bugün

bir midyesever olarak beni hiç alakadar etmeyen konudur. geçelim
Onu yeme bunu yeme. Ne yiyecek bu millet? Sokak pilavcılarının çıkardığı safsata.
millet uzaya çıktı, bizler ise abuk subuk şeylerle uğraşıyoruz.
﴾173﴿ Allah size yalnızca murdar eti, kanı, domuz etini ve Allah’tan başkasının adına kesilmiş olanı haram kıldı. Ama biri zorda kalırsa, haksızlığa sapmadıkça, sınırı aşmadıkça kendisine günah yoktur. Biliniz ki Allah bağışlayıcıdır, merhametlidir. Burada görüldüğü gibi bu dördünden başka yemek haram değildir.
haram mı bilmemde haberlerde nasıl yapıldığını gördükten sonra ve suların ağır metal ve kirlerle kaplı olduğunu düşününce sağlık açısından pekte iyi olduğu söylenemez. tercih meselesi.
Zaten bir halta benzemediğinden şahsımı pek ilgilendirmemiştir. Şişirilmiş bir balon. Popüler kültür ürünü bunlar. Ben beğenmedim.
Sözlük yerine, dini kitap yazsaydık
At yalanı...
--spoiler--
midye yemenin bok yemekten hiçbir farkı yoktur.
--spoiler--

demiş bir aktroll arkadaş.

sokakta mardinlilerden midye alırsan haklısın tabi.

ama midye ve midyecilik bir sektör oldu, gayet temiz, hijyenik çiftliklerde midye hasadı yapılıyor son birkaç yıldır.
görsel
görsel

izmir ve erdek'te çok sayıda midye çiftliği mevcut.
http://www.yenierdekgazet..._hasadi_basladi-1333.html

çiftlik midyeleri ağır metal ve foseptik atığı içermez.
ayrıca protein değeri de yüksektir.

günümüzde midye satan kurumsallaşmış firmalar var ve bu çiftlik midyelerini satıyorlar.
yediğiniz midyenin günlük olduğuna dikkat ettiğiniz sürece bir sıkıntı yok.

40-50 tane gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

ek; bir midye çiftliği videosu;
https://www.youtube.com/watch?v=xAo0D0kY3TI

bu da midyeci ahmet'in midye çiftliği ve midye dolmaya dönüşmesi;
https://www.youtube.com/watch?v=C2DdsL8VUeo
Uludağ sözlükle huzura doğru.
Anlayana....
görsel
Starbucks kahvelerinde fil boku varmış dediklerinde “ efendim af buyurun fil taşağı da olsa yine içezaam” demiş idim. Bu da böyle bi şey işte, baZen ne kadar leş bi insan olduğumu düşünüp duruyorum.

midye dolmayı filan icat eden abi, her kimsen

Seni öpheceyim!
şimdi bu b.k meselesi ilginç.
b.k yiyor deniyor ya, midyeler için.
tabiatta b.k diye beişey yok, aslında.
yani tabiatta atık yok. biyolojik canlılar atık üretmiyor.
her canlının çıktısı yani attığı başka bir canlının besini oluyor.
elbet biliyordum ama bahçede yetiştirdiğim bitkilere koyun gübresi attığımda ne kadar lezzetli ve verimli olduğuna gözlerimle şahit olduktan sonra olaya daha bir başka bakmaya başladım.
bu minvalde, insanın çıkardığında da zararlı bakteri vs olduğuna inanmıyorum. elbette tutup yemiyeceksin. o cıktıyı başka canlılar kullanacak.

tabiatta kimyasallar ve yerine kullandığında zararlı değil.

midye konusu ise hakkaten açıkca belirtilmiş bir durum değil ama şu da var ki ağır metalleri topladığı söyleniyor. yemezsek fazla bişey kaybedeğimiz bi ürün de değil.
epey zamandan beri yemiyorum.
eskiden de zaten bir iki tane yerdim, ayda yılda. o da kızartma olan.hani böyle birali soslu falan.
bazı sünnetlere farzdan daha çok önem vermek, bazı mekruhları haramdan daha çok hatırlamak.. işte bunlar hep kültür Müslümanlığı.
Midye yemek haram değil, hanefi mezhebinde balığa benzemeyen şeyleri yemek mekruhtur ama harama yakın mekruh değil. Kardeşimden öğrendiğim bilgiyle hava atmaca.
midye yenebilen pildir derler. islamiyette insan şereflidir ve bu derece sakıncası olan bi gıdayı tuketmek uygun değildir.
Hee amk midye bok yer tavukta bok yer dene bi istersen.

T: biranin yaninda muazzam gidiyor.
midye kadınlar gibi ay başı olmasından dolayı hadislerde mekruh kabul edilmiştir. evet.
Dünyanın en iğrenç maddeleri içinde olsada o midyeyi yine yiyeceğim, yine yiyeceğim!
herşey haram yav.
Biradandir o dedigim durum.
Malum birayla cok iyi gidiyor yahu.
kızını siken adamlar midye yemek haram diyor, ben de buna tutuluyorum.
sağlıksız olduğu için yemeyen bendendir ama haram diye yemeyen varsa, afedersiniz, kafasını silkeyim.
haram değildir. allahın kitapta "bunları yemeyin" diye özellikle belirttiği dışında her şey helaldir. allahın kuranda her hayvanı tek tek yazıp bunlar helaldir, bunlar da haramdır diye ayıracak hali yok. ha için almaz yemezsin orası ayrı. fakat midye haram değildir. mekruh olduğuna dair de allah'ın kitabından referansla net bir delil bulunabileceğini düşünmüyorum.
haram değil mekrudur. sigarada mekrudur.
Haram mekruh vs bilemem de bunu hastalık derecesinde seven adamın aklı zaten yoktur dolayısıyla ahirette sorumlu olacağını düşünmüyorum.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar