bugün

tam uykuya dalmak üzereyken televizyondan gelen garip ve sinir bozucu sestir. Evdeki sessizliği ürpertiye çeviren dangalakça bi psikoloji oluşturur insanda. Bu ses, bu çatırtı nedir arkadaş, biri bunu tanımlasın yahu.
genelde eski tüplü tvlerden gelir insanın o uykuya dalmaya yaklaştığı anlarda sinsice kendini gösterir ve "noluyo lan" ya da "kim var orada" psikolojilerine salar.**
uzun süre çalışan televizyonun kapatıldıktan sonraki genleşme sesidir. Tedirgin ve boş yakalanmışsanız bir an ürpertir sonra geçer.
korkutur.
yatmadan önce yatsıyı kılmadıysan kalk ulan dangalak namazını kılda yat demektedir.
beni artık emekliye ayır led tv al diyordur televizyon.
irkitir, korkutur.
tam uykuya dalma sırasında olursa allahh noluyo lan diye dine imana döndürür.
soğumaya başlayan televizyonun genleşmeye bağlı olarak çıkarttığı sestir. tedirgin eder, gerer. Hatta birkaç dakika kuvvetli ışığa maruz kalmış tavşan hesabı gözlerle etrafı incelettirir. ardından gelen rehavetle yine mışıl mışıl uyunur. ne zamana kadar? tekrar çatırdayana kadar...
bazı geceler uykumu benden alır ve beni korkumla başbaşa bırakır.
açıkken ısınan televizyonun kapatınca soğuması sırasında yaşadığı büzüşmeden kaynaklanır.
'aha yine geldiler' dedirtir, o gece de duasız uyumaman için bir uyarıdır.
her seferinde sanki televizyon patlıycakmış gibi bir his uyandırandır şahsımda.
şimdiki plazma ya da lcd televizyonlardan duyamayacağınız sestir.
pet şişeden gelen çatırtı ile yarışır.
televizyonun kapandıktan sonra soğuması, beraberinde genleşmesi sonucu oluşan sestir. çocukken kafanın yorganın altına sokulmasındaki birincil nedendir.
Her çıtırdadığında korkup içimden bir gece de çıkma deyip lanet ettiğim ses.
Ürkütücüdür. Hele o gün korku filmi izlediyseniz uykusuz bir gece sizi bekliyor demektir.
(-) : ben
(+) : kardeşim
çat
+ hoşt amınagoduumun çocuuuuu.
- la noliy?
Öbür odadan: oğlum Noluyo orda?
- lan ayı her gün çatırdıyor bu televizyon hep korkuyon, hep aynı tepkiyi veriyon. Annenleri de uyandırdın.
+ lan sus olum Napıyım korkuyorum. Hem sanki sen farklısın.
- uzatma lan yat hadi.
Özellikle bilgisayardan gelir gece gece ne oluyor lan olurum..
oda spreyinden gelen pısstt sesiyle yarışır.
bünyede, annemizin kek, börek vb. pişirdikten sonra fırından gelen çatırtılarla aynı etkiyi yaratan seslerdir.

soğuma nedeniyle olur.
2.5 luk kola şişesi ile kapışır.
aslında her zaman gelen çatırtıdır ama herkes yatağa geçincce ve ortalığı sessizlik kaplayınca duyuyoruz bir tek. gidin uyuyun efenim!
sesin ne olduğunu anlayana kadar ömürden ömür gitmesidir.