fazlasıyla şık duran bir söz. doğruluk payını tartışmaya dahi gerek yokturdur. sorumluluk bilinci olan her birey mükemmele yakındır.

edit: hiçbir şekilde anlaşılamayacak bir başlıkmış gibi gözükse de zeki bir insanın söyleneni hemen anladığı, diğer bünyelerin ise fazlasıyla deşelediği, altına entry girmekten çok cevap niteliğinde içi boş kelimeler sarfettikleri başlıktır. yazıktır. günahtır.

edit2: günah kelimesini kullanarak din denen olguya inandığımızı göstermekteyizdir.
modern kavramının anlama ile ilgili sorunları olan bir kimsenin anlamsız haykırışı.
(bkz: gotunden uydurmanin en guzel ornegi)
dogru olan soz. modern insanin dine ihtiyaci olursa bile kendi dininikendisi yapabillir. cunku eski dinler milatini coktan doldurmustur. ayni antik yunan dinin sumer dininin bir zamanlar miladini doldurdugu gibi.
(bkz: bi siktir git dedirten basliklar)
ferhat kentel hocamızın derste söylediği bir sözü aklıma getiren sözümsü. ben aklen de düşünebilen bir kalbe sahibim dedi.

(bkz: anlayana)*
(bkz: şu çılgın modern insanlar)
başarabilme yetisine sahip olmayan, yaptıklarını sonucunda yine kendisinin etkileneceğini kabullenmeyen; bunun sonucunda kader, kaza, ... izni ile vb. kavramları geliştiren insanlar dışındaki insanların ihtiyacı olmayan hede.
başka ihtiyaçları olan insan durumudur..ne modern insanmış be bu kardeşim. hiçbir şeye ihtiyacı yok maşallah. dine ihtiyacı yok, geleneğe ihtiyacı yok, devlete ihtiyacı yok, ailesine ihtiyacı yok.. yok babam yok. he bide modern insanı bi tarif etseler ya bana nasıl bişi acaba çok merak ediyorum. kolu bacağı var mı acaba bizim gibi, yoksa üçüncü göz falan mı çıkmış durumda bu insanlarda. önce insan olda sonra modern olursun denilir bu insanlara ancak.. ha bide unutmadan asıl ihtiyacını söliyim bu modern insanların o da sağlam bi sopa..
"modern insan" sıfat tamlamasıyla sıçan düşünce.
yuzde 90 i ateist olan fransayla yuzde 90 i asiri dinci olan iran yada yuzde 99 u dinci olan turkiye karsilastirilirsa daha rahat anlasilinabilecek soz. ayrica simdi kimse fransaya yarim yamalak bilgileriyla kompleksleriyle b.k atmasin. herkesin nerde oldugu cok belli.
saçma söz. tam tersi modern insanın dine ihtiyacı vardır. bu kadar mucizeyi görüp inanmamak çok zor.
neden o zaman güçlü ülkelere tapıyorsuuz diye sorulması gerekir.
(bkz: modern avrupa)
(bkz: srebrenitsa katliamı)
herkesin nerede olduğu çok belli..
(bkz: baslıkları alt alta okumak)

modern insanin dinlere ihtiyaci yoktur
amin
din afyondur sözünden beyni bulanmış ve modern olamadığı halde modern insanlar hakkında ahkam kesen kişilerce söylenmiş söz öbeği.
tanımdan taşmış düşünceler ;
ihtiyaç olmayan birşeyin , ihtiyaç olmadığını söylersen ben orda kasıt ararım.
-çay mı? kahve mi?
-kahveye ihiyaç duymuyorum ama çay içerim.*
-?!?**
uyuşturucu ve alkol kullanımının, ahlaksızlığın, ruhsal çöküntünün tavan yaptığı modern çağ ile tezat oluşturan önerme.

zoraki edit: madem modernsin ne diye farklı fikirlere tahammülün yok.
herkesin bir ilah'a ihtiyacı vardır. inancı kuvvetli olanlar dinine sarılır. inancı zayıf olanlar ise kendine alternatif ilah aramaya başlarlar. belki parayı belki kadınları belki de içkiyi ilah edinirler. bu yüzden de yanlış bir önermedir.
(bkz: insan ne ile yaşar)
avrupanin dinsizlikle ezdigi gercegini hatirlatan onerme. yazik bizimkilerde cennet huri pesine kolesi oldular avrupali devletilerin.
(bkz: modern insan)
"...zira modern insan aynı zamanda iyi beslenen bir insan olacağı için tutuşma sıcaklığı düşük ve yanma entalpisi yüksektir. bu yüzden tam da cehennem de aranacak özelliklere sahiptir." biçiminde devam etse pek enteresan bir hal alacak cümle... *

(edit): an itibariyle bir sözlüğümüzdeki bir moderni saptamış bulunuyorum. gelişmeleri buradan duyuracağım.
sıcak bir tatil istiyorsa o modern insan tabiki doğru bir önermedir.
sadece söylem olarak kalmış, en ateşli savunucularının dahi bir tek örnek gösteremeyecekleri modern insan söylemi.

modern insan ne lan. hani örnek gösterilen cezayir'de soykırım uygulayan, beyaz bere takılı resmi konser afişi yaptı diye konseri iptal ettiren fransız vatandaşlarımı, yoksa vahşice insan öldüren ırak'daki abd askerlerimi.

(bkz: modern sensin çağda sana girsin)
(bkz: cok moderensin cağnım)
ancak dini gerikalmışlık, dindarlığı geri kafalılık, inanmayı acizlik olarak gören özenti insana has bir durumdur, modernlikle alakası yoktur.din insanın bu kadar modern, maddesel bir dünyada sığınabileceği tek mefhumdur ayrıca inanmamakta gayet doğaldır. ama bu kadar modern(!)olan insan tiplerinin dini modern olmayan bir yaklaşım olarak göstermesi o eşsiz modernliklerine hiç yakışmaz.