bugün

Benim bir muhabbet kuşum kafasında çıkan bir tümör nedeniyle ölmüştü.
acayip üzgünüm. dikkat edin şu canlılara.
kafalarını duvara çarpmaları.

görsel
görsel

ya abi ben anlamıyorum. 30 günlükken aldım bir kuş. önceden de vardı. dişi vardı. yanına erkek yavru aldım. dişi olan bunu dövüyordu. çözüm üretmeye çalıştım. aldım başka bir kafes. 2 si ayrı kafeste duruyordu. neyse 7 ay falan geçti bu yavru kuş hala uçmayı beceremiyor. kendini duvara falan vuruyor. yine çıkardım kafesten uçmaya çalışırken yine duvara vurdu. koydum kafese. 2 saat geçti bu kuşta acayiplik var tünekte duramıyor devriliyor. hemen veterinere götürdüm. onun bunun evlatları kuşlara bakmadıklarını söylediler. vitamin antibiyotik verdi. eve geldim içiremiyorum çünkü kuş felç gibi yatıyor. gagasını açtım zorla damlattım ağzına. iyileşmesini bekliyorum ama nafile yatalak şekilde duruyor. sadece kalbi atıyor garibimin. öleceğini anladım ama bir umutla bekledim başında. maalesef kalbi yavaşladı yavaşladı en sonunda öldü. çok koydu be. anlamadım kafasını çarpıpta mı öldü yoksa hastalandı mı başka bir sebebi mi vardı yalnızlıktan mı öldü anlamadım 2 gündür kendime gelemiyorum yahu. yavru kuş neden ölür henüz 7 aylık. iç kanaması geçirmişte olabilir ama oç veterinerler bakmıyor ki adam gibi. allah belanızı versin sizin.
görsel
Evet garibanlarım.
Hava cereyanı.
görsel
Fazla bağırma sabah kavga ediyorlar cinnah geçirecem birgün desem de canlarım onlar benim.
(bkz: mantar)
Orospu bir kedinin kafasını yemesiyle meydana gelmiştir.
cereyanda kalmaları
kafes pisliği
kuş kumunun olmaması.
(bkz: beyaz peynir)

ölüm garantisi=%100
Gününün gelmesi.

15 sene sapasağlam bir şekilde bakmayı başardığım bir muhabbet kuşum vardı.
Kuş değildi artık benim için, kardeş gibiydi.
Ve insan kardeşine nasıl davranıyorsa ben de ona öyle davranıyordum.
Onun kafesi yemek ihtiyacını karşıladığı bir yerdi sadece onun dışında evin her yerindeydi.
Her an herkes onunla ilgilenirdi hiç yalnızlık çekmezdi.
Ve bir gün o da öldü. Zaten maksimum o kadar yaşıyor bu hayvanlar.

Diyeceğim o ki, hangi hayvanı sahipleniyorsanız ona bir hayvan gibi değil ailenizin bir ferdiymiş gibi davranın, öyle bakın.
sahipleridir.

arkadaş adam muhabbet kuşu alıyor bakıp, büyütmek için.

sonra da "yahu bu da cik cik ötüyor başım şişti" deyip saldırıyor hayvana.

ulan kuş dediğin ötecek zaten,

oturup seninle karı kız muhabbeti yapacak mı sanıyordun sen?

bir de kafese hapsetmeyin hayvancağızları.

benim evdeki kuş yatmadan yatmaya giriyor içeri.

ben bile ondan daha çok elimi falan sokuyorum kafese.
Yalnız bırakıyorsunuz hayvanları. Tek yaşıyor bir de bunun üstüne küfür öğretiyorsun. Sonra eve gelen misafire ana bacı düz gidiyor. Adamda alıyor kuşu suratına bir tokat tamam bitti.
ilgisizlik, soguk, pislik. her zaman kafesi ve sulugu temiz olmali her zaman soguktan korunmali.
yalnızlıktan..
soğuk algınlığından çok kolay bir şekilde ölebiliyorlar.
tırnakları rahatsız ediyor diye düşünüp tırnaklarını yanlış kesmek *. *
yanlışlıkla bardaktaki tüm suyun üzerine dökülmesi ile kuşun hasta olması ve ölüm. nasıl hapşırıyordu garibim. çocuktuk tabii o zamanlar. kuşları sevmem ama öldürmek de istemiyordum hani.
Kafesiyle alinip eve getirilen muhabbet kusu, evin icini tam idrak edemeden kafesten odanin icine salinirlarsa: tavani ve duvari algilayamadiklari icin, kafalarini oralara vurup duserler. Bu darbeden sonra da pek yasamaz yavrucuklar.
evde boya yapılırken açık boya kutusuna düşmek suretiyle ölüm.
(o gün bu gündür her acık boya kutusu gördüğümde kapatırım)
çayın içine düşmek.
(bkz: muhabbet kuşlarını bir tek sikmediğimizin kalması)
göt kanseri.
havalandırılmak için çıkarıldıkları balkonda unutulunca öğlen güneşine maruz kalmaları.

güneş çarpması.
yalnizliktan oluyorlardir bence. dusunuyorum simdi, ipnenin biri beni alsa eve ses getireyim diye, hic benle konusmamasi yetmezmis gibi bir de hic salmasa o gotune soktugumun perdelerine tutunuyorum diye ben de olurum amk. sikeyim oyke hayati da sahiplenen pezevengi de. sen zaten tutup getirmissin bu guzelim hayvanlari evinden, yetmezmiscesime duman kokulu cenabet evinde hapsedip ilgilenmiyorsun. ben boyle insanlarin amlarina tek teeek koyayim. yazdiklarim sirf kuslara indirgenmesin lutfen, kopek alip bodruma kapayan vitaminsizlerle de kavga etti bu adam.