bugün

entry'ler (1821)

melisa uzunarslan

tanıdığım en güzel deli albümüyle şu sıralar ortalığın tozunu attırmaktadır. tamamı kendi bestelerinden oluşan albümde yer aralan şarkıların hepsi birbirinden iyidir. iyi müzik dinlemek isteyenlerin yakın dönemdeki tercihidir. dmc'den yayınlanan albümün prodüktörü can algeç 'tir.

(bkz: çık git aklımdan)
(bkz: kabus)
(bkz: tanıdığım en güzel deli)
(bkz: kendimi kaybettim)

bullet for my valentine

2018'de çıkardıkları 'gravity' albümleriyle metalden alternatif metale geçiş yaparak gönlümü fethetmiş grup. önceki albümleri fazlasıyla sertlik barındırdığı için dinleyemiyordum. gravity, bu yılki en iyi albüm sıralamamda 3. sırada. bence tüm metal grupları, alternatif metale geçiş yapmalı. daha çok dinleyiciye hitap etmek istiyorlarsa şayet.

never gonna give you up

çıktığı dönemde dünyanın neredeyse yarısında 1 numara olmuş şarkıdır. bu büyük başarı her şarkının harcı değildir. 80'ler denince ilk akla gelenlerden.

türkçe şarkılarda geçen mükemmel sorular

ünzile kaç koyun ediyor?

eylül geldi sonra

ergenler tarafından beğenilmemiş olan emre aydın albümü. ay götüm demek istiyorum sayın seyirciler. ay götüm. emre aydın büyüdü. artık ergenlere hitap etmediği için, daha olgun bir müzik icra ediyor. afili yalnızlık falan unutun bunları. eylül geldi sonra emre aydın'ın bugüne kadarki en güzel albümüdür, en olgun albümüdür. geceler kara tren ve belalım'ı cover yapmayıp 2 emre aydın şarkısı daha olmalıydı bu albümde. akşamlarda parmak izlerin nasıl bir albüm açılış şarkısıdır arkadaş ! ilk şarkıdan knock-out ediyor zaten seni. eylül, eyvah, bitti tebrikler, sen gitme, artık özlemek istemiyorum, ses ver... abi bütün şarkıları güzel albümün. ve an itibarıyla üzerinden 3 yıl 3 ay geçmiş ve halen ilk günkü gibi dinleniyor.

twin peaks in 2016 da geri dönecek olması

aslında bunu 1991'de yayınlanan son bölümünde söylemiş zaten.
görsel

david lynch kafası çok başka bir kafa. dizi o dönemde bir anda bitince reyting, körfez savaşı gibi gerekçeler öne sürülmüştü. hepsi hikayeymiş meğerse. adam bizi fena trollemiş oğlum. 1 değil, 2 değil. tam 25 yıl ara vermiş diziye.

capital radio

çok fazla anısı olan, hatırlandığında yüzlere tebessüm getiren efsane radyomuz. yokluğunu radyo relax ile gideriyorum şu ara.

mr robot

Sezon Finali analizimi yazıyorum.

--spoiler--
Hiçbir şey gerçek değildi. Tamamen Elliot'ın zihninde olanları izledik. Elliot geçen bölümden beri uykuda. Mind Awake, Body asleep. 'Zihin uyanık, beden uykuda' diye diye kıçını yırttı çocuk. Daha ne desin? Önce 1. Sezon, 9.Bölüme gidelim. Tyrell Elliot'ın dairesini basar. Eldivenlerini takar ve '2 gün önce birini öldürdüm, birini öldürmenin bu kadar kolay olacağını hiç tahmin etmezdim' der. Elliot'ın üzerine yürür ve onu tehdit edip her şeyi itiraf ettirdikten sonra atari salonuna giderleri ve Elliot popcorn makinesinde silahı görür ve Tyrell pc başında otururken silahı popcorndan alır. Darlene oraya saklamıştı, hatırlayın.

Gelelim sezon finaline. Elliot, Tyrell'ı öldürdü. Hem de tamamen bu final bölümündeki vurulma sahnesinin tersi ile. Atari salonuna beraber gittiklerinde Tyrell ona engel olmaya çalıştı demek ki. Elliot buna kimse engel olamayacak demişti. Aynı şeyi zihninde Tyrell ona yapıyor. Dom gösterdi işte kovanı. Sizin atari salonunda bulundu dedi Darlene'e. Birkaç bölüm önce Tyrell'in aradığı telefon diye Elliot'ın tespit ettiği adresi Joanna'nın şoförü gördüğünde ne demişti Elliot'a ? 'O evden aramaz'. Aramaz tabii ki. Neden Scott'ın evinden Joanna'yı arasın ! Joanna'yı arayan, hediyeler gönderen Scottmış işte, onu da öğrendik. Sadece anlamadığım Angela ile Tyrell'ın konuşması. Muhtemelen o da Elliot'ın zihninde çünkü artık uyanmak istiyor ve uyandığında da Angela'yı görmek istiyor.

Bonus sahnede de Trenton'a Tanya dedi Mobley. Kimlik değiştirip kaçtılar sanırım. FBI herşeyin farkında. O tahta gerçek olsa gerek.
--spoiler--

Bilemiyorum. Benim yorumum bu şekilde. Gözümden kaçan, sizin gördüğünüz şeyler varsa paslaşalım. Göz farkı, yorum farkı çok önemli.

mr robot

* hayatımız kozmik takvimin birer noktası değil midir? Shayla da öyle. Bir nokta. Hatta değil bile. Bir nokta gider, diğeri gelir. ölümüne şimdiden alıştığım için kendimden nefret ediyorum. belki bir sene sonra aklıma ara sıra gelecek. sonraysa bir hikayeden ibaret olacak. 'tanıdığım bir kız vardı, öldü' diyeceğim. beraberinde 'benim yüzümden öldü' cümlesiyle beraber.

* Mr Robot, E-Corp'un açığını bulmuş olabilir ama benimkini bulamadı. Bu kendimi korumamın tek yolu. onlara asla kaynak kodumu göstermemek, kendimi kapatmak. beni kimsenin bulamayacağı, kusursuz, soğuk labirentimi yaratmak.

bunlar gibi onlarca Elliot cümlesi kafamın içinde yankılanıyor hep. Adamı o kadar çok sevdim ki, kankam olsa bu kadar severim, o derece. 2. sezonu kötü demeyi de bırakın artık. anlayamadığınız için sevmiyorsunuz. demek sizin seviyenizin üstüne çıktı 2 sezonda. bırakın, zorlamanın anlamı yok. yanlış anlamayın, aptalsınız demiyorum. bakmakla görmek arasındaki fark gibi bir şey bu. bize göre gayet iyi gidiyor. her şey anlaşılır ve net.

mr robot

yakın zamanda başladığım ve etkisinden çıkamadığım müthiş şey. elliot beni benden alıyor. duruşu, bakışı, kendi kendine olan konuşmaları... bir oyuncu rolünü bu kadar mı iyi oynar. rami malek döktürüyor resmen. 2.sezonu da bence 1. sezonu kadar iyi.

hiç konuşmadan

bu ülkeye çok bol gelen şarkılardan biri. çok üst düzey. çok kalite. çok acayip bir şey. çok tarifsiz. sadece dinlemek ve hissetmek gerekiyor sanırım. iliklerine kadar müzikle dolmak, jazza doyamamak için.

eski tasarım

özlenen ve olması gerekendir. tercih bizlere bırakılmalıdır. dayatma söz konusu olamaz. ama gece modu da fena değilmiş. biraz kullanınca alışabilir. yeniliklere de açık olmak gerek.

uzaylıların aslında olmadığı gerçeği

tartışılabilecek olan gerçektir. uzaylı dediğiniz şey o yuvarlak dairelerle dolaşan, koca kafalı yaratıklarsa evet, onlar aslında yoklardır. ama koskoca evrende de sadece dünyada yaşam olabileceğine de inanıyor musunuz gerçekten?

uzun boylu erkeklerin daha kolay kandırılması

bizim uzunu da fetö böyle kandırmış demek ki.

halep

pretty little liars fanatiklerinin, dizide bir dönem sevgili olan hanna ve calep ikilisine, isimlerini birleştirerek verdikleri isim. evet çok salakça. ama diziyi çok severim, o ayrı.

lise döneminde en çok dinlenilen gruplar

benim lise yıllarım kargo dinlemekle geçti. 90lar çocuğuyuz aga.

yaran yanlış okumalar

haberlerde fetö / pdy yazıyor. ben fetö / pyd okuyorum.

allah allah ben neyi kaçırdım, bu soruşturmaya pyd ne ara dahil oldu? pyd ile beraber mi yapmışlar darbe girişimini?

diye kafada deli sorular.

oxv the manual

Her bünyeye göre olmadığı kesin. ilk yarım saat zaten anlamaya çalışmayla geçiyor. Yarım saat geçmeden kapatmayın. Taşlar yerine oturunca gerçekten bir ziyafete dönüşüyor. ilk 5 filmini sırala' deseler, mutlaka o 5lide yer vereceğim bir film. Hatta beni kesmedi. Bir defa daha izlerim, daha iyi sindiririm.

murat boz

murat dalkılıç'ı fena halde kıskanan kişi.

sözlük yazarlarının sevgili kriterleri

bir kere her şeyden önce kesinlikle interstellar sevmesi gerekiyor. bu filmi sevmeyen, beğenmeyen biriyle işim olmaz. redd severse de hiç fena olmaz. konserlere beraber gideriz. redd konserlerine hep yalnız gidiyorum ya, ühühüğğğ. sonra mutlaka işi gücü olmalı. ben çalışırken dakika başı arayıp ya da mesaj atıp beni oyalamaması gerekir. o da gündüz çalışsın. akşam güzel güzel konuşur, mesajlaşırız. çok fazla yaş farkımız olmamalı. maximum 5 yaş küçük olabilir benden. çok büyük de olmasın. gözleri çok güzel olsun, bana çok güzel baksın. ben de ondan gözlerimi alamayayım.

boyu da bana yakın olsun. ne benden çok kısa, ne de uzun olsun. sevgilim, dostum, arkadaşım, her şeyim olsun.