bugün

denize akıttığımız onca pislik midyeye de akıyorsa olabilitesi yüksek olan ihtimal.
(bkz: denizden babam çıksa yerim) o haram mı peki?
midye yemenin haram değil de tahrimen mekruh olduğundan bi' haber yazar kişisinin yumurtladığı başlıktır.

not:midyenin haram addedildiği mezhepler elbet vardır. lakin türkiye nüfusunun büyük bölümünün hanefi mezhebine mensup olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda gereksiz bir genelleme olur. genelleme yapmak hiç hoş değildir ayrıca.*
(bkz: dayağın cennetten çıkma olması)
doğrudur. zira bir oturuşta 10-15 taneden az yenirse haramdır. *
midyenin adet görmesi münasebeti ile söylenebilesi bu söz karşılığında manita yemek veya yiyişmek kavramlarının da haram olması göz önünde bulundurularak, helal kılmak için manita ile nasıl evleniliyorsa, midye ile evlenilmesi faciasını doğuracak durum.
(bkz: sıçmanın yasak olması)
HiKMETi OLAN HARAMDIR....ÇÜNKÜ denizlerin kirlenmesinden dolayı MiDYELER AĞIR METALLER,TOKSiK MADDELER VE HASTALIK YAPICI PATOJEN MiKROPLARLA DOLUDUR..

YEDiĞi MiDYE DOLMASINDAN HEPATiT A KAPAN ARKADAŞIM VARDI BENiM..2 HAFTA HASTANEDE YATTI..FULMiNAN HEPATiT VE SiROZ GELiŞMESiN DiYE 5 GÜN YOĞUN BAKIM TEDAViSiNDE iNTERFERON VERiLDi KENDiSiNE..SAÇLAR,YÜZ FALAN MAHVOLDU iNTERFERON YÜZÜNDEN..

O MiDYE KABUKLARINI DEZENFEKTE EDiYORLAR MI SANIYORSUNUZ ? SICAK SUYA TUTUP VE BiRAZ OVALAYIP iÇiNE TEKRAR PiLAV VE MiDYE KOYUYORLAR..

NE DE OLSA ''SICAK SUYUN MiKROP VE ViRÜSLERi YOK ETTiĞiNi SANAN iNSANLARIN ORTADA CiRiT ATTIĞI'' BiR ÜLKEDE YAŞIYORUZ..BiR DE BU ADAMLAR SiZE GIDA SATIYORLAR..

GERiSiNi SiZ DÜŞÜNÜN..
midyenin adet olduğunu öğrendiğimde gülmekten yerlere yattığım gibi buna da aynı şekil gülüyorum sözlük.
(bkz: abesle iştigal)
şampiyon'un midyelerini yememiş insan söylemi.
bunun haramlığı mı olur denilesidir.
yok efendim israilmiş de yok mardinden yok midyattan geliyolarmış da yok hayvan regl'miş. lap lup götürülür o midyeler. limonu da sıkıcan üstüne.
http://www.diyanet.gov.tr...ku.asp?sayfa=5&yid=36
bide burdan yakın.
diğer güzel olan herşey gibi yasaklı, günah olması.
böyle de mükemmel bir yiyeceğin haram olmasını aklım almamaktadır. bildiğim kadarıyla midyelerin adet dönemleri ağustos ayına denk gelir ve o dönemde yenmemesi gerekir. ama tamamen haram olması? tutmayın ağlıcam.
kuran'da belirtilenler hariç her yiyecek bir müslüman tarafından lüpletilebilir diye biliyor ben, götümüzden mekruh, haram ilan etmesek. belirtilenler de helal(allah adına kesilmesi) olmayan et ve tavuk ve domuz eti.
haram değil mekruhtur, zaruret halinde yeterince yenebilir.
ağız tadına gerçekten önem verenler için farketmeyecek durumdur....

"bütün güzel şeyler ya zararlı ya pahalı, bir de günah... bu ne arkadaş..."

bu arada:

biz tinerciyiz gardaaaş, bize günah yok...
haram değil "mekruh" olması .
(bkz: midyenin bilimsel nedenlerden ötürü haram olması)
haram helal kavramına bakmadan sırf zararlı olduğu için yenmemelidir aslında.

denizlerin ve tatlı suların doğal filtresidir midyeler. akvaryumlarda filtre amacıyla kullanılırlar. her türlü zararlı maddeyi içlerine hapsederler. alvaryuma attığınız bir kaç midye su değerlerini öyle iyileştirir ki gözlerinize inanamazsınız.

her türlü ağır metali falan içlerine hapsederler. sırf şundan dolayı yenmemeli. çok zararlı aga ben değil bilim söylüyor.

dini açıdan bakmak gereksiz, yok adet görüyormuş yok israil baronları yönetiyormuş. bunlar komplo teorisi ustası türk gençlerinin safsatalarıdır.
Alsancak civarında gezinirken sahilde oturur güzelce bira içersin, sohbet edersin. Canın midye çeker, arkadaşına ''hadi gidelim şu biraların yanına biraz midye alalım'' dersin. Verdiği cevap ''midye adet görüyor, ben yemem, haram.''dır. Deli olursun, çılgına dönersin. ''iki saattir içtiğin bira çok mu sevap ulan denyo'' dersin fakat boşunadır. Cahil adama dert anlatılmaz.

Tüm bunlar bir yana, haram da olsa helal de olsa midye dolma hayattır, onsuz bir yaşam düşünülemez. O sebeple bu konuyu araştırmayı düşünmüyorum. Zira çıkan sonuç beni midye dolmadan ayıramayacak.

Ayrıca, sağlık açısından zararlı olduğu yönündeki eleştirilerin doğru olduğuna inanıyorum. Madem yemeyeceksiniz, sağlıksız olduğu için yemeyin. O zaman eyvallah.
hanifi meshebine göre midye haramdır.

devamlı suda yaşayan balıklar helaldir. balık cinsinden olmayan deniz mahlukları temiz olmadıkları için yenmezler. midye, ıstakoz, yengeç gibi. kaynak: nimet-ül islam

şafi ve maliki meshebine göre yenilmesinde bir beis yoktur.

bu yazılanlardan anlaşıldıgı üzere hanifi meshebine göre midye haramdır.
doğru olandır.

şimdi halkımızda bir kompleks var kardeşim. mehmet öz midye sağlığa zararlı dese hemen kabul ederiz ama bir kardeşimiz midyenin islam'da haram olduğunu hatırlatmak istediğinde alaylı cevaplar geliverir. kardeşim hanefi mezhebinde midye haramdır. sen ister ye ister yeme. *
haram değildir ama caiz bulunmamıştır. ehli sünnet diye tabir edilen 4 büyük mezhep yani hanefilik, şafilik, malikilik ve hanbeli birbirine çok yakın görüşlerdir. birinin ak dediğine diğerinin kara dediği bir uygulama yoktur. ufak tefek farklar var arada. bu olay da onlardan biri. biri caiz değil der ama kesinlikle haram demez(ikisi arasında çok fark var) diğeri hiçbir mahsur yoktur der.
kurana göre haram değildir. birileri caiz bulmadı diyede midyemden karidesimden kısmam.