her milletten ırkçının bulduğu farklı farklı sebeplerdir.
ülkemizdeki ve dünyanın geri kalanındaki ırkçıların anlamak istemediği, işlerine gelmeyen şey ise; her ırkçılığın bir nedeni olduğu gerçeğidir.
bir nedeni olması ırkçılığı meşrulaştırmaz.
1915 olayları yüzünden bütün türklerden nefret etmek ne kadar salakçaysa pkk yüzünden bütün kürtlerden nefret etmekte o kadar salakçadır.
ayrıca her hangi bir millete karşı ırkçılık besleyen insanın, kendi milletine uygulanan ırkçı tutuma karşı çıkmasıda iki yüzlülüktür.
zaten ırkçılığın vatanı yoktur.

(bkz: ırkçılığın yontemleri)
akıl yetmezliği.
akıl fazlalığı.
-ülkeyi bölmek isteyenlerle aynı ırktan olup nefret kazanmak
-kurunun yanında yaşın da yanmasıdır.
bence en büyük sebep faşist yani türkçesi balta kişisinin övünecek başka bir mefhumunun olmamasıdır..bir şeye taraftar olmak ve beğenilmek arzusunun fıtri özellikler olduğunu ve balta kişisinin adam gibi bir şeye taraftar olacak zihinsel melekelere sahip olmadığı bu nedenle ideolojisi gayet basit olan ırkçılığı benimsediği düşünülebilir..

aynı zamanda beğenilmek,övülmek dolayısıyla kendini iyi hissetmek isteyen balta kişisi bu arzusunu da 'oğğğğlummmm var yaa bizim ırk var yaaaa şerefsizimm en süperi sikimmm diğerlerini yaşamaya hakkı yok o piçlerin ,soykırımm yapak da bitirek hepsini' şeklinde cümlelerle tezahür eden ,mottoloşmış faşist söylemleriyle tatmin etmeye çalışacaktır..

(bkz: ve balta kişisi ırkçı olmuştur)
(bkz: coming soon)
(bkz: bencillik) insanın da doğuştan bencil olduğu kabul edilir oysa istemin bencilliğe dönüşmesi kurum ve toplum tarafından yapılır.

bedreddin der ki:

--spoiler--
Ben tanrının her bir yarattığını bir tutarım. derim ki; beni ondan bir artık yaratmak tanrının şanına yakışmaz. bin yol ağzında bine ayrılan insanları birbirine düşüren şeytandır, tanrı değil. o tanrı ki, kuzularım demiş, benim yitik kuzularım demiş...sürüden ayrılanı sürüye katmak dilerim. onun için de öyle bir sürü düşünürüm ki, ak kuzu kara kuzuyla birlikte otlaya, ak aklığıyla kibirlenmeye, kara karalığından utanmaya.
--spoiler--
-hüseyin gel baakim olum şölee

-buyur abi!!

-olum biz üstün ırkız diğerleri orospu çocuğu..anladın di mi?

-evet abi!!

-iyi..al şimdi şu takım elbiseleri giy..al şu tesbihi ,kurusıkıyı da sok cebine..git üniversite kapılarında dolaş küpeli falan görürsen ara bizi gelir döveriz puştu hem arkan olur olum fena mı?

-tamam abi ben ava çıkayım artık

-hadi bakalım göreyim seni
kafası karışık ve kişiliği oturmamış şahısların, nietzsche' nin ve schopenauer' in yapıtlarını okuyarak aşırı etkilenmesi. en büyük ve tatsız örnek hitler' dir.
doğrudan emperyalizm, dolaylı olarak kapitalizm.
son dönemde gelişen olayların sebebleridir.

http://www.hurriyet.com.t...389606.asp?m=1&gid=69#
http://www.milliyet.com.t...6/17/siyaset/axsiy01.html
ırkçılığın sebeplerinden biri empati yoksunluğudur. bu dünyaya bir türk olarak gelmesinin sadece bir tesadüf olduğunu anlayamamak, kendini diğer ırktaki kişilerin yerine koyamamaktır. "ya ben zenci doğsaydım, ya kürt olsaydım..." sorularını kendine soramamaktır.
bir diğer sebebi örnek aldığı kişilerin (mesela babanın) ırkçı olmasıdır.
olumsuz önyargıların başında hatalı genellemeler vardır. babası bir zenci tarafından öldürülen bir gencin ilerde zenci düşmanı olması doğaldır. (bkz: american history x)
can sıkıntısı..
programlama hatasi.
ırkçılığın çıkışı olarak,

batılı emperyalizmin, modern emperyalizmin, sömürgelerinde yaptıkları insanlık dışı, vahşi uygulamaları meşrulaştırabilmek için diğer ırkların daha aşağıda olduğunu gösterme çabasından doğmuştur. avrupa dışı ırklar en liberali için bile medeniyet götürülmesi gereken ırklardır.

ha diyeceksiniz vahşetin tarihi modern emperyalist batı ile mi başlar;
elbette hayır.
fakat daha eski devirlerde yapılan katliamlara etik kılıflar bulma gereksinimi yok idi,

aydınlanma ve sömürge kaynaklarına ihtiyaç duyan ekonomik gelişim süreçlerinin birarada ve birbiriyle etkileşerek gelişimi bu sonucu doğurdu,

hümanizm, insan hakları gibi gerçekten önemli temel kavramlar ortaya çıkmıştı, fakat bu kavramların sömürge ülkelerde hayat bulması , bu kavramların ortaya çıkış zeminini oluşturan sömürgeci kalkınmayı durduracaktı.

daha sonra bu metodun daha ilkel versiyonları, buralarda tahakkümün devamı için ihraç edildi, milletler birbirine düşürüldü, dünya savaşlarında 10 milyonlarca insan öldü.
-kendini ezilmiş hissetmek
-ikinci planda olmaktan sıkılmak
-ruh hastası olmak
-dötte çıban çıkması
ezilmişten kaynaklanan toplumsal basıncın altını siyaset* ile dolduramamak. yaşanan sorunları etnik temele indirgeyip değerlendirmek. yaşadığın toplumu üstün ırk olarak görmek.
Milli Eğitim BAkanlığı*
(bkz: eğlence)
ırkçılık yapınca ırkçı karşıtlarının sinirlenince yüzlerinde oluştuğu ifade.
şimdi bir düşünün; size bir ülkeyi parçalama görevi verildi. mesela bu ülke iran olsun. ne yaparsınız. önce bir iran'ın ırksal yapısına bakar, kuzeyinde azerilerin, kuzey batısında kürtlerin, diğer taraflarda da şiilerin yaşadığını farkedersiniz. şimdi yapılacak şey, bunları birbirlerine düşürme projjeleri geliştirmekten başka bir şey değildir. bir kaç senaryo yazarsınız:

1. azerileri iranlılara karşı kışkırtır, onların altında ezildiklerini, kendi kültürlerini yaşayamadıklarını, kendi dillerini unutmaya başladıklarını yayar, aralarına soktuğunuz ajanlar vasıtasıyla taşkınlık yaptırırsınız. bu şekilde taa tahran'daki azeriler bile iran düşmanı olur çıkarlar, amacınıza ulaşırsınız.

2. aynı şeyleri kürtler için de yaparsınız, ayrıca "zaten yanı başınızda kürt devleti kuruluyor" diyerek, daha bir tahrik edersiniz.

3. şii-sünni gerginliği oluşturmaya çalışırsınız. sünni olan azeri ve kürtlere, şiilerin anti-tahşidatını(kışkırtma) yapar. kendi ibadetlerini bile rahatça yapamadıklarından dem vurursunuz.

buna benzer pek çok senaryo üretilebilir, hepsi de bölme, parçalara ayırma, küçültme, birliği bozma, güçsüzleştirme amaçlı olmalı ki amacınıza ulaşın.

şimdi türkiye'ye dönelim ve ırkçılığın hangi amaca hizmet ettiğini biraz düşünelim.
diğer ırkların iğrençliği.
zararsız olması. ben ırkçıyım diye farklı bi ırktan birini öldürmüyorum. (şimdilik)
küçükken bir zenci tarafından tecavüze uğramak bence cidden yaratabilir "wasp" olayını mesela. evet..*
yahudi olmak.

yahudiler diğer ırkların efendileri olarak yaratılmışlardır. müslümanlık'ta hayvanların ve bitkilerın insana hizmet etmeleri için yaratıldığı gibi, yahudilik'te de diğer tüm insanlar yahudilere hizmet etmeleri için yaratılmışlardır.

yahudilik soydan geçer. hem de anneden. dünyadaki tek ırkçı din yahudiliktir.
insanın kendi ezikliği. edirne sınırında doğan bir insan türk oluyor, 1 kilometre ötesinde doğan insan ise hristiyan ve bulgar oluyor. ve bu 1 kilomterelik mesafe birini üstün birini ezik ırk yapıyor. sizce bu ne kadar mantıklı?