bugün

at the gates ile kendini bulmus, dark tranquillity ile zirveye çikmis müzik türü. duygusal koma.
swedish death metal veya iskandinav metali olarakta anılırlar. dark tranquillity ve in flames ile büyük kitlelere kendini tanıtmış saygın bir metal türüdür.
bence bu müzik türü finlandiya da en üst düzeyde icra edilmektedir. melodic death metal finlandiya da isveç in o kendine has sonsuz kalıplarından kurtularak kalıpsız bir sonsuzluğa erişmiştir. sonsuz melodiler finlandiya dan çıkmaktadır. özellikle kalmah gibi hayvanat bir grup bu türün bence en büyüğüdür. at the gates, in flames, dark tranquillity gibi gruplar da elbette babadır ancak kalmah başkadır. tabi children of bodom, norther, ensiferum, insomnium, wintersun gibi öküz fin grupları da unutmamak gerekir.
(bkz: dan swanö)
osurmak üzere olan bir insanın kıçını gitara dönmesiyle; osuruğun şiddetli çarpışından tıngırdayan gitar telinden çıkan melodik! sesler bütünüdür.
yolda dinlenecek en güzel metal türüdür.
in flames ile tanıdığım mükemmel metal türü.
arch enemy sayesinde 9. sınıfta tanıştığım ve kopamadığım metal türü.

hatırlıyorum da ilk dinlediğim şarkıları nemesis ti.

şarkıya girer girmez kafamı duvarlara vurmak istemiştim.

daha fazla devam edemeyeceğim, çok duygulandım.
Kuzeyin müziğidir. En güzel isveç ve finlandiya da icra edilir. Benim favori grubum olan In Flames tarzın tanınmasında büyük rol oynamıştır.Bunun yanında Arch Enemy, Dark Tranquillity, At The Gates, Carcass, Kalmah, Insomnium gibi babaları da anmak gerekir.
Bazı melodeath gruplarını sıralamaktayım:

Ablaze My Sorrow
Amon Amarth
Arch Enemy
Archons
Arsis
At The Gates
Be'Lakor
Blood Stain Child
Brimstone
Brother Von Doom
Burden Of Grief
Cadacross
Carnal Forge
Chastisement
Children Of Bodom
Chromium
Closer
Codeon
Conducting From The Grave
Dark Age
Dark Lunacy
Dark Tranquillity
Dawn Of Relic
Dawn Of Tears
Daysend
Diablo
Dimension Zero
Disarmonia Mundi
Endast
Enter My Silence
Eternal Oath
Eucharist
Fear My Thoughts
Godgory
Hearse
Hypocrisy
Immortal Souls
In Flames
In Slumber
Inexist
Kill The Romance
Lost Eden
Maleficio
Mirzadeh
Miseration
Moredhel
Mors Principium Est
Murder Manifest
My Own Grave
myGRAIN
Neuraxis
Nicole
Nightrage
Norther
Omnium Gatherum
One Man Army And The Undead Quartet
One Way Mirror
Pain Confessor
Paths Of Possession
Quo Vadis
Raintime
Sacrilege
Scar Symmetry
Silent Fate
Skyfire
Soilwork
Sonic Syndicate
Sonorant
Soulscar
Synestesia
System Shock
The Black Dahlia Murder
The Bloodening
The Demonstration
This Ending
Threat Signal
Torch Bearer
Wintersun
Within Y
Without Grief
Zonaria

ömrümü vermişim be *
şu anda en iyi hali kalmah tarafından icra edilmekte olan metal türüdür *
ayrıca at the gatesin slaughter of the soul albümüyle literatüre geçmiş metal türüdür.pek hoş,pek güzeldir,hele klavye ile yapılırsa tadından yenmeyendir. (bkz: kalmah)
(bkz: first reign)
(bkz: sentenced)
(bkz: technical death metal)
hayatta olmazsa olmazların en eşşiz bir tadıdır. bu müzik türünün kendini sevdirmek adına bir çok hilesi vardır. şarkıdaki o endamlı vokalden sonra derin manalarla çalan sololara, klavyelere kadar her şeyiyle eşsiz bir şeydir bu.
dark tranquillity, arch enemy, in flames ise bu türün çığır açmış öncü gruplardır.
in flames in tartışmasız lider olduğu metal müzik dalı. Sonrasında ise amon amarth gelir.
vazgeçemediğim tek şeydir hayatımda..her şeyden geçtim ama bir bu müzikten geçemedim.öyle örnekleri vardır ki aşk acısı çekerken ağladığımı bilirim..
(bkz: Amon Amarth - Under the Northern Star)
bir de swedish oldu mu dadundan yinmez.
in flames'in tahtını yavaş yavaş devrettiği heavy metal alt türü. Olsun lan yine de iyiler, güzeller.
melodic deathin lideri tartışmasız in flames'tir. ancak son reroute to remain ve soundtrack to your escape albümleriyle tarzında değişiklikler olduğunu eski halinden uzaklaştığını anlamış bulunmaktaydık grubun üyeleri de bunu belirttiler zaten come clarity biraz daha melodic death içeren şarkılardan oluşmuştu derken 2008'de sense of purpose albümüyle hayranları tarafından değişimin gruba yaramadığı düşünüldü(ben o görüşte değilim) son albümü olan 2011'de çıkardıkları sounds of a playground fading albümü ise asop kadar eleştirilmedi. bu değişimle beraber tahttan indi yorumları yapıldı. bana göre şu an melodic death metali iyi icra eden gruplar kalmah, insomnium ve en başta the black dahlia murder grubudur. lakin genel olarak in flames demek melodic death metal demektir kanımca.
at the gates ve in flames ile var olan dark tranquillity, amon amarth, arch enemy, kalmah, children of bodom, norther, wintersun gibi gruplar tarafından da başarıyla icra edilen death metal alt türü. türün en iyi üç albümü benim kanımca slaughter of the soul, the jester race ve whoracledir. ayrıca dark tranquillity ve in flames sürekli karşılaştırılsalar da in flames whoracle ile son noktayı koymuştur.
çok güzel soloları barındıran metal türüdür. adı üstünde melodiktir. riffler, ritimler çoğu insana hitap eder.
oldshool death metalin yozlaşmış ve piyasacı olmuş türü. tür isimlerinde "metal" kelimesini kullanmadıkları sürece ne yaptıkları bizi ilgilendirmez fakat bu isimle gerçek metalin adını kirletiyorlar.
her türlü grup tavsiyesine açık olduğum satanist şeysi.