bugün

meral okay ın vefat eden eşi. bizimkiler den tanıdığımız bıyıklı adam. çok baba oyuncuydu.*
toprağı bol olsun
tatar ramazan filmindeki Meydancı Mustafa karakteriyle "oyuncu budur" dedirtmiştir kendisi için..
türkiyenin genç yaşta kaybettiği en önemli karakter oyuncusuydu.
1951 yılında doğup, 1993 yılında vefat eden oyuncu.
kemal sunal ın deli deli küpeli filmindeki eşkıya yılanoğlu.
kanser hastalığından genç yaşta yaşamını yitiren, meral okay'la büyük aşk yaşamış,gerçek bir tiyatro oyuncusudur.
1951 yılında Giresun'da doğan Yaman Okay, eğitimini Aksaray Özel Bilir Koleji'nde tamamladı. Uzun yıllar tiyatro oyunculuğu yaptı.

Yılmaz Güney'in senaryousnu yazdığı ve Zeki Ökten'le beraber yönettiği 'Sürü' isimli filmle 1978'de sinemaya geçti.

Türk sinema tarihinin önemli yapımlarında rol alan Okay, Erden Kıral'ın yönettiği 'Bereketli Topraklar Üzerinde'deki rolüyle 1981 yılında 18'inci Antalya Altın Portakal Film Şenliği'nde En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Sinema filmlerinin yanısıra, ölümünden önce uzunca bir süre, yakın arkadaşı Yavuzer Çetinkaya ile televizyon dizisi 'Bizimkiler'de Nazım rolünde oynadı.

Önemli filmleri ve rolleri

'Kurtuluş' (Deli Halit, 1996), 'Denize Hançer Düştü' (1992), 'Piano Piano Bacaksız' (Hızır, 1992), 'Seni Seviyorum Rosa' (1992), 'Umuda Yolculuk' (Türkmen, 1990), 'Benim Sinemalarım' (Nesibe'nin babası Recep, 1990), '40 Metre Kare Almanya' (1986), 'Deli Deli Küpeli' (Yılanoğlu, 1986), 'Kurbağalar' (1985), 'Bir Avuç Cennet' (1985), 'Faize Hücum' (1982), 'Tomruk' (1982), 'Yılanı Öldürseler' (1981), 'Bereketli Topraklar Üzerinde' (1979), 'Adak' (1979), 'Sürü' (Abuzer, 1978)

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=158407
tatar ramazanın attığı tokatla yere düşüp ağzındaki lokma ağlayacak gibi olup konuşamamasıyla 'oyunculuk budur abi' dedirten oyuncu.
türk sinemasının yetiştidiği en büyük oyunculardan biri,genç yaşta ölmesi sevenlerini üzmüştür ama arkasında bıraktığı karakterler ve çizgiler ölümsüzdür...
sinemanın karizmayla buluştuğu ender isimlerdendi yaman okay. kendisini her izleyişimde sevgim ve saygım bir kat daha artıyor ona ve onun gibi gerçek oyunculara.

(bkz: saygılar bizden)
(bkz: düş gezginleri)
(bkz: denize hançer düştü)
(bkz: seni seviyorum rosa)
(bkz: piano piano bacaksız)
(bkz: siyabendü xece)
(bkz: yıldızlar gece büyür)
(bkz: tatar ramazan)
(bkz: umuda yolculuk)
(bkz: benim sinemalarım)
(bkz: fazilet)
(bkz: vatan yolu)
(bkz: bizimkiler)
(bkz: üçüncü göz)
(bkz: el kapıları)
(bkz: dönüş)
(bkz: umutların ötesi)
(bkz: son yüz elli metre)
(bkz: uzun bir gece)
(bkz: güneşteki leke)
(bkz: kırk metre kare almanya)
(bkz: çağdaş bir köle)
(bkz: namus sözü)
(bkz: asiye nasıl kurtulur)
(bkz: bir ana bir oğul)
(bkz: deli deli küpeli)
(bkz: yoksul)
(bkz: seyyid)
(bkz: kurbağalar)
(bkz: bir avuç cennet)
(bkz: bugünün saraylısı)
(bkz: pehlivan)
(bkz: en büyük şaban)
(bkz: faize hücum)
(bkz: alişan)
(bkz: tomruk)
(bkz: seni kalbime gömdüm)
(bkz: yılanı öldürseler)
(bkz: herhangi bir kadın)
(bkz: at)
(bkz: bereketli topraklar üzerinde)
(bkz: adak)
(bkz: gül hasan)
(bkz: sürü)

18. antalya film şenliği, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü, bereketli topraklar üzerinde.
televizyonda her görüldüğünde duygulandıran insandır. bir hüzün vardır hep o sert duran görünüşünde. hani her ölüm erken ölümdür ama yaman okay'a hiç yakışmadı bu ölüm. o muhteşem gülümsemesiyle aklımızda kalacak hiç olmazsa. mekanı cennet olsun.

görsel
Holdingler
Politikapçıklar
T.S.K.ler
T.K.K.lar
Hiç hiç kanser olmazlar
Ama bizim Yaman durduğu yerde
Pankreas kanseri olur
Nedeni bir şair tanır Yunan
Adı Pankreatitis
Yani yeni bir rol…

üstüne laf demen
can yücel demiş zaten
adam gibi adam, oyuncu gibi oyuncu. 19 şubat 2010' da da hatırlamadan geçmiyoruz.

bu yaz güneş biraz daha eksik,
el ele verin azaldık
yine o tanıdık serinlik.
işimiz çok zor...
bu yıl herkes biraz daha korkak
bu ne çaresizlik ah yandık
dayan yürek dayan
giderek işimiz çok zor.
ah koca oğlan oyun ettin
bu iş burada bitmez
söylenecek çok söz kaldı
sana bir ömür yetmez.
ah nerelere gittin aman söyle
bu ayrılık ne yaman söyle
adamların adamı uykuda mısın?
delikanlı, iri yarı, iyi rollerin adamıydı. türk sineması'nın en iyi oyuncularındandı. çok erken kaybedilmiş ulu bir oyuncudur. oynadığı filmler dikkatle değerlendirildiğinde, sürekli bir toplumsal kaygılı gerçek filmlerde rol almıştır. yokluğu çok yazık.
can yücel uğurlama şiirlerinden birinde yeni bir rol göndermesiyle selamlamıştır yaman'ınını.

bir oyuncu için en güzel şey değil midir yeni bir rol.

ve bunun mutlaka oynanması gerekmektedir.
yılmaz güney patentli sürü filminde bir sara krizi sahnesi vardır ki ülke sinema tarihinin zirve noktalarından biridir. sinema tarihimizin gizli kahramanlardandır. babam ne zaman görse onu filmlerinde, sanatçılar bunlardı işte der. sonra bir de yılmaz zafer'den bahseder. sosyalist duruşlarıyla, efendilikleriyle ve o delikanlı tavırlarıyla bunlardı işte diye hayıflanır. hüzünlenir sonra. bu nedenden midir bilmem bir ona bir de cemal süreya'ya hep bir yakınlık hissederim. hani olur ya, hiç tanımasanız, bilmeseniz lakin gene de siz onların eksikliğinden acı duyarsınız. işte öyle.
tatar ramazan filmi karsima cikti yeniden izledim. Yaman Okay'i izledim. Nesli tukenme tehlikesiyle karsi karsiya uc bes tane dostu kalmis.
yok olup giden yeşil çamın gerçek sanatçılarından birisidir. Ruhu Şad olsun. Tatar Ramazanda hakkını fazlasıyla vermiştir.
80'li yıllarda oynadığı birçok filme vites büyüttürmüş usta oyuncu. özellikle zeki ökten ve şerif gören filmlerinin aranan ismi olmuştur. rol aldığı her çalışma kalite kokar, çok büyük bir oyuncudur sinemamıza dair.
hani dalaman çayı'nda çekilmiş bir film vardı, kadir inanır ile birlikte oynamışlardı

bu filmde. tomrukçuydular, garibandılar, ama onurluydular. ne de güzel rol kesmişti

filmi izlemenin nedenlerinden biriydi. hatırlayamadım filmin adını şimdi.

tek hatırladığımsa sal devrildikten sonra ardından ağlayan oğlu. o dövdüğü hor gördüğü

oğluydu ardından ağlayan, tam taşra babasıydı hor gören küfreden. bugün kavuştun meral'ine

seni zaten özledik meral ablayı da özleyeceğiz.
sanatçı kelimesinin içini dolduran hatta bu kelimeye sığmayan, çok genç yaşta vefat etmiş ama pos bıyıklarının altından bize gülümsemesi yadigar kalmış güzel insan.

paylaşımcılığı, adaleti, güzelliği, dostluğu savunmuş bunu da ideoloji potasında çok iyi eritebilmiş ve süzdürebilmiş adam gibi adamdır kendisi. ara ara gelir böyle aklımıza. bizimkiler dizisindeki dayı rolüyle kazınmıştır hafızamıza. hepimizin dayısı olmuş çıkmıştır. hep şu gülümsemesiyle hatırlarız biz onu. kim var ki onun gibi gülümsemesini yadigar bırakan başka:

görsel
kendisiyle aynı kaderi paylaşan eşi meral okay'ın onsuz yaşadığı yılları kaleme aldığı şiiri:

Sen kalbimin zarif efendisi
Hayatımın kıymetlisi
Hey uzun yol arkadaşım
Şimal yıldızım, nerdesin

Nasıl havalandın
Hasar almadan bu tufandan
Bak ben yaralandım
Kayıtsız şartsız adanmaktan

Nasıl havalandın
Hasar almadan bu tufandan
Bak ben paralandım
imkansıza bağlanmaktan

Git sereyim yoluna yeni serüvenleri
Yakalım gitsin bütün nedenleri
Haydi git sereyim yoluna yeni serüvenleri
Yakalım gitsin bütün nedenleri

(bkz: şimal yıldızı)
o içten titreyen sesin sahibi rahmetli usta oyuncu.

o da bir daha gelmeyeceklerden.
Türk sinemasının önemli isimlerindendir.