bugün

kafesten kaçmaya çalışırken tellerin arasına kafasının sıkışması.(ben de kaç gündür neden yemini yemiyo diyordum.)
(bkz: yaşanmıştır)
sahibi tarafından küfür öğretilen kuşun yabancıya küfür etmesi.
rivayete göre evde ki ailenin dirlik ve düzeni bozulunca ölürmüş bu kuşlar.
bazıları intihar ederek ölür.
(bkz: #2868910)
yalnızlığın da muhabbet kuşları için ölüm sebebi olduğu belirtilmiştir.
beraber yaşanılan odadan başka odaya nakledilmesi sonucu depreyona girerek ölürler.yanlızlıktan.
(bkz: #2954297) numaralı entry'deki gibi bir durumdur.
kuru fasulyenin icine dusmeleri. * *
(bkz: kanser) evet bizzat kanser olmuştur yalnızlık ve stresten. öyle de stresli bir yaşamımız vardır, kuşlar bile dayanamaz. (bkz: yaşanmıştır)
evin yaramaz çocuklarının kafeslerinin içerisine soktukları delici ve kesici cisimler sonucu ölüm belkide en sık rastlananıdır. ölmez ise müptelası olup kendini kafes demirlerine sert bir şekilde vurmaya başlayabilir.
muhabbet edecek kafa bi kuş bulamaması yada evde ikamet eden kedi...
kapıya sıkışmaları.
klozete düşerek.

çocukken olmuştu ya. biz kuşu serbest bırakmıştık ama banyonun kapısını hadi onu da bırak klozetenin kapağını kapamadığımız için hayvan içine düştü ve öldü. bir daha bu şekilde ölen bir kuş görmedim.
(bkz: rus ruleti)

yaşanmıştır. *
yalnızlık ve terkedilmişlik.
küçük kardeş doğunca kuş başka bir odaya konur. ve orada eskisi gibi ilgi göremediği için boynu bükük ölür.
koskoca dolabin arkasina duser ve cikamaz. siz de evde fellik fellik kus ararsiniz. sonra dolabin arkasina bakmak gelir akliniza. ve aci manzarayla karsilasirsiniz.
(bkz: kuş gribi)
iştahının kesilmesi üzerine veterinerden alınan iştah açıcı ilacın suyuna fazla katılması sebebiyle yem yemekten ölmesi. daha o körpecik çocukluk yıllarında karşısında, ağzında yemle ölü kuş bedenini gören çocuğun, piskomanyak olmasına büyük katkıları vardır. * *
erkeği olmadı halde ayda en az üç kere yumurtlamasının sonucu olarak çatlayarak ölmek...
aşırı yemekten.
yemine zehir koymak, kuyruksuz bırakmak.
cereyanda kalmaları, doğum anı, çeşitli sebeplerden intihar... *
kafeslerinden dışarı kaçmaları.

zira özgür ve vahşi doğada muhabbet kuşları için hazır yiyecek ve içecek yoktur.
maydonoz yedirmek.
(bkz: televizyon) "televizyon muhabbeti öldürüyor yaa" geyiği de olabilir.