bugün

yaya 2 adımlık kaldırımda yürümek ister ancak bu çok zordur çümkü kaldırımın tam ortasında eğri bir ağaç diğer yarısında park etmiş bir arabanın yarısı vardır geçmek oldukça güçtür efenim.

ama araç sahibi de kendini savunur park edecek yer yok mecburuz diye iş belediyeye kalır onunda onca işi varken aslında en önemli sorun olan bu durumla uzaktan yakından ilgilenmezler.*
o neyse de bütün araçlar yola park etmiştir bu sümsük 'arabamı çizin lütfen' der gibi kaldırımı bir santim boş bırakmayacak şekilde arabası ile doldurmuştur,50 kuruşla çizilmesi an meselesidir.
Memlekette adam gibi bir planlama olmadığı için başka çaresi bulunmayan insandır. Eğer arabasını yola parketse zaten dar olan yurdum yollarından araba geçmesi imkansız bir hal alacağından ötürü böyle bir yola başvurmuştur.
istanbul'da yaşıyordur. öküzdür orası ayrı .
bende aracımı yolda park yeri varken kaldırıma park edersem değil çizmek benimkinide yaksınlar amk. diye kızdığım sonradan görmedir.
yayalar için yapılmış olan kaldırımları arabasıyla işgal eden araç sahibidir. kaldırımda hiç yer bırakmayıp, yoldan yürümenize sebep olanlar ise en nefret edilen tiplerdir. bugüne kadar hiç çizmedim ama geçenlerde belediye otobüsünün bir tanesinin aynasını alıp götürdüğünü gördükten sonra bir nebze rahatladım.
araç geçişi engelleyecek kadar dar yollarda, özellikle o yol evinizin önüyse ve binanın otopark benzeri tahsis edilmiş alanı yoksa mecburen yapılan, fakat hoş olmayan durumdur.

şehri planlayanlar ve altyapının yetersiz olmasına rağmen, yani yol yokken araç ithalini çılgınca teşvik eden hükümetler utansın.

olur mu arkadaş, araba itahali kısıtlamak neymiş diyenler olabilir.

fakat bu yanlıştır. kaynak israfına vurgu yapan teori pareto optimumu ' na aykırılık teşkil ettiği için yanlıştır.

optimuma aykırılık ise şöyledir; karayolu yerine, demiryolu * yapımına ağırlık vermek, sosyal maliyetleri ve refahı arttırıcı yönüyle, bir ülke için rasyonel olan davranıştır.
fakat otomobil lobilerine ,teslim olan hükümetler bunun yerine karayolu yapımına ve vatandaşı oto alımına teşvik eder.

dolayısısyla, kaynak dağılımında etkinlikten uzaklaşılır ve toplumsal refah kaybı olur.
insan olması şüphelidir. dağdan inme ayı olması daha muhtemeldir. çizmekten imtina etmeyiniz. vebali benim boynumadır.
park edecek yer yoksa asıl suçlu belediyedir efenim. arabası olan adam park edecek yer bulamayınca ne yapsındır. arabayı dükkanlardan birine bile sokabilir sinirden hiç belli olmaz.
ha etrafta otopark vs. varsa hayvandır bu insan, o ayrı.

edit: aramızda belediye başkanları varmış suç her zaman şoförün tamam.
Geçişi neredeyse tamamen kapatmışsa anahtar ile araca "Park yapılmaz" levhası çizilebilecek , biraz olsun geçiş varsa Yedik göbek sülale anılarak yoluna devam edilebilecek bir durum. *
nedense hep ters tarafından bakılan olaylardan bir tanesidir. hiç düşündünüz mü acaba neden öyle parkediyor ? belki hastaneye yetişmesi lazım, belki fatura yatırması lazım. yoksa faiz binecek. tam kapanmak üzere yetişiyor. yada herhangi bir acil işi çıktı. her neyse işte... malesef ki insanoğlu başına gelmeden anlayamıyor. hep olaylara ters tarafından bakıyor. polyannacılık oynayın da demiyorum ama bu kadar kötümser olmayın. direk kötü düşünüp çiziliyor arabalar. her arabaya binişimde, o çiziği görüp görüp anıyorum çizen şahsiteyi. tam benim koltuğumun olduğu kapıyı çizmiş.
o adama bir , park sorununa iki kere sövmek gerekir.
özellikle engeller için bir başbelasıdır bu adamlar efenim. zaten adam görmüyor, bi de senin ibne arabanla uğraşmak zorunda. sağa gidiyor olmuyor, sola gidiyor olmuyor. en sonunda iniyor yola çağresiz. sonra çıkıyor başka bir densiz diyor ki beyefendi-hanımefendi yoldan gidiyorsunuz. lan mal! adam onun farkında. sen bir yanlış yapan arıyorsan kaldırıma baksana beyin fukarası...
nerden duydum hatırlamıyorum ama bir memleketin medeniyet seviyesi kaldırımların yüksekliğiyle doğrudan orantılıymış.
kaldırıma araç parkeden insan olamaz.
insan değildir yani.
'insan niye insanların yolunu kapatsın ?' değil mi ?

hatalı başlık efendim.

Not: gerçi bir türkiye 'gerçeği' olarak "yayalar yolda, araçlar kaldırımda" ilerliyor. lakin her gerçek doğru olmak zorunda değildir. şekil birbuçuk x'te gözüktüğü gibi. bu sebeple kaldırama araç parkeden bir insan olamaz. olmamalı. insan sıfatı taşıyorsa üzülürüm.
inegöl'de bolca rastgelebileceğiniz durum.
insan evladır.

düzensiz yapılaşma ve salak şehir plancıların çizdiği imar planları yüzünden otopark sorunu ülkemizde mevcuttur. adam 500.000 liralık arabasını yolun ortasına mı bıraksın.

not: aman yayalar dikkat kaldırımda arabalarımızı çizmeyin. yeminle süründürürüm.
kaldırımda yürüyen yayalara bile korna çalabilen hırbodur.
Burası türkiye dedirten olaylardandır.
aslında insan değildir.
en az, kaldırımda seyir eden motosikletli kadar saçmalayabilen insandır.
engellileri yaşlıları düşünmeyen benim gözümde saygısız insan.
cebinizden anahtarı çıkartıyorsunuz ve arabanın yanından geçerken sürtüyorsunuz.Bak bakim bir daha bırakıyor mu
Öfke nöbeti geçirmeme neden olan 17 milyon hayvanoğlu hayvan türünden sadece birisidir. Bu öküz anadolulular yüzünden on dakikalık yolu yarım saate yürüdüğümü bilirim. iki adım yürüyorsun kaldırımın yüzde doksanını kaplamış bir araba çıkıyor. En sola kay yanlamasına yürü ufaktan sıçra zor bela geçiyorsun beş metre ilerde bi araba daha. Bu seferki üst düzey hayvan olduğundan direkt kaldırımın tam ortasına park etmiş. Yola bakıyorsun arabalar vızır vızır. Tam bir boşluk oluyor Kaldırımdaki arabanın ebatına bakıyorsun acaba bu boşlukta bu kadar yürüyebilir miyim diye. Yürürüm be deyip yola atlıyosun daat yoldaki araba korna çalıyor zira yayaya yol vermek öncelik tanımak gibi insani nitelikler pek halkımızca rağbet görmüyor. Güç bela çıkıyorsun kaldırıma ilerde bi tane daha. Yol boyu varlar. Her yerdeler. Bahane de hazır "park yeri yok" araba almadan düşünseydin güzel kardeşim bunu. Sen de araba almayıver park yerin yoksa bu benim problemim mi? istanbulda park sorunu olduğu bilgisi sana bugün ulaşmış gibi davranmak niye? Hadi ben kendimi geçtim en fazla araba çarpar ölürüm çok sürpriz bir olay olmaz ama O tekerlekli sandalyeliler sizin yüzünüzden ne kadar zor durumda kalıyor hiç bunun üzerinde düşünme ihtiyacı duydunuz mu acaba. Gerçi sanmıyorum halkımızın beyin yapısını incelesinler empatinin işlendiği anterior insular korteks gelişmemiş ilkel yapıda çıkmazsa allah da benim belamı versin. Fakat size boyun eğmeyeceğim. Artık kaldırımda bulduğumu boydan boya çizmezsem yüce tanrılar beni yanına alsın. hodrimeydan.
Cezayı yiyecek kişidir. Arayın polisi. Evet.