste başa akıyor.
olmaması daha hayırlı hadise.
çıkamamış ve yan yatmış yirmilik dişlerinin de sebep olabileceği hadise.
damarın yakılmasıyla çözümlenen olay.

beladır. öyle bi kanar ki normal kanama değil, durduramazsın. başını öne eğsen olmaz, geriye eğsen ağzından gelir. miden bulanır.
ağzın, burnun, yüzün, gözün kan olur. ama durmaz burun kanaması. genelde de vakitsizce gecenin bi vakti, durup duruken kanar. korkutur.

lanet bişidir yani. ama çözümü çok basittir, en iyi yanı da bu sanırım.