bugün

Eyüp ve Tuzla Belediyelerinin dağıttıkları risalelerde yer alan inanılmaz cümlelerden sadece biri.
belediyelerin üzerlerine vazife olmayan meselelerde hizmet sağlamaya çalışmaları garipliğinin yanı sıra bir de türkiye'deki mevcut yasal ve sosyal şartların yok sayıldığı gariplik. belediye olunca herşey hakkında fikir verilebilir, kişiler yönlendirilebilir gibi bir kanı var türkiyede. büyütmeyin beyler siz sadece belediye başkanısız bölgenin lordu değil.
akla mantığa sığmayan açıklama.
bu yaştaki insanların daha kendi ayakları üzerinde duramazken nasıl evlenipte yuva kurabilecekleri IQ seviyesi 50 olan biri tarafından bile saçma bulunabilecekken koca koca adamların bunu söylemesi cahilliktir.
- kızım 10 yaşına geldin seni evlendirelim artık
- eğlenceli bir oyun mu anne????
"yapılabilirlikle, yapılmalıdır" kelimelerinin ayrımını yapamayanların sığ yorumlarına alet olmuş konudur. tabi burada bir suçlu varsa o da eyüp belediyesidir. insanlara malzeme vererek keni topuklarına sıkmaktadır.
9 yaşındaki kız veya 13 yaşındaki erkek yerine, 9/13 yaşındaki çocuklar denilmesi daha bir mantıklı olan cümle.
aslında mantık çerçevesinde düşünülürse, seks hayatlarını geçtik, 9/13 yaşındaki çocuğun ikide bir ağlayıp abi/abla bana şu şekeri al gibi cümleler kullanması da gülünç bir tablo olacaktır. (bkz: iğrenç ötesi)
mantıklı düşünmek dedim de, mantıklı bile düşünülmemesi gereken. mantık dışı bir şeydir. * * *
bunu yazanların (yazdıranların) kızları dokuz yaşına gelince nikahında olmak isteriz...
(bkz: cok guzel dusunmussun aferin)
efenim, arapların erken yaşta evlenmesinde çok erken ergenliğe girmeleri alakasızdır. Ergenliğin erken başlaması insan türü içinde çok uzun süreli değişiklikler göstermez*. Gösterse bile, araplardan daha çabuk ergenliğe giren toplumların hiçbirinde bu kadar erken evlilik görülmez. bu evlilikler onların kültürlerinin bir parçasıdır, bu kültüre "saçma, mantıksız" demek, bela okumak asıl mantıksız olandır. Kültürler ve değerler görelidir, size de uygun gelmemesi doğal olandır.

Afrikadaki bazı kadınlar gibi memeleri açık dolaşmak nasıl istanbulda uygunsuz karşılanırsa, erken evlilikler de aynı bokun lacivertidir, uygunsuz karşılanır.

(bkz: kultur vasıtasıyla ulasmak)
(bkz: cesitliliği kutlamak)* * *
Ancak evcilik oyununda görülmesi gereken bir durum... Ciddi ciddi söyleniyorsa diyenlerin kafasında birkaç tahta eksik demektir.
(bkz: hadi ordan)
GUNUMUZ TURKIYESINDE OLASI EVLILIK YASININ DOGU MODUNU ALMASI HALI .
bu cumleyi dile getirenin nekadar salak olduğunu belirten açıklama! bu ne saçma bir söylemdir bir yandan ülkem daha iyi noktalara gelsin diye sen çaba sarf ederken böyle beyinlerin bulunduğu bir ülkede sen ne için çabalıyorsun diye insanı düşündüren açıklama!!!
gun itibariyle milliyet gazetesinde bulunan haberdir.
--spoiler--
http://www.milliyet.com.t...07/04/30/son/sontur05.asp
--spoiler--
kur'an da hakkaten geçtiği yönünde bilgi edindiğim, inanmak istemediğim şey. ne olduğuna karar veremedim.
efendim bildiğiniz gibi kuran ı kerim öle beş dakikada fakstan gelmemiş. yıllar içerisinde tamamlanmış. e tabi ayetlerin ve ya surelerin gelmesi o zamanki olaylarla direk ilintili. işte efendim uhud savaşı kaybedilmiş, arkasından bir şeyler gelmiş filan.
hal böyleyken. 9 yaşında evlenme izni de, -anlatan kişi peygamberimiz dedi ama, ben inanmak istemedim- 6 yaşında bir kızın beğenilmesi ile ortaya çıkıyor. "Aaa olur mu?" denince bir ayet gelip, olmaz 9 yaşında evlenebilir diyor. hareme katılıp 9 yaşında halvet olunuyor...

Böyle duydum. gerçek olmama ihtimali daha yüksektir diye düşünüp, umuyorum.

Gerçek ya da değil.
Atatürk ün dediği gibi değişmemek dinler için zorunluluktur.

Bu zorunluluk sebebiyle günümüz şartlarına yabancı bir kişiyle bir odada kalmak için 5 kere emzirilmesi gerektiği fetva edilebiliyor misal. halbuki edebinle otursan elaleme memelerini emdirmek zorunda kalmayabilme seçeneğin olmalı... mı?...
iSlam dinine göre "sünnet" olması bakımından "muhafazakar" kitle tarafından tasvip edilir olması gayet normal karşılanması gereken tavsiyedir.
Belediye yetkililerinin Peygamber Efendimizin evliliklerini referans alarak vardıkları hükümdür.

Peygamber Efendimiz ikinci eşi Hz. Aişe'ye 6 yaşındayken nikah kıymış, Hz. Aişe 9 yaşına geldiğinde de zifaf yapmıştır. Bu tüm islam kaynaklarında bu şekilde geçmektedir.
Mesele'nin özü Peygamber efendimizin onu görüp beğenmesi değil, Allah tarafından üç gece üstüste rüyasında görmesi ve ona "işte bu senin hanımındır" denmesidir.

Müslümanlığın temellerinden birisi de Allaha ve onun Peygamberine kayıtsız şartsız inanmak olduğuna göre, müslümanların Peygamberin bu hareketini eleştirmeleri mutlak surette yanlıştır. Eğer Allah tarafından Peygamberimize 6 yaşındaki bir kızı nikahlaması emredilmiş ise bunu inkar etmek küfre düşmek anlamına gelir.

işin çok daha ilginç bir boyutu ise, Peygamberimizin nikahladığı Hz. Aişe ile gerdeğe girmek için üç yıl beklemiş olmasıdır. Buradan, kızların 9 yaşından itibaren bu olayla ilgili gerekli şartlara haiz oldukları sonucu çıkartılabilir. Kaldı ki belediye yetkilileri de bunu referans alarak böyle bir hükme vardırlar kanaatimce.

Yani belediyeler, eğer düz mantıkla düşünülecek olursa, bir hata yapmış olmuyorlar. Çünkü referansları Hz. Muhammed'in yapmış olduğu evliliktir. Peygamberimiz her hareketi ve sözü ile müslümanlara örnek teşkil ettiğine göre, insanların onu kendilerine örnek alarak 9 yaşındaki bir kız çocuğu ile evlenmeleri gayet doğaldır. Zira ehli sünnet mantığına göre hareket edildiğinde, Peygamberimizin hata olarak kabul edilebilecek bir davranışı söz konusu olamaz. Allahın en sevgili kulunun hata yapmış olması mümkün değildir.

Dolayısıyla kızlar 9 yaşında evlenebilirler.

Şimdi burada kişisel fikirlerime geçiyorum. Peygamberimizin yapmış olduğu bu evlilikte herhangi bir şehvet, beğeni belirtisi bulunmuyor. Çünkü Hz. Aişe'nin naklettiğine göre, melekler Hz. Aişe'yi Peygamberimize rüyasında bir ipek içerisinde getiriyorlar ve "bunu aç, bu senin hanımındır" diyorlar. Peygamberimiz bunu açtığında Hz. Aişe'yi görüyor. Bu rüya üç gece üstüste gerçekleşiyor. Bundan, bu olayın sadece Allahın rızası ve emri olduğunu çıkarabiliriz. Peygamberimiz Hz. Aişe ile evlenerek tamamen Allahın emrini yerine getirmiştir. Zira, onun Resulu olarak Yaratıcının emrine karşı çıkması ya da bu emri eleştirmesi söz konusu olamaz.

Eğer Peygamberimiz şehvet düşkünü biri olmuş olsaydı, tüm evliliklerini bakire kızlar ile yapardı. Halbuki Hz. Aişe onun evlendiği tek bakire kızdır. Diğer evliliklerini eşlerini kaybetmiş dul hanımlarla yapmış olup, her bir evlilik, o dönemin siyasi şartlarında, belirli amaçlara hizmet adına yapılmıştır.

Ancak, tüm bunları göz ardı ederek, Peygamberimiz yapmış bizler de yapabiliriz mantığı bana göre son derece saçma ve gereksizdir. Hatta hatadır. Çünkü günümüzde 9 yaşında bir kızla yapılacak evlilik tamamen şehvet temelli olacaktır.

Belediyelerin böyle bir hükme varırken bunu gözardı etmiş olmalarının altında ancak iki sebep yatıyor olabilir :

1) Referans aldıkları olayın geçtiği dönemin şartlarını hesap edemediler ve düz mantıkla bu hükme vardılar. Eğer sebep bu ise, düzeltilebilir bir hatadır. Eksik düşünülmüş ve buna göre hüküm verilmiştir.
2) Belediyeciler, insanların şehvet ve arzularını tatmin etmek için bu müstesna olayı kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak bu hükme varmışlardır. işte bu hatanın telafisi pek mümkün değildir. Zira sırf kişisel şehveti tatmin amacıyla dini olayları suistimal etmek, yapılabilecek en büyük hatadır. Ki biz buna halk arasında sapıklık diyoruz.

Bana göre Peygamberimizin yapmış olduğu bu evlilik tamamen kendi içinde değerlendirilmesi gereken müstesna bir hadisedir ve çok iyi analiz edilmelidir.

Netice itibariyle, belediyenin varmış olduğu bu hükmün mantığı islam dininin hiçbir olgusuna uygun görünmemektedir.

EDIT : Entryme eksi oy veren sevgili arkadaşım...

Ya şeriat yanlısısın ve 9 yaşında kızla evlenilmesine karşı olduğum için eksi oy verdin ya da sözde aydınsın ve bu evlilik türünü onayladığımı zannettin.

Her iki tarafa da seslenmek istiyorum. 9 yaşındaki kız çocuğunun evlenmesi tamamen saçmalıktır. Ama siz yazılanları anlamayan denyolarsanız benim yapabilecek bir şeyim yok.
Bunu yazanların zihniyetleri ile fantezi kurmak mübahtır lakin anneleride 9 yaşında kendilerini peydahlamışlardır. Kafaları ancak saçmalığa çalışmaktadır ki başka bir şeye çalışsa şu noktada olmayacaklardır.
ben 13 yaşından beri seks yapıyorum lan diyen çocuklar türetecek olgu.

Medeni Kanun MADDE 124.- Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.
Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir.
ana, baba veya vasi dinlenir.
kısacası, nerede yaşadığını bilmeyenlere küçük bir hatırlatma yapılması gerekir.
yuce rabbim kitap gondermis ama hani su nato mermerin icindeki kivrimli yapiyi da en az belini ve mideni calistirdigin kadar -hatta emin ol daha fazla- kullan diye.. kimisi gudulerini kontrol altina almis, yorumlamayi, guncellemeyi bilmis.. amacindan sapmis kimi; ciftlesip uremeyi insanlik sanmis..

dinazor caginda, tas devrinde, ve insanoglu atesi kesfettikten sonra yerlesik hayata gectiginde, klanlar halinde yasamaya basladiginda, nufusun kalabalik olmasi hayati onem tasirmis dogru.. hayvan suruleri icin de boyleymis bu.. hatta cagimizda hala boyle.. ama sadece hayvan suruleri icin artik..

hayatimizi devam ettirebilmek icin dunyaya bir cocuk getirip, anlik utkularimizi tatmin ettikten sonra bunu da kutsallastiririz ya, kitaba baglariz ya.. vay be.. evet, cocuk eve bereket getirir ya hani, yiyecek ekmek bulamazken tutup da allah bereketini verir zihniyetiyle ucer beser cocuk yaparsin ya, sonra da onlari basindan "def edip" yeniden "ciftlesmek" icin adini yazmayi ogrendikten iki sene sonra evlendirmek caiz hatta sana gore sevap ya..

annesi/babasi oldugun bir varlik -ki anne baba kavramlarina atfedilen degerleri sizin gibiler icin goz onunde bulundurmak dogru degil farkindayim- daha kendi varligini cozemememisken evlilikten bahsetmek.. vay be.. kimilerinin insanligii yaratilis icabi.. insan olarak gelip dunyaya, dusunmeden, sadece icguduleriyle hayvan gibi yasamayi cennetin tapusu sandilar..

ha unutmadan bi de aysel gurel ablamiz soyle soylemis:

--spoiler--
varmadan sekizine
ergin oldu unzile
hem kadin hem de cocuk
onikisinde ana
--spoiler--
- bu oyunun adı ney hani aşşağı yukarı ?
+ ??
kimilerinin hz.muhammedin başından geçtiğini rivayet ederek, evlenme çağını belirleme hususunda referans olarak gösterdiği önermedir. eğer hz.muhammedin 6'sında evlendiği kızla 9'unda zifaf yaptığı (ki ben buna inanmak istemiyorum, evlenmesini geçtim, 9'unda zifaf nedir ya? ) doğruysa, değil 3 gün, 40 yıl üst üste rüyasında da görse, bunu da Allah istemişse (ki ben yine buna inanmıyorum, kızlarını canlı canlı toprağa gömen arap kavmine bile yaptığı eziyetlerden dolayı uyarı üstüne uyarı gönderecek kadar insancıl bir yaratıcı nasıl olur da 9'undaki bir kızı zifafa girmesi için peygamberine rüyada gösterir?) ben artık islam hakkında duyduğum hiçbirşeye inanmam arkadaş. Yok o zaman öyleydi de şimdi böylesi filan yok! Eleştirmek mi? Eğer bu olay doğruysa eleştiriyorum ulan var mı? Günahı da sevabı da bana! Eğer ortada 9'unda kendisiyle ilişkiye girilen bir insan varsa ve bu yüzden kutsanıyorsa, Hz.Muhammed de yapsa eleştiririm, başkası da yapsa. Allah'tan gelmişse onu da eleştiririm kime ne? Başkalarını bilmem, inanan inansın, müdahele etmem ama islam buysa, kalsın, ben almayayım ve eğer bu hadise doğruysa bugüne kadar almamakla da bence haklıymışım...
türkiye' de evlenme alt yaşı 18, ebeveyn izniyle 17, özel durumlarda hakim izniyle 16 dır. eğer belediye yasal bir kurum ise, yok ben bu yasaları tanımam ben sünneti tanırım diyorsa ben de tc. yasalarında olup islam şeriatında olmayan belediye uygulamalarını tanımam. örneğin kendi arsama ev yapar, ruhsat almam, çevre temizlik vergisi ödemem. ha ayrıca sen kimsin fetva veriyorsun , yarın öbür gün darbe olsa soluğu almanya da alırsınız, cefasını biz çekeriz. demek istediğim kişilerdir bu akıl yoksunu şovmenler.
(bkz: 10 evliligimi yapiyorum mutluyum)
(bkz: nasıl evde kaldım)
(bkz: bi siktir git dedirten laflar)