bugün

chp için hayırlı olacaktır şüphesiz.
chp'nin sol parti olması yolunda atacağı önemli bir adımdır.
deniz baykal'ı o koltuktan levye yardımıyla dahi kaldıramıyacakları için imkansız olan hadise. belki ufuk uras misali kendine yandaş toplayarak başka bir partinin genel başkanlığını yapabilir. hem eminim ki baykal'dan daha fazla oy alır.
deniz baykal yaşadıkça muhtemel değildir. ayrıca deniz baykal kendisinden çok dikkat çeken ve medyada haberi çıkan parti kurmaylarını carrttt diye sildiği için kemal kılıçdaroğlu'nun terfi ettirilmeyi geçtim partide kalması da zorlaşmaktadır.
baykal hayatta iken pek muhtemel değildir, sonu hüsamettin özkan a benzemesi muhtemeldir.
(bkz: ayol biz kimleri gördük iktidarsızdı hepsi)
Genel kongrede deniz baykalla kavga etmedikçe olamaz.
(bkz: Biz bu filmi daha önce gördük)
başkanlık koltuğu deniz baykal'ın oturma yerinle birbirine kaynadığı için - ancak operasyonla
veya 30-40 sene sonra, ebediyete intikal ettiğinde gerçekleşecek durumdur.
bürokrat egemenliğinden kurtulmak için çırpınan halkın asla teveccüh göstermeyeceği biri olduğundan başarısızlığa mahkum olan proje.
deniz baykal çetesini* hafife almamak ve hayal alemine çabuk dalmamak gerek.

bu çete kimlerin başını yemedi ki...
yavaş yavaş başkanlığa dogru gidecek adımları atmaya başladı Kılıçdaroğlu. O'nu Chp genel başkanı olarak görmek istiyoruz. Atatürkçü, dürüst, Hukuk kurallarına bağımlı, vatandaşın herzaman yanında olan birisi Chp genel başkanı olarak kendini gösterecek olursa türk halkını onurlandıracagından eminim.

http://www.hurriyet.com.t...ndem/10836031.asp?gid=229

bu ilerisi için cok büyük bir umuttur.
ak parti için tehlikeli olacak gelişme. zira kılıçdaroğlu genel başkan olursa bir sürü aklı başında solcu chp'ye oy vermeye başlayacaktır.
"keşke olsa" denen bir olasılıktır.
tıpkı mustafa sarıgül örneğinde olduğu gibi artık mümkün olmayacak hadisedir.deniz baykal ın kemal kılıçdaroğlu nu partiden ihraç edecek bir bahane bulamaması ve çare olarak istanbul b.b.b adayı olarak göstermesi bunun bir kanıtıdır.
deniz baykalı tanımayan insan beklentisi.
hayalden öteye gidemeyecek düşüncedir.
chp'ye yalnızca deniz baykal yüzünden oy vermeyen insanları tekrar chp'ye çekecek olaydır, özlemle beklediğimizdir. *
chpnin oy oranını değiştirmeyecek durum..
zerre kadar hazzetmediğim deniz baykal'ın hepimizin toplamından daha kurnaz olması sebebiyle gerçekleşmeyecek olandır. şahsi kanaatim, deniz baykal'ın ibb başkan adayı olarak kılıçdaroğlu'nu takdim etmesi de zaten bu oyunun bir parçasıdır. nasıl mı? şincik şöyle oluyor sayın amirim:

kılıçdaroğlu'nun kamuoyunda sivrilmesine, öyle ya da böyle sempati toplamasına sebep olan başlıca olay Melih Gökçek'le girdiği söz düellosuydu. akp'lilerin bile önemli bir kesimi bu tartışmadan melih gökçek'in yıprandığını, puan toplayanın ise kemal kılıçdaroğlu olduğunu kabul ediyor. bu durumda, parti menfaatini düşünen bir genel başkan ne yapardı? normal şartlarda ankara'da melih gökçek'in karşısına aday olarak sürerdi. kimse için de ankara belediyesini kılıçdaroğlunun kazanması sürpriz olmazdı. ama o zaman kılıçdaroğlu için chp genel başkanlığı'nın yolu ardına kadar açılırdı. bunun, hepimizden daha iyi farkında olan deniz baykal ne yaptı. kemal kılıçdaroğlu'nu istanbul için aday gösterdi. o istanbul ki, akp değil kadir topbaş'ı, götü boklu bendenizi aday gösterse öyle ya da böyle kazanacak istanbul'u. çünkü, herkes (en azından romantik hülyalar görmeyenler) iyi biliyor ki, istanbul'u akp ya da akp'nin adayı değil, bizatihi recep tayyip erdoğan tek başına kazanıyor. bunu kırabilmek de şu an için mümkün gözükmüyor. velhasıl kelam, sür kılıçdaroğlu'nu tayyip erdoğan'ın karşısına, hem saf seçmeninin takdirini kazan ("vay be. istanbul'a da ancak kılıçdaroğlu yakışırdı. helal olsun deniz baykal'a" desinler) hem de kaybeden kılıçdaroğlu olsun. bir taşla iki kuş... birkaç seneye kadar da kimsenin şüphesi olmasın, parti içindeki kılıçdaroğlu fırtınası diner. ve koltuk, tam da planladığı gibi, hala deniz baykal'ın olur.

valla ellerinden öpüyorum sayın baykal.şeytana pabucunu ters giydirir, üstüne ulus pazarına limon satmaya gönderirsin...
(bkz: 29 mart 2009 yerel seçim sonuçları)

bu sonuçlara göre kılıçdaroğlu halkın desteğini de alır parti içindeki çatlak kiremitleri de biraz olsun bastırabilirse bir hayli yüksek görünen ihtimal. belki yakın zamanda değil ama uzun zamanda neden olmasın.

ayrıca deniz baykan ona başkanlığı bırakmaz diyenler için, eğer kılıçdaroğlu halkın desteğini alırsa, ki eminim alır, deniz baykala karşı ben gitsem ben bile alırım bu kel kafamla, ve parti içinde de biraz olsun destek bulursa, kamuoyu da bu uğurda efor sarfederse ciddi anlamda mümkündür.
akplilerin asla istemeyeceği ama olacak gelişme.
chp'nin penguen'e, zaten "karikatürlük tip" denilen adamla birlikte müthiş malzeme vermesine sebep olabilecek olaydır.

deniz baykal'ın olmasından çok daha iyi olmakla birlikte, genel klasmanda chp'nin oylarının kafadan %30'a fırlaması anlamına gelecektir. chp'li olsun olmasın, tüm türkiye'nin daha sağlıklı bir oluşum adına istedikleridir.

ama rüyamda gördüm,

(bkz: rabbime sordum deniz baykal nah bırakır dedi)
kesinleşmeye ramak kalmış olan durumdur. tek muamma ve engel, deniz baykal'ın ecel tarihinin bilinmemesidir.
eğer deniz baykal, onursal başkanlığa razı olursa olabilecek gelişmedir. başkan yardımcısı mutlaka gürsel tekin olmalıdır. eğer bu değişim gerçekleşirse chp, 2011'de iktidara gelecektir.
eğer bu ülkede, gerçekten çirkeflikle ve çirkeflerle yapılıyorsa siyaset, "olmasın daha iyi" diyeceğim şeydir.