bugün

Üç korner Bir penaltıydı.

1-En iyi oynayan iki kişi aynı takımda yer alamazdı.

2-Maçlar minyatür kalede oynanıyorsa, penaltı boş kaleye ters şekilde topukla vurulurdu.

3-Abanma ve burun vurmak yoktu, vurulursa eleştirilip küfür edilirdi.

4-Maçların hayali kale direkleri arası adım ile sayılır, olmaları gereken yerler iki taş ile işaretlenirdi.

5-Anne-baba çağırınca maç biterdi.

6-Topu patlatan parasını öderdi

7-Takımlar kurulurken ilk oyuncuyu seçme hakkı, adım almayı iyi bilenindi.

8-Kaleci topu 3 kere sektirirse rakibe Açılsana 3 kere sektirdim derdi rakip açılırdı.

9-Top insanın pek münasip olmayan bir tarafına gelirse işetilirdi

10-Penaltılarda kaleci değiştirilirse 2 penaltı atılırdı. Eğer ilk penaltı gol olursa ikincisi atılmazdı.

11-Frikiklerde baraj mesafesi, frikiği kullanacak olan kişinin kocaman 3 adım atmasıyla belirlenirdi.

12-Top, oyun alanı içerisindeki herhangi bir arabanın altına kaçarsa büyük bir şevkle arabanın altına yatılıp top alınırdı. Topu ilk kim kaparsa o takımda başlardı.

13-Gol olduktan sonra eğer tartışmalar olursa ve golü yiyen takımın bir oucusu golü kabullenirse gol yiyen takım 360 derece dönerek durumu kabullenirdi.

14-Eğer bir oyuncu faule maruz kalmışsa ama devam etmek istiyorsa, rakip futbolculardan birinin yürümesini dahi bahane ederek;Adamın devam ediyor derdi.

15-Atan alır mevzusu vardı. Eğer top kime çarpıp abuk zubuk biyere kaçmışsa topun gittiği yer neresi olursa olsun koşa koşa gidip alırdı.

16-Eğer kaleci dahil herkes çalımlanmışsa kale çizgisinde yere yatılarak topa kafa vurulurdu..

17- kurallar kirmizi beyaz bir nesneyi tutandandı.

18-frikik için atılan 3 adım, geniş atıldığında babanın yanındada mı öyle yürüyosun sorusu eksik edimezdi.
adam eksikliğinde kaleci-oyuncu sıfatında bir adamın bulunabileceğini taahhüt eden kurallardır.
17-Eğer kaleci dahil herkes çalımlanmışsa kale çizgisinde topa kalça ile vurulurdu.

18-eğer kaleye geçecek kişi önceden kesin olarak belirlenemediyse yenilen her gol sonrası değişirdi.

19-belirli yerler arası bir maç değilse adım atışılır ve ilk karşıdakinin ayağına basan ilk adamı seçme hakkını elde ederdi.
iki kişi bir adama dalmazdı.
oynanan topun sahibi kim ise kafasına estiğini oynatırdı.
penaltı noktası kalenin genişliğinin 2 katı uzaklıktadır.
eğer top Osman Amca'nın * bahçesine kaçarsa 3 deyince kaçıyoruz.
anne, yemeğe çağırdığında gidilmeyecek. babaya söylemeyle tehdit etse bile maç bitmeden bırakılmayacak.
iki takım bir pozisyon üzerinde tartışmaya düşmüş ise şayet, bir takımın oyuncusu kendi takımını değil ise diğer takımı doğruluyor ise "bak adamın diyor" diyerek tartışma o takımın lehine sonuçlanırdı. o diğer takımın yanında olan oyuncuya da kızılmazdı.
ey sözlük kuralmidir bilmem ama her maçta üç bes girisimde bulunurdum. kaleci oyuncuyken elimle topu ileri atip rakip takimin bütün oyuncularini çalimlayip gol atma girisimi.
(bkz: atan alır spor)
üst üste 2 adama çalım atan sporcu * rakip takımın oyuncuları tarafından dövülür.
topu atan alır vardı.
bir kişi fazlalık varsa "x ilk yarı bizden ikinci yarı sizden kuralı" geçerliydi.
mahalle kaptanı penaltı'lar ile belirlenir.
penaltıyı frikiği kim kazandıysa o atardı.
(bkz: adamın gol diyo)
kaptanlar antrenman maçlarında oyuncu seçmek için alışır. top sahibi çocuk yaşı küçük olmasına rağmen oyunda oynatılmak zorundadır, aksi taktirde topu koltuğunun altına alır ve kimseye oynatmaz. bu durumda bu çocuk fasülye olarak maça dahil olur.
kale seçimi için yazı turaatılır, kimsede bozuk para yoksa düz bir taş alınarak bir tarafına tükürmek suretiyle yazı turanın muadili olan yaş mı kuru mu yapılır.
skorun çok dengesiz olması halinde yenilen takım oyuncularından birinin siz çok güçlü oldunuz x'i alın y'yi bize verin teklifi olumlu karşılanır. maç daha çekişmeli bir hale getirilir.
3 korner bir penaltı.
*top çizginin üzerinde olsa bile (taç veya gol) dışarı çıktı veya gol oldu denirdi.
*hiç ofsayt olmazdı.
*kalecinin topu elle kaleye kadar gönderip kalecinin dalgınlığı sonucu gol olması durumunda gol olurdu ama gol sayılmazdı.
*degajla atılan gol, gol sayılmazdı.
*yenen taraf bir kişi eksik oynasa bile eksik kişinin yerine rakip taraf oyuncu sokmazdı, örneğin 5e 4 oynansa 5e 5 lik oyuncu oyuna alınmazdı. * * *
*duvardan gol sayılmazdı.
*top patlarsa oyun o anda biterdi.
*capon kale oynanıyorsa paslaşmak yasaktı.
*çalım yiyen oyuncu çalımı yediremeyip faul yapar.
mahallenin ihtiyarı çıkarsa ki kendilerinin genelde hep bahçeleri olur ve sürekli top kaçar o amca gözüktümü maç sahasını hemen terk etmek lazım yoksa bastonla neler yapabildiğine şahit olursunuz.
neden bilmiyorum ama hiç ofsayt olmazdı. *
pis burun vurmak, delikanlılığın kitabında yazmaz.