bugün

nazım hikmet.
mehmet akif.
cemil meriç.

edit: başlık bırakan şair değildir.
necip fazıl kısakürek olabilir cumhuriyet döneminde Sultan-üş şuara ünvanını alan tek şair diye biliyorum.
bana kalırsa namık kemal'dir

Evet.. haklısınız. çığır açacak derecede mükemmel eserler yazmamıştır. velakin saray edebiyatı olan divan edebiyatını yıkıp, "toplum için sanat" 'ı benimsemiş ve bu anlayışın temsilcisi olmuştur. kimse siyasetten gram laf edemezken vatan yahut silistre 'yi yazmıştır. hürriyet kasidesi ile ayrı bir beğeni toplayan bu şairimiz aynı zaman da intibah romanı ile ilk edebi romanımıza imza atmıştır. Atatürk'ün "münasır devletler düzeyi" kavramının paralelinde yol almıştır. sanatını halkı aydınlatmak için kullanmıştır. bu yüzden de ona bir diğer deyişle vatan şairi denilmiştir.

"Felek her türlü esbâb-ı cefasın toplasın gelsin
Dönersem kahbeyim millet yolunda bir azîmetten"
ahmet haşim, tevfik fikret,yahya kemal beyatlı,attilla ilhan.
Ahmet hasım, cenap sahabettın, Atilla ilhan.
en başarılı türk şairi diye bir şey olmaması gerek aslında şiir hislerin duyguların kelimelerle güzel bir şekilde anlatılmasıdır böyle baktığımızda da en başarılı diye seçmek saçma oluyor.
Mehmet Akif.
necip fazıl kısaküretktir.

Üstüme camlarını hep sim siyah dikiyor,
Gözüne mil çekilmiş bir ama gibi evler.
En başarılı diye bir durum yoktur, zira hepsi kendi alanlarında çok üretken sanatçılar olmuşlardır. Benim için ayrı önemi olanlar ise;

Orhan Veli Kanık
Atilla ilhan
ve Nazım Hikmet üçlüsüdür.
ne hasta bekler sabahı
ne taze ölüyü mezar
ne de şeytan bir günahı
seni bekledegim kadar tabiki necip fazil.
ahmet haşim
(bkz:akşam yine akşam yine akşam
göllerde bu dem bir kamış olsam...)
Necip fazil Kısakürek, orhan veli kanik, atila ilhan, turgut uyar, mehmet akif ersoy, Yahya Kemal beyatli.
yıldız tilbe.

ne var yani o sözleri yazmak sanat ister.
Hiciv seven ruhuma en çok zuhur eden şairin eşref olmasından ötürü onu seciyorum.

vakt-i istibdatta söz söylemek memnu idi
ağlatırdı ağzını açsan hükümet ananı
devr-i hürriyetteyiz şimdi değişti kaide
söyletirler evvela sonra sikerler ananı
turgut uyar'dır benim nezdimde.
bütün dönemleri kastediyorsak eğer tabi ki de "mehemmed fuzuli"dir.

necip fazıl diyecek kadar edebiyattan anlayan kişilerin "fuzuli"yi sadece edebi bir terim olarak görmesi şaşırtmamıştır.

attila ilhan, cemal süreya, ahmet haşim bunlar gerçekten önemli şairlerdir. * *
ancak ve ancak hiçbiri fuzuli'nin anlam, görüntü ve sesin harika işlendiği o şiirleri kadar mükemmel değildir, olamaz.

2. sıraya ise kendimce yunus emre'yi koyarım.

bu kadar yalın bir dille belki fuzuli kadar derin anlamlar taşıyan şiirler yazmıştır. ilk okunuşta hepsi "bu ne lan bunu bende yazarım ehe" tepkisine maruz kalsa da sonrasında "vay anasını onu mu demek istemiş" tepkisine dönüşür.

edit: attila ilhan'a "atilla ilhan" yazanların ve cemal süreya'ya "cemal süreyya" yazanların amk.
fuzulidir.

Ger derse fuzuli kim güzellerde vefa var
inanma kim şair sözü elbette yalandır.
mavi gözlü dev derler ona.
(bkz: neyzen tevfik).
(bkz: Ahmet haşim)
kesinlikle yahya kemal ve nazım hikmet.
bakın ne kadar ideolojisiz ve güzel bir entry.
Atilla ilhan
Can Yücel
Nazım Hikmet...

Edit: En başarılı denmiş ve tek şair istenmiştir. Lakin kıyılamamıştır, çoğul yazılmıştır...
necip fazıl kısakürek
mehmet akif ersoy
yahya kemal beyatlı
arif nihat asya
sezai karakoç
ismet özel
cahit zarifoğlu

şiir denilince aklıma ilk gelen isimlerdir.
kululu kazımdır.
(bkz: ray may mani fanitiko)
büyük şairler vardır ama en iyi şair mantığı kusurludur. eşya mı bu bir üst modeli olsun, yok güncellemesi gelsin. bir kere şiirin bir sürü türü var.

(bkz: büyük şairler)