vefat eden yaman okay ın eşi. ikinci bahar isimli efsane dizide kasap rolüyle sevdiğimiz, asmalı konak isimli diziyi yaratan güzel insan. sezen aksu nun çok yakın arkadaşı olup bazı şarkılarının sözlerine de imza atmış, kalpleri fethetmiştir.*
(bkz: yine mi çiçek)
(bkz: arzu okay)
ikinci baharda oğluna dana diyişi akıllara kazınan yetenekli kadın.
bi ara atvde yayınlanan popstar tarzı bi programda jüri üyeliği yaparak ne alaka dedirten sanatçı
om yayınevi'nin shibidir ayrıca.
beynelmilel filminde "aydeniz" karekteriyle filmin havasına hoşluk katan, sempatik, tombik oyuncu ve oyunculuğunun yanısıra senarist ve söz yazarı.
22 yasında bir devlet memuruyken yasadığı hayattan sıkılıp herseyini geride bırakarak sanata atılmıs ve bunda da baki kalmayı hak etmiş cesareti kutlanacak insan.
sanat çevrelerinde pek sık görüldüğü üzre ajda pekkan hayranı bir diğer değerli isim.
2 yıl önce atv de yayımlanan 'anadolu ateşi bu toprağın sesi' adlı türkü yarışmasının editorial kadrosunda bulunan, kalp kadını...
yeditepe istanbul dizisinin havva anası. kaliteli oyunculuğu ile izlenesi kişilerden.
yetenekli dev kadin, hayran olunasi insan.
yaşadığı aşka özenilesi kadın...ancak aşkının sonu kaçınılasıdır pek tabi.
samimiyetsizligin ve tutarsizligin abidesi olarak degerlendirdigim sahsiyet. efendim solcudur. cok degerli yaman okay'in esidir. sezan aksu'nun kadim dostudur. muhtemelen cihangir dolaylarindan ikamet eder. ya da o muhitteki entelektüellerle icli dislidir. en sevdigi sehir prag'tir. biraz periferiktir vs. ona göre prag ama olsun yine de asiktir prag'a. tabii serde solculuk varya. ve en önemlisi kader'in yönetimindedir, hizli bir kadin haklari savunucusudur. ve heyhat ayni kisi, asmali konak denen, feodal zihniyete güzel gözlerle bakan, ürgügüp ortasinda, anadolu'nun bagrinda, ögle vaktinde basörtüsüyle sarap yudumlayan 60lik kadinlar yaratan, hersey ama herseyden önemlisi seymen aga gibi son derece arizali, kadin düsmani, güc sahibi, tüm zayiflarin ve kadinlarin kendisine taptigi bir figürü ortaya koyan ve bununla övünen kadindir meral okay. gerisi bos. kader yöneticisiymis, biyikli kadinlar eylemi düzenliyormus. beynelmilel de rol aliyormus, prag'a asikmis vs. hepsini geciniz. seymen aga karakteri gösteriyor, meral okay hanimefendinin capini ve nerde oldugunu göstermeye.

edit: simdiye kadar bu kötüleme aksiyonuna karsi ses cikartmamistim, gerek de görmüyordum. lâkin bu entry icin bunu bozacagim. kötülemek yerine, neyse bu sordugum soralara ve ortaya koydugum argümanlara karsi koyacaginiz argüman yazin. yoksa yazacak bir seyiniz, kötüleyip kendi kendinize tatmin olma zavalligina girmeyin.
kişiliği, kariyeriyle ve yaptığı işlerele bağlantılı olarak eleştirilmemesi gereken senarist.(illegal yapımları olması durumu hariç tabii) asmalı konak bir televizyon dizisiydi. bu cümle birçok şeyi açıklamaya yeter bile. bu tv dizileri tek bir şey için yapılır o da rating. asmalı konak iyi bir dizi miydi? bence değildi. ama kesinlikle başarılı bir diziydi. yani senaryo, atv'nin istediği şeyi elde etmeye yetti. meral okay'da bu dizinin senaryosunu eminim türk insanına level atlatmak için hazırlamamıştı. sonuçta, bu para odaklı bir iş, büyütülecek hiçbir tarafı yok.
kişiliği tam da kariyeriyle eleştirilmesi gereken kadındır. kişilerin yaptıkları işler kişilikleriyle uyuşmak zorundadır. bu durum, hiç istemediği işte çalışmak zorunda kalan ofis, plaza çalışanları için böyle olmayabilir. ofis insanları ya da yapmak istemedği işlerde çalışan insanlar için normal olan budur, kişi ve kişiliğinden çok farklı mesleği. ama bu durum, tv için geçerli değildir. meral okay da, aslında çok iyi bir insan ama neden böyle yaptığını anlamıyorum dediğiniz pek çok insan da tv'den büyük paralar kazanıyor. çoğunun bu paraya ihtiyacı bile yok. ya da şöyle söyliyim, zaten tiyatro'dan, sinemadan, şundan bundan para kazanan insanlar daha fazla para kazanmak için tv işleri yapıyorlar. daha fazla para için yaptıkları işler, yıllarca söyledikleriyle uyuşmuyorsa orada bir problem var demektir. kaldı ki, tv dizisi demek her şeyi affettirmiyor. hele o dizinin çok izlenmesi hiç hiçbir şeyi affettirmiyor. rating, yapılan işi meşru göstermeye yetecekse, ortada 10 sene sürmüş uygur kardeşler programı ve hatta reha muhtar duruyor. bu adamlara başarılı demek pek doğru gelmiyor bana.

meral okay özeline dönecek olursak, durum çok zigzag çiziyor. yeditepe istanbul gibi, en sevdiğim türk dizisinde oynamış bir kadın meral okay. baş kahraman, yıllarca koca parasıyla yaşamış bir kadın. kocasından ayrılınca, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor ve tam da orada büyük bir savaş veriyor. işçi bulma kurumunda kendisine "vasıfsız" dendiğinde görüyor gerçek hayatı. ondan sonrası tam anlamıyla kendini bulma ve ayakta durma savaşı. tam da olması gerektiği gibi bir kadını anlatıyordu yeditepe, tek başına ayakta durması gereken kadını. (konuyla çok ilgili olmasa da, dizinin diğer kahramanları da çok iyi oyunculuk çıkarmışlardı ve senaryo çok çok güzeldi. youtube'dan aratıp, ömer ve duru'nun diyaloglarını izleyebilirsiniz) asmalı konak da diziydi, yeditepe istanbul da. sonra, o dizinin kadın konusuna duyarlı oyuncusu olabilecek en maço karakteri insanlara öyle bir sundu ki, olacak gibi değil. kadın dövme ihtimali çok kadar yüksek bir karakteri, beyaz atlı prens olarak gösterdi. güce tapan kadınları "doğal" gösterdi. feodal ve kadın açısından baskıcı bir yaşam stilini, "aile sıcaklığı" diye yutturmaya kalktı. senaristler ya da yazarlar, tv için hafif, hazmı kolay ve popülist işler yapabilirler, eyvallah. ama yıllarca savundukları değerlerin tam karşıtlarını satmaya kalkarlarsa kişilikleri de solculukları da feministlikleri de tartışılır. tartışılabilir.

atv'de yaptığı umut tacirliğini (akademi miydi neydi) de unutmadık.
dızılerı gercek hayatla karıstıranların ya da neyın ne ıcın ne amacla yapıldıgını bılmeyenlerın, kurtlar vadısı ızleyıp polat alemdar karakterını gercek sanıp ornek alanların anlayamayacagı senarist oyuncu, reklamcı, söz yazarı herbişey.

(bkz: on parmagında on marıfet)
yüzü hüzünlü bir şiire benzeyen rafine insandır. senaristliği, oyunculuğu ve edebi yönü bulunmaktadır.
yaptığı işler üzerinden tartışılan insan. yaptığı işi seçme şansı olan kişiler, yaptıkları işlerle değerlendirilir. bir çaycıyı çaycı olduğu için eleştiremezsiniz, zira büyük bir ihtimalle başka şansı olmadığı için çaycı olmuştur. ama şarkı sözü yazan, halkla ilişkiler uzmanı bir kadını, tüm söylem ve eylemlerinin tersine bir kültürü öven işler yapar ve bundan para kazanırken görürseniz o insanı yaptığı işlerle eleştirebilirsiniz. kader yönetiminde olduğunu bilmiyordum, ama solcu bir abla diye bilirdim. umut tacirliği (bu star yarışmalarının hepsi böyle değil miydi canlar?) yapmak hangi solla bağdaşır bilmiyorum.
meral okay, teoride feodalizme ve onun kadına bakışına karşı çıkan biridir (solculuk ve kader yöneticiliği bunu gerektirir). eğer meral okay feodal düzenin en ballı güzellemesini* yazıyor ve bundan para kazanıyorsa birileri de "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" diyecektir. özünde iyi bir insan olması, güzel güzel şarkılar yazması(bir feodal ne kadar şiirsel olabilir, tartışmalı olmakla beraber), yaman okay'ın karısı olması kendisini bu eleştirilerden muaf tutmaz.
aki kaurismaki amerikan emperyalizmini öven, fatih akin militarizme sirtini yaslayan haneke de burjuvaziye hayranligini gösteren filmler yapmiyorsa, meral okay da durusu, söyledikleri, oynadigi rol geregi asmali konak gibi bir dizinin öykü yazarligini yapamaz. hadi yapti diyelim, sonrasinda ortaya cikan isi-ki bence son derece kepaze ve ucube bir isti bir bütün olarak; bir hayli popüler olduktan sonra seyman aga'yi yaratan tanri olarak her tarafa yarattigin bu ucubeyle övünen demecler verip durmaz onu ballandirmazsin. yaptin mi; o zaman tutarliligin da sahsiyetin de sorgulanir.
ister oyuncu ister senarist olarak yer aldığı her proje izlenesi, takdir edilesidir.
vakti zamanında çıkan hayvan dergisinde olağanüstü bir yazıya imza atmış kişidir.

"Bir gün evi düzenlerken fark ettim. Bir de baktım ki, benden çok Yaman'ın eşyaları var... Küçük küçük poşetlerle sızmıştı. Aşk bir sızma halidir...

Yaman o kadar temiz bir adamdı ki ona kızamazdınız. Bir o kadar da yiğitti. Ben derdim ki; bu adam ne zaman yorulacak! Meğer acelesi varmış... Herşeyi o kadar yoğun, hızlı ve coşkulu yaşıyor ve yaşatıyordu ki büyüleyici bir şeydi bu. Ben köşeleri çok olan bir insandım. Yaman beni eğitti... Aşk kendinden vazgeçme halidir, kendi benliğini ezmeden 'biz' olabilme halidir...

insan egosu denetlenmesi en güç şeydir. Bunu ancak aşk becerebilir, sadece aşk ile üstünden atlayabilirsiniz... Biz birbirimize karşı çok saygılıydık... Eee bazen de sıkılırdık, hele üç beş aydır bir aradaysak birbirimizin gözüne bakardık, önce kim gidecek diye, böyle nefes molaları da verirdik... Döndüğümüzde yepyeni bir enerji ve hasret bekliyor olurdu bizi... Aşk bazen de bir kıyamama halidir...

Şunu çok açık yüreklilikle söyleyebilirim, o benden daha iyi bir insandı...O kadar bebek, o kadar adam, o kadar temiz, onun kadar beklentisiz, onun kadar temiz yaşamayı öğrenmeye çalıştım. Buradan bir öğretmen öğrenci ilişkisi anlaşılmasın... O, o kadar ahlaklı ve temizdi ki, yaşam biçimi ve duruşu karşısında başka türlü olamazdınız. Onun yanında kirli kalamazdınız. Böyle bir şölen gibi, bir lunapark gibi sevdalık yaşayınca bu görkemi taşımayan her şey bir çadır tiyatrosu gibi geliyor insana... Bu ateşle yanma hali o kadar derinden, için için yanıyor ki, dönüp bir başka ölümlüyü yakmaya içi elvermiyor insanın... Yamanla her günümüz sevgililer günüydü... Eşine bu kadar çok çiçek getiren bir adamı daha analar doğurmamıştır... Biz birçok defa sabah uyanıp birlikte gün doğumunu seyreder, ne bileyim çingene vapuruna binip sabah erken boğazı turlardık. Bugün eksik olan ne? Bu topraklarda eksik aşk ve mutluluk kutsanmaz, ayrılık ve acı kutsanmıştır... Birlikteliklerdeki tutku kutsanmaz da, ayrılıklardaki tutku kutsanır hep... Yaralarıyla mutlu olmaya daha yatkın bir kültüre sahibiz biz..

Meral Okay (Hayvan Dergisi - 2006)
şarkı sözü yazarıdır aynı zamanda. yine mi çiçek, adı bende saklı, şimal yıldızı, adı menekşe, helal ettim hakkımı, kalaşnikof, yaktılar halimimi, masum değiliz gibi şarkılarda kendisini ismen tanıyıp, sonrasında ekranlarda görmeye başladık.
ah be uuserlar ne yaptınız
bana yaman okayı hatırlattınız
hrant dink adına düzenlenen 19 yazısını seslendirme projesi tililili de görev almış şahıs. hrant ın Kilitli Vicdanlara başlıklı yazısını seslendirmiştir.

http://www.bianet.org/bia...ianette-tiklayin-dinleyin
Muhteşem yüzyıl dizisinin senaristi olan, muhteşem kadın.
bugüne kadar içinde olduğu projelerin neredeyse hepsi tuttu.
Yeni dizisiyle de, olay yaratacağını düşündüğüm kişidir.