bugün

Bunu yazan da imansız keferenin tekidir. insan inançsız yaşayamaz.
en çok modern insanın bir dine ihtiyacı vardır. keza dinler tüm zamanlar içindir. çelişkileri kendi içlerinde değerlendirilmelidir elbette. istediğin kadar modern ol, ahiretin olduğu düşüncesini ve sonsuz kavramını aşacak bir argümanın asla olmayacak.
kendini yogaya, ıvır zıvır meditasyon şekillerine salmasına sebeptir.

ama yakında anlarlar, çünkü sosyoloji, psikoloji, kişisel gelişim cart-curt bildiğin zıçtı. kendini tanrılaştıran insanın dünyanın anasına nasıl saldırdığını gördü.

şimdi bi tarafınızı yırtın amuagOyim insan soyunu kurtarmak için. dinsiz nah kurtarırsınız!
(bkz: dini imanı para olan insan)
meseleye hristiyan ahlak anlayışından giriş yapılırsa, ancak anlaşılabilecektir.
zira hristiyan ahlak anlayışında, bu dünya değersizdir, önemli olan öteki taraftır.
tanrı gözünde, bireyler eşittir; bu durumda bu dünyada zayıf ya da güçlü olmanın önemi yoktur...
bu durumsa ''eşit'' bireyleri ortaya çıkarır. dolayısıyla aşkın değerler etrafında ortaya çıkmış 'eşit' bireylerdir bunlar..dinin önemi burda gözlemlenebilir..

oysa ne zaman ki, rasyonel bireye geçiş söz konusu olmuştur, işte o zaman din olgusu hak ile yeksan oluvermiştir.
modern birey, ''aklı'' merkeze alır ve herşeyi akıl yoluyla çözebilecegine inanır...
din gibi dogmatik değerlere, ihtiyaç duymaz..
meseleye bu noktadan bakıldığında doğrudur, modern birey dine ihtiyaç duymaz çünkü akıl yoluyla hayatta herşeyin üstesinden gelmek mümkündür..

modern tanımlaması ve algılayışıyla birlikte mesele hakkında söylenebilecek şeylerin değişeceği durumdur.
günümüz dünyasındaki ''modern'' çağı yakalayabilen anlamında yaklaşırsak alakası olmayan bir önerme ortaya çıkabilir..

velhasıl, meseleye yaklaşımınıza göre değişen sonuçların ortaya çıktığı önermedir.
bu çağın çok evvelsinde muhyiddin i arabi isimli şahsiyet şöyle demişti; arife din yoktur.
efendim şimdi din inancı olmasa, ahlaki sistem çöker, tanrı şarttır, insanları hayvanlardan ayırmak için bağlayıcıdır, bu inanç insan fıtratının vazgeçilmezidir, falan gibi 100 satırlık felsefe, ilahiyat, sosyoloji kasmayacağım.
yalnız medeniyetten anlamamız gereken nedir acaba merak ediyorum. çünkü akşama kadar okuduğumuz haberlerdeki bu beraberce aynı zamanda yaşadığımız medeni insanlar, bana çok da başlıktan anladığımız şekli ile medeni gelmiyor.
şairin dediği gibi; "medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar" misali.

tamam anladık ki bu medeni arkadaşlar, götünden anladıkları nietzche üstün insanı ile dinlerin dolayısı ile tanrıların gereksiniminin miadını doldurduğunu düşünebilecek kadar medeni bir seviyeye ulaşmışlar. bu kadar medenilikten vakit bulurlarsa kendilerine biraz da rus edebiyatı okumalarını salık veriyorum.
madem bir de;
"konuya ünlü ıvır zıvıra ait bir söz ile cevab vermek isterim" trendi oluştu. ben de geleneği bozmayayım. insanın inançlara, dine ve tanrıya olan ihtiyacını tek cümle ile anlatmak ve üzerine 1000lerce cümle düşünmek için;

"eğer, tanrı var olmasaydı onu icat etmek gerekirdi" karamazov kardeşler *
medeniyet denen tek dişi kalmış canavarın son dişininde kırılıp düşmesi..
konuya ünlü düşünür chris barnes'a ait bir söz ile cevab vermek isterim.

''sözlüğün ebesini siktiniz.''

ne o öyle çocuk gibi ayar vermeler? ne ayaksınız siz?
konuya ünlü düşünür borat'ın çok beğendiğim bir sözü ile cevap vermek isterim;

ne demişler bakalım;

"nooldu? az önce hepimiz acizdik. ne bu tenakuz?"

edit: ya elimden kaçmış yaaa. tekanuz yazmışım. of ipliğim pazara çıktı.
konuya peter griffin'in çok beğendiğim bir sözü ile cevap vermek isterim;

ne demişler bakalım;

"bazı insanlar acizdir, muhtaçtır, herkes kendi adına konuşsun!" lmao!
modern insanları dine ihtiyaçtan inanmiyorlar insanın doğasında var olduğu için inanır kendenden yüce bir varlığa.
(bkz: insan kadar kendine güvenen bir aciz görmedim)

(bkz: sagopa kajmer)
yüzlerce yıl önce açıklama yetersizliğinden dini anlam yüklenen olayların * * bilim tarafından açıklanabildiğini görünce dinin gereksiz kaldığını düşünen kişilerin klişe savunması. ancak modernizmle dinin değişim, bilimsel olayları açıklama görevinin sona erip, insanın bireysel dünyasına yani tanım olarak ait olduğu yere oturmasından başka bir şey değildir.
tam aksine modern insan bu kadar kargaşa içinde, sığınacak bir liman, rahatlayacak bir kapı, yolunda gideceği bir amaç, sonrası için bir garanti arar. işte bu durumda tek yardımcı din olgusudur.
modern insanın kendini büyük bir bok sanmasından başka birşey değildir. sonuçta modernde olsa, ilkelde olsa aciz canlılardır insanlar sonuçta. oyle evrenin hakimi biziz, artık şuna, buna ihtiyaç duymuyoruz, bilimle her naneyi hallederiz tavrı sadece saçmalıktır. ha kişi dine ihtiyaç duymuyosa o onun bileceği iştir ama işin içine modern sıfatını katarak modernliği tekeline almamalıdır.
(bkz: modern dinlerin insana ihtiyaç duymaması)
(bkz: modern insanların dinsiz olması)
modern insanın dininin, bir dine ihtiyacı olmaması durumudur. *
"eskiden din insanların uyuşturucusuydu, artık uyuşturucu insanların dini" sözünü akla getiren fikir.
-ben cok modern bi insanım ve modern bi insanın dinlere ihtiyacı yoktur
+hımm ....o degil de senin iş olacakmış galiba
-valla mı?? ..inşallah ya
+(mal)...umarım bi aksilik çıkmaz
-allah korusun öyle söyleme
+peki söylemem ama sende götün sıkışınca allah a sığınma..
-!?
bir dine bagli olmak veya olmamak, her insanin kendi sectigi bi$eydir. hic kimse x bir dinin mensubu oldugu icin, veya ateist oldugu icin suclanamaz. modern her insanin davrani$i bu yonde olmalidir. yani biz buna kisaca inanclara saygi da diyebiliriz.

ancak, modernlik kavramini, ateistlikle e$ anlama getirmek, sadece ve sadece kre$ egitimi almi$ bir cocugun zekasina sahip bi insan tarafindan yapilabilir. bugun, modern olarak gordugumuz avrupa ve kuzey amerika'da ya$ayan insanlarin buyuk bir kesimi hristiyanlik dininin mensubudur. yani, sadece bu ulkelerde, inancla ilgili yapilan istatistiklere bakarak bile, modernlik ve ateistlik arasinda bi baglanti kurulmasinin mumkun olmadigi gorulebilir.

kendi fikirlerine saygi bekleyen ateist bir insanin, kalkip da "ben hicbir dine bagli degilim, modernim, sen x dinine baglisin, bagnazsin" $eklinde bir soylemde bulunmasi, her$eyden once cok buyuk bi saygisizliktir.

bu tanimdan benim musluman, hristiyan, yahudi veya ateist olduguma dair bi fikir degil, "insana, her$eyden once insan oldugu icin saygi gostermek zorunda oldugumuz" gerceginin anla$ilmasini istedigimi de ozellikle belirmek isterim.

ayrica, bunu soyleyen insan, hangi kriterlere gore modernligi belirlemi$? dunya'daki 6 milyar insanin teker teker dinlerini ogrenip, daha sonra yarattigi modernlik kriterlerine gore boyle bir sonuca mi varmi$?

(bkz: bana bunlarla gelmeyin)
doğru bir önerme. zira modern insanın ihtiyacı olan şeyler aşağıda belirtilmiştir:
(bkz: diesel)
(bkz: starbucks)
(bkz: adidas)
(bkz: ferrari)
(bkz: paris)
(bkz: gucci)
(bkz: prada)
ve binlercesi.
gereksiz bir önermedir. kişioğlunun tabiatında birine güvenme, dayanma ihtiyacı vardır. tabi bu varlık kendisinden daha güçlü olacak, evrenin işleyişini, kafasının almadığı olayların oluşunu açıklamasına dayanak sağlayacak bir varlık olacaktır. en ilkel kabilelerde bile tanrı inancı varsa, her yönden daha gelişmiş günümüz insanının dine ihtiyaç duymaması mantıksız olacaktır.
(bkz: hepimiz demodeyiz)