bugün

mezheplere göre yemesi sakıncalı olan bir yiyecektir.

midye henefi mezhebine göre balık suretinde olmayan deniz hayvanlarının etlerini yemek haramdır. buna göre daima suda yaşayan, suda barınan hayvanlardan her çeşit balık eti yenebilir. kalkan balığı sazan balığı yunus balığı bu kabiledendir. fakat, diğer hayvanlar caiz değildir midye, istiridye, ıstakoz ve yengeç gibi hayvanların, yenilmesi helal olarak kabul edilmemektedir, haram sayılmıştır. görsel
alkolün haram olması değil de midyenin haram olması insanların derdi olmuş alkol su gibi tüketilirken midyenin yenmemesi salık verilir olmuş efendim. yiyoruz n'apalım..
yanlış anlaşılan, doğrusu; ayıkken midye yemek haramdır, şeklinde olan bilgi kirliliğidir.

tüm mardin'li midye satıcılarına selam eder, karabiber miktarının arttırılması ve sulu limonların tezgahlardan eksik olmamasını temenni ederim.
yemiş bulunduk.
mekruhtur, haram değildir. sırf bu yüzden yemeyen insan, midyenin tadına varmamış demektir. o midye dolmanın üzerine limonu sıkıp yemek var, o midye tavayı taratoruyla, yanında birasıyla yemek var, varsın mekruh olsun.
Halk söylentilerine baktığımızda haram denilenecek bir konu. Evet haramdır. http://www.sorularlaislam...ye-yemek-haram-midir.html
Mekruh diye biliyorum.

(çünkü efenim denizin dibinde yaşayınca ne var ne yok çekiyormuş bunlar, yani sağlığa zararlı olabilir)
islâm dinini yorumlayan birtakım insanların görüşüdür.

(bkz: yarak yemek haram mı)
Midye balık kusmukları ve balık dışkılarıyla beslenen bir hayvan imiş bilginize. Bende yiyorum hala o ayrı konu tabi.
midye candır gerisi yalandır efenim. bira ile tüketiniz.
peygamber zamanında midye dolma olmamasından mütevellit bu mevzunun ucu açık. bilimsel olarak faydasına ya da zararına bakıp ona göre karar verip kişi ona göre yemeli. ya da yememeli.
bu durum da bizim sikimizde olmamalı.

domuz eti haram deyip alkol alan gençlere ve genç kalanlara saygılardan bir demet...
Kendisi hakkindaki halk soylentileri kim takar yalova kaymakamini tadindadir.

Yani dunya mutfaginin en eski corbalarinda bile midyeden gecilmiyor, araplar midye yemiyor diye bizim millet de yemiyor.

Lan elin arabi nerden bilsin midyeyi, memleketinde deniz mi var?

Neymis? Midye pismis.

Sen hic mc.donalds' a gidip calisanlarinizin tirnaklarina bakmak istiyorum yoksa hamburgerinizi yemem dedin mi simdiye kadar? Demedin.

O zaman midye pis mi degil mi onu da geciceksin.

Midye yemek haram mi degil mi diye dusunene kadar gida hijyeni ve haccp konusunda memleket ne durumdadir onu konussak cok daha mantikli olur.

Duzgun temizlersen hicbir sikintisi yoktur midyenin.

Harama helale gore yasamak da bir insan hakkidir, inanc ozgurlugudur ve elestirilemez.

Ama kendin haram goruyosun diye midye pis diyeceksen sacmalik.
adet olduğundan mütevellittir. aybaşından sonra isterseniz. neyse.
Sikicem hurafelerinizi. Tavuk da bok yiyor ona bakarsan.
içki içip sevişen insanların haramla ilgili fetvalarını dinlediniz. iyi geceler
*tanım: haram mıdır değil midir bilinmeyendir. çok bir şey de fark etmez. midyeye gelene kadar ohoo neler neler var daha.
kesinlikle doğru olan durumdur.

not: şimdi ben bunu millet midye yeyip de günaha girmesin diye yazdım. yoksa midyeye talep azalırmış, fiyatlar düşermiş, daha ucuza löpür löpür yermişim falan diye yazmadım.
Agustos ayinda adet gordukleri icin o ay da yenmesi sakincali ama diger aylar her türlü gömülmesi gereken nefis bir yemektir.
kutsal kabul edilen kitaplarda bu yönde bir hüküm bulunmadığı gibi, bulunsa bile; domuz, tavşan vs yiyen kimselerin zerrece umursamayacakları durum.
bırakın uydurmayı, adeta basenlerden fırlatılmış hurafe.
memlekette başka meselemi yok lan diye insanı tribe sokan durumdur.

isteyen yer, isteyen yemez.
hoca mısınız, imam mı amk.

ama kızdım.
çok kızdım lan.
haram degil mekruhdur. onun da sebebi adet gormesidir. gotunuzden hurafe uydarmayin. ayriyetten midyeyi sirf bu yuzden yemeyen adam sik kafalinin tekidir.
Diğer üç mezhep hariç Hanefi mezhebin de tahrimen mekruhtur. Yani haram değil harama yakın mekruhtur. Yenilmemesi efdaldir. Uzak durmakta fayda var.
Harama helal karıştırmayın yiyin.
merak etmeyin onun da helali yapıldı. (bkz: helal midye)
"Denizin suyu temiz, içindekiler helaldir." hadisi eğer sallama, sonradan uydurma değil ise midyenin haramlığı sadece mezhepsel bir durumdur.