bugün

her duyduğumda aşırı rencide olduğum hitabet.

örnek 1: mekan berber dükkanı. berber oradakilerle laflıyor. o sırada günün kandil günlerinden birisi olması münasebetiyle berberin çocukları berberi arayıp kandilini tebrik ediyorlar. berber orada bulunanlara "namaz yok, niyaz yok, öbür tarafta arap s..ecek anamızı" diyor,hep beraber gülüyorlar.

örnek 2: mekan arabasıyla taşıma yapan adamların mekanı. elemanlardan biri diğerine "bu dünyanın üstü kadar altı da var, arap basacak düğmeye öbür tarafta,hop cumburlop cehenneme"...

kendini müslüman olarak tanımlayan bir insan asla böyle bir saygısızlığa giremez, girmemeli..
kendini kaybetmişliğin , terbiyesizliğin ve saygısızlığın doruk noktası .
asagilama durumlari haric , dogru bir tespittir.
Birçok konuda yapılan saygısızlığın ukalalık ve çok bilmişlikle sentezlenmiş halidir.

Değer verilen kişiler ile ilgili olarak babasının oğlu, komşunun kedisiymiş gibi bahsetmek bir çok cahil türkün tercih ettiği bir davranış biçimidir.

Evet Hz. Muhammed araptır ama kainatın efendisidir.

Bu gerçeği kimse değiştiremez.

(bkz: Güneş balçıkla sıvanmaz)

Üzüntü editi : gelen eksi oylardan sözlükte epey muhammed karşıtı olduğu fikrine kapıldım. Varın eksileyin sorun değil, ben şahsen bilakis müslümanım ve Hz. Muhammedi Allahın elçisi ve kainatın efendisi olarak kabul ediyorum. Varlığı onuruna koskoca kainatın yaratıldığı yüce bir insan hakkında "arap anamızı s.kecek" şeklinde konuşulması ne bir türke yakışır, ne de bir müslümana. Hele hele sıradan bir insanmış gibi "arap" şeklinde ifade edilmesi onur kırıcıdır. Burada bizi üzen onun milliyeti ile anılmış olması değil, herhangi bir "türmüş" gibi bahsedilmesidir. Sizi çağıran babanız hakkında "pezevenk beni çağırıyor" ya da anneniz hakkında "orospu eve gelmiş" şeklinde konuşur musunuz? Konuşulmaz çünkü onlar baştacıdır. Peygamberimiz de bizim baştacımızdır. Burada Mekke kadısından ya da suud kralından bahsedilmiyor.
Hoş bişe değildir peygamber insanlığa yollanmıştır ama eğer ki arap bir hakaret haline gelmiş ise o arapların suçudur.*
(bkz: allah ıslah etsin)
edit: başka dinlerden yazarlardan özür dileyerek düzeltiyorum. *
(bkz: tanrı ıslah etsin)
aleni saygısızlıktır.5 yasında cocuk idrak eder eğer etmek isterse .asağılamak icin illa pis , adi sıfatları eklemesine gerek yoktur .benim peygamberim olması savunmak için yeterli sebeptir .giren cıkan hele de dedikodu ne alaka o da ayrı bi nokta tabi . . .
arapların insanların gözünde alt seviyede insanlar olduğunu gösteren durumdur. arapların aşağılığı veya yukarılığı tartışılır fakat bir peygambere ister inanın ister inanmayın ırkıyla hitap etmek aşağılılık gerektirir.
niyete bağlı olarak değişebilen bir durumdur. niyet küçümsemek hakaret etmek ise arapların geçmişte bize ihanetinden dolayı "sonuçta o da arap" demekse niyet müslümanları rencide edicidir.
bundan sonra en kral küfürümün arap olmasını sağlayan olay. arap demek saygısızlıkmış, pis sıfatmış, adi sıfatmış vs. ha türk olsaydıda türk denseydi, o zaman testisler gerile gerile türk diye bahsedilmesi istenirdi tabi.
burada kastedilen ırkçılık değil zannımca. kutsiyeti olan, islamiyet dininin gelmiş geçmiş en büyük insan olarak değerlendirdiği bir zat hakkında mesafesiz, laubali, saygısızca bir hitap izlenmesi.

aynı zamanda başlık yalnızca müslümanlara hitap ediyor. kendini ateist / deist / vs. olarak tanımlayan bir insanın ona karşı bir müslümanın sahip olması gerektiği saygıya sahip olmasını zaten beklemiyoruz ama böyle bir saygı gösterirse de,başımızın üstünde yeri var..
arap olmak rencide olma sebebimidir? sorusunu akıla getiren durum. yok hani ben hiç arap olmadım bilemicem de niye rahatsızlık duyulur ki bundan. türk peygamber yok diye eziklik mi çekiyoruz ne. ya da peygamberimizin farklı bir etnik kökenden olması mı rahatsız ediyo. hani madem türk değil arap da olmasın rus da.
milyonların adını anarken elini kalbine götürdüğü, her şeyden çok sevdiği ve saydığı kişi hakkında çaktırmadan hakaret etme biçimidir. mesele, arap milletinin kötü olması, arap kelimesinin başlı başına bir hakaret olması (asla) değil; yüce bir insan hakkında bahsederken (ve üstelik ona inanıyorken) adını anmayacak kadar saygısızlık yapmaktır. bir başka tanım olarak; densizliğin en âlâsıdır.
Hz. Muhammed arap tır bu tartışılmaz bir gerçektir ve kimsenin bu gerçeğe saygısızlık dediği yoktur. kızılan saygısızlık olarak görülen bir peygamberden, birçok insan için kutsal olarak görülen bir insandan hadi bunlar kabullenilmiyorsa en azından bir ölüden bahsederken kullandıkları sözcüklerdir. buna tepki vermek rte leşmek, yobazlık, tutuculuk, geri kafalılık değildir. bir çok insanın saygı gösterip kabullendiği kutsal bir insandan bahsederken saygı beklenir, bu doğaldır.*
(bkz: faşizan espriler)

ayrıca;

(bkz: antisemitizm)

bu da cabası;

(bkz: white pride world wide)
bunda ne var ki diyenlerin atatürk'e bir yabancının bu adam diyebileceğini söyleyen atilla yayla'yı neredeyse vatan haini ilan ettikleri düşünülünce mantık kurgusu tamamlanmış oluyor. ne yani atatürk adam değil mi? di mi ya?

kıvır, bir sağdan bir soldan.
peygamberimizin (s.a.v.) ırkı arap olduğu için arap diye hitap edilmesinde mahsur görmeyen kişiler; yurdumuzda köpeklere "araapp geah geah.. kuçu kuçu" diye nida edildiğini bilmeyer kişilerdir. arap kelimesi saygı anlamıyla kullanılan memleketlerde saygı icin arap denilmesinde mahsur yoktur. lakin yurdumuzda böyle bir şey söz konusu olmadığı gibi "arap" hakaret olarak kullanılır. memleketimizde türk sözcüğü hakaret olarak kullanılmaz. bu sebeple türk - arap kıyaslaması yapılmamalıdır.

innemal amalu binniyaat (hadisi şerif) : ameller ancak niyetlere göredir. (sonuç olarak hitaptaki kasıt önemlidir)
hazreti muhammed'in*, "muhammed-i arabi"* şeklinde anılmasında bir mahzur olmamakla birlikte "arap" sözcüğünün çağrıştırdığı şeylerin tekrar gözden geçirilimesinde fayda olabilir. bu çağrışımlar oryantalizmin eseri olabilir.
ırkçılıkla falan ilgisi olmayıp tamamen yurdum insanının laubali lakap bulma müztehziliği kaynaklıdır,
milletle ilgili olmayan başka naif bir betimleme gelse akla belki de o kullanılacaktı, mustafa kemal' e beton kemal, özal' a şişko denmesi gibi.
kesinlikle rencide edici bir şekilde söylemiyorum ama, doğru söze ne denir?
- duydun mu lan hazreti muhammed'E arap diyorlarmış!
+ e arap değil miydi zÂten?
- hee... öyle de, tek kelimeyle geçiştirmesinler, rencide oluyorum.
+ dünyÂyı da yeşil görüyorsundur şimdi sen
(bkz: mars lı dır o mars lı)
arap kelimesi hakaret anlamına gelmez. yani bir arapa arap derseniz; onun açısından gocunacak bir şey yoktur. türk ırkı da öyle sanıldığı gibi yüce bir ırk falan değildir. ders kitaplarındaki hedeler ile bizi kandırmışlardır; türk olmasa idi tarihte yazacak ne vardır filan. boş şeyler.

ancak çeşitli ırkları aşağı görüyorsanız bu sizde bir sorun var demektir.

hazreti muhammed'e göre; "arabın aceme acemin araba üstülüğü yoktur.üstünlük takvadadır."

yani dalga geçmektense hakkında bir şeyler öğrenerek gerçekten üstünleşmek en iyisi.
semsi tebrizi ,selman ı farisi gibi tanımlamalar arap ve fars edebiyatında kişiler için kullılan bir tanımlamadır.

edebi olaral muhammedi arabi demek te bir sakınca olmadığı vurgulanır.

ancak tartışmayı ırk boyutuna indirmek edebsizliktir.
zat-ı muhteşem arap olduğundan ötürü arap demek kadar doğal birşey yoktur. *