bugün

yeni bir yazar.

(bkz: hoş geldiniz)
freddy kruger'i gerçek anlamıyla tanımlayasıca yazar.*
(#2733717) nolu entry de ne demek istedegini pek anlayamadıgım, hos gozukmeyen bir entry'e sahip yazar.
one-two, freddy's coming for u, three-four you better lock your door, five-six get your cruse a fix, seven-eight stay up late, nine-ten never sleep again... şeklindeki tekerlemesiyle aklımıza yer etmiş olan korku filmi karakterdir.

serinin toplam 8 filmi olmuştur bunlar;
a nightmare on elm street....(9 Kasım 1984)
freddy's revenge.............(1 Kasım 1985)
dream warriors...............(27 Şubat 1987)
the dream master.............(19 Ağustos 1988)
the dream child..............(11 Ağustos 1989)
freddy's dead................(13 Eylül 1991)
wes craven's new nightmare...(14 Ekim 1994)
freddy vs jason..............(15 Ağustos 2003)
ölüp ölüp dirilen manyak bir katilin eblek gençleri doğramasını keyifle seyreden bizlerin çocukluk kahramanı.
akıl hastaları tarafından günlerce tecavüze uğrayan Rahibe Amanda Krueger'ın oğludur. 17'sinde annesini dövüp ona tecavüz eder. ardından alkolik bir çiftin yanına taşınır ve çiftin tecavüzüne uğrar ve ilk cinayeti bu çift olur. sonra evlenir, kızı kate dünyaya gelir. freddy bu sırada da çocukları kandırıp tecavüz etmeye ve onları öldürmeye devam eder. bunları freddy'nin yaptığı anlaşıldığında çocukların aileleri tarafından yakılarak öldürülür. ancak freddy geri döner ve bıçaklı eldiveniyle çocukları öldürmeye devam eder. taki kızı kate tarafından öldürülene kadar.
serinin ilk filmi 84 yılında Wes Craven tarafından beyaz perdeye aktarıldı. filmin senaristi de Wes Craven'dir. Robert Englund tarafından canlandırıldı. insana oidipus ve elektra sendromlarını hatırlatan kült karakterdir.
yanik surati, sinir bozucu kazagi ve bicakli elleriyle cocuklugumuzun icine etmis olan korku filmi kahramanidir. 13 yasinda titriyerek seyreder, sonra butun gece uyuyamaz, ertesi gun okulda derslere kendimi veremezdim. turkiye'de ilk olarak start TV'de yayinlanmistir.

birazda ciddi bilgi verelim. freddy'i oynayacak adami secmek icin 100lerce insan provaya gelir. sira bizim elemana gelince, bizimki yonetmenin karsisina gecer, kultablasina elini sokar kulleri suratina surer, ve pis pis guler. yonetmen korkudan altina eder ve "biz sizi arariz" diye adami yollar.

kahramanimiz eve doner. issizdir. cani sikkindir. parasi yoktur. telesekreterinde alacaklilari tarafindan birakilmis bir suru mesaj vardir. ama bir mesaj digerlerinden farklidir "freddy kruger rolunu size verdik" der bu mesaj. freddy kruger'i oynadiktan sonra milyoner olmustur. anasinin ak sutu gibi helaldir. super yakismistir. baskasi oynasa bu kadar populer olmazdi.
Robert Englund tarafından oynanmıştır. ziyadesiyle bana benzetirler.
o bir efsane. ve efsaneleri tanımlamak için kelimeler yetersiz kalır.
çocukluğumun nacizane korkutucu karakterlerinden biri.

freddy'i ilk tanıdığımda 4-5 yaşlarındaydım. parliament pazar gecesi sineması vardı o zaman star tv'de. çok duygulandım lan. batman serisini, leon'u, maske'yi filan hep orda izlemiştim. neyse, babamla abim açmış bunu komedi niyetine izliyorlar. bense salona dalmışım ürkek bi ceylan gibi süzülüyorum.

oturmuş, pörtlemiş gözlerle freddy'nin araba çöplüğünde tuhaf gülüşleri eşliğinde çocukları aradığı sahneyi izliyorum. sonra "one, two, freddy's coming for uuuu" diyor, yatağı -bi türlü kesmek bilmediği- uzun tırnaklarıyla deşerek çocuğu çekip alıyor. ben yusuf yusuf olmuşum. hülya koçyiğit hassasiyetindeyim o an. boğazım düğüm düğüm olmuş.

-"baba! bu adam her çocuğun odasına geliyor mu böyle?"

abim (ulan abi!): "evet geliyo seni de alıcak ahahaha"

babam: "senin gibi yaramaz çocukları da alıyomuş. eheueh"

-"ühühühüü ıanneyaaaa!" diyerek anneme koşuyorum salına salına. annem bağırıyor "susun be uyuyamicak korkuyo o! yok kızım yok gerçek diil o". hiç inanır mıyım artık? bünyeme bulaşıcı bir hastalık gibi yayılmış o freddy korkusu. filmi yarıda kesip odama götürülüyorum anneciğim tarafından. tıpkı filmdeki gibi bembeyaz bi çarşaf. götüm 3,5 atıyor.

-annee freddy ya çekerse yataktan beni aşağıya?
-yat kızım çekmez yok öyle bi şey.
-ama ya gelirse?

gelmez lan gelmez. nasıl bi korku karakteri yaratmışlar içim sızladı gecelerce. yatakta kımıldamadım resmen. allah seni bildiği gibi yapsın e mi wes craven! allah seni cemil ipekçi'nin sevgilisi yapsın! *
çocukluğumu yedi ama olsun genede seviyorum freddy seni.
en sevdiğim slasher korku filmi karakterlerinden biridir,eğer sıralama yapacak olursam;
1-Thomas Hewitt-Texas Chainsaw Massacre
2-Freddy Kruger-A Nightmare on Elm Street
3-Jason Voorhees-Friday the 13th
4-Saw-Jigsaw
5-Michael Myers-Hallowen
içimde ona karşı anlamsız bir sevgi var.

ne kadar iğrenç biri olsada sen bir numarısın freddy.
yazım hatasını bilinçli yapıp yapmadığını merak ettiğim yazar. (bkz: freddy krueger)
hoşgelmiş yazar.
pizza suratlı pezevenk. ben demiyorum filmlerinden birinin bi yerinde geçiyordu bu makara replik.-uykudayken yakalarsa ananı beller- böyle bir mottoyla çevrillmiş saçmadan da salak 8 filmin kahramanı. ulan bi de buna para verip sinemaya gittik ya o dönem vay anasını..
uyumayı kortutacak hale getiren bir halk kahramanı. adam king beyler.
(bkz: freddy krueger)
babamdan çok bundan korkardım.