bugün

entry'ler (1095)

lviv

Kiev'den sonra insanin icini acan sehir. Gecmisinden dolayi, polonya'yi gormus biri icin sanki polonya'dan hic ayrilinmamis hissi verebilir.
Ayni zamanda, cok orjinal mekanlara sahip bir sehirdir, ufak haftasonu kacamaklari icin birebirdir.

(bkz: kryivka)
(bkz: 5th dungeon)
(bkz: masoch cafe)
(bkz: gas lamb)
(bkz: lviv coffee manufacture)
(bkz: svit kavy)
(bkz: salo)
(bkz: meat and justice)
(bkz: shevchenkivskyi hai park museum)
(bkz: molodozeleno)
(bkz: the room wine bar)
(bkz: baczewski restaurant)

Not: ne yazik ki sehirde inanilmaz derecede bir turk barzo nufusu var, sokaklarda yururken ve mekanlarda, umarim etraftakiler turkce bilmiyordur da bu konusulanlara tanik olmuyordur diye dusunmeden edemedim.

ayvalık tostu

Ozledigim tost. Ayvalik sinirlari icerisinde nerede olsa en kralini yiyebileceginiz tosttur. Ancak bu tostun sampiyonlar ligi ayvalik tostcular carsisidir. Tekne turuna katildiktan sonra, karin acligiyla beraber, gunun yorgunlugunu atabileceginiz bir yerdir tostcular carsisi.

Yaz gelse de gitsek.

rock am ring

Onumuzdeki yil gitmek istedigim festival. Bilgisi olan yazar varsa lutfen bilgilendirsin.

howl

(bkz: alan ginsberg)'in 1955 yilinda yazilan, 1956 yilinda basilan, siir kitabinin adi, ayni zamanda ilgili siir kitabina ismini veren siirdir.

daria zawiaow

1992 Koszalin polonya dogumlu, polonyali muzisyen ve soz yazari. Pop rock tarzinda populer tarzda sarkilari ile taninir.

slovan bratislava

Bugun itibariyle uefa avrupa ligi K grubunda besiktas ile eslesmis olan takim.

Mac tarihleri henuz belli olmamakla beraber, bratislava'da ki maca gitmek isteyen arkadaslara katilabilirim.

hastalık bu futbol

Futbolla cok fazla ilgim olmamasina ragmen, beni futbol hakkinda gunce tutan youtube kanali. Videolar cok bilgilendirici, uzerine cok dusunulen, zekice hazirlanmis icerikler var.

Guncel ve modern yayinlarina devam etmelerini dilerim.

13 reasons why

az sonra bugun yayinlanan 3. sezonuna baslayacagim dizi. meraktan oluyorum.

edit: dun yayimlanan olacak idi.

Spoiler' li Edit: beklenti mi karsilamadi. Ozellikle o isi Alex'e yaptirtmak... Daha iyi ve sasirtici bir son yazilabilirdi diye dusunuyorum.

Yeni sezom cikarsa izlemem artik buyuk ihtimalle. Bu sezonla birlikte bence dizi gerileme donemine girdi.

ukraine ınternational havayolları

Kiev-izmir ucusunda, duty free posetlerinin additional hand baggage oldugunu tam ucaga girmeden bize belirten ve bizleri dumura ugratan havayollaridir. Hayir duty free poseti additional hand baggage ise havaalaninda duty free den alisveris yapmanin mantigi nedir, fikri olan varsa bilgilendirmesini rica edecegim.

Kendilerine bir sikayet formu yazip, mail yoluyla ulastirip bilgi talep ettim. Boyle bir uygulamanin easyjet ve ryanair gibi low cost havayollarinda dahil olmadigini da ekledim. (cunku kendilerinin aciklamasi, kendilerinin de low cost havayolu firmasi oldugu yonundeydi.) gelen otomatik mailde 48 saat icinde bilgilendireceklerini belirttiler. Bu, 1 ay onceydi.

Neyse, biz bir sekilde ekstra para bayilmadan paketleri gate'de cantaya sokmayi basardik. Ayni hatti kullanacaklara bilgilendirme amaciyla yaziyorum.

Ek olarak, krakow-kiev ucusunda kimse duty free posetlerini kontrol etmedi, 2serli 3erli duty free torbasiyla ucaga binen insan gordum. Hal boyle olunca, birde uzerine art niyet seziyorsunuz.

snav

Italya ici ve uluslararasi gemi tasimaciligi yapan italyan firmasi. Merkezi napoli olmakla birlikte, basta campania bolgesindeki adalara olmak uzere, Sicilya, sardinya ve hirvatistan'a arabali, arabasiz seferler duzenler.

Ayrintili bilgi ve rezervasyon icin: https://www.snav.it

tandem ragu napoli

Italya' nin Napoli sehrinde bulunan, sehrin yerlileri tarafindan en iyi ragu yapan yer olarak kabul edilen restoran. Klasik napolitana ragu genellikle tercih edilendir.

Adresi: Via Giovanni Paladino, 51, 80100 Napoli NA, italya' dir.

ragu

Italyan icadi, et bazli, genellikle makarnalarda kullanilan bir sos. Ayni zamanda bazi corba cesitlerinde de kullanilir. Farkli cesitleri olmakla birlikte, en sik kullanilanlari bolognese ve napolitana'dir.

Napoli' de bu sos ile makarna yiyebilieceginiz en iyi yer: (bkz: tandem ragu napoli)

pompei

bugun ziyaret ettigim antik sehir. vesuvius yanardaginin faliyeti akabinde once kul bulutuyla insanlarin öldüğü, akabinde lavlarla butun sehrin küle döndüğü bilinmektedir. ayrica bugune kadar gezdigim en buyuk antik sehirdir. gezilebilecek butun alanlari karis karis yururseniz asagi yukari 6-7 saat suruyormus, ben 2 etap haric hepsini 4-5 saat gibi bir sürede yürüdüm.

ayrica, sans eseri unesco' da antik roma/yunan rehberi olarak calisan bir türk rehberle tanistigim sehirdir. ılginc bir rastlanti oldu.

napoli

roma'nn guneyinde bulunan, romaya intercity trenleri ile 2 saat uzaklikta bulunan sehir. ayni zamanda pizza margherita'nin anavatani olarak kabul edilir. ragu, baba ve sfogliatella gibi tatlilarin en haslari bu sehirde yapilmaktadir.

ayrica, hayatimda gordugum en pis sehirdir. ancak pislik bile bu sehirde eyreti durmamakta, onun havasina bir sekilde uyum saglamaktadir.

sahsimca gorulmesi gerekilen yerler:

(bkz: castel sant elmo)
(bkz: castel san ovo)
(bkz: borgo marinari)
(bkz: napoli sotterranea)
(bkz: santa lucia)
(bkz: piazza del plebiscito)
(bkz: santa lucia)

gidilmesi gerekilen bar&pastane ve restoranlar

(bkz: pintauro)
(bkz: hosteria toledo)
(bkz: gran cafe gambrinus)
(bkz: tandem ragu)
(bkz: ıl cuoppo)
(bkz: piazza bellini)
(bkz: pizzeria di matteo)
(bkz: sfogliatelle attanasio)
(bkz: oak napoli wine and craft beer) - bayagi indie bi mekan, mekanin muzigini tablet uzerinden spotify'dan siz seciyorsunuz. genelde indie&classic& pop rock ve deneysel muzik caliyorlar. bir tane drum&bass sıkıstirdim araya barmen hemen degistirdi.

pizza sorbillo' yu listeye katmiyorum bilerek, pizza icin 2 saat sira beklemek isterseniz buyrun gidin.

edit: evet etrafta garip gorunumli siyahi ve guneydogu asyalilar var, evet hayat kadinlari coluk cocuklariyla sokak kosesinde ise cikiyorlar, ancak 4 gundur burdayim bir tane kavga kiyamet sorun sikinti gormedim. bunu da ekleyeyim. uzun sureli burada yasayan/yasamis olan varsa eger yesillendirebilir.

tonino la conchiglia

Procida adasinda bulunan, yemek yemelik guzel bir restoran. Deniz mahsullu makarnalari denenmelidir.

Ayrica mekana ayrilan sahilde sezlonglarda bulunmaktadir. Yok ben sezlong a para vermem derseniz, hemen yaninda halk plajina ayrilan kisima semsiye dikip, havlu atip, gunu degerlendirebilirsiniz.

procida

Napoli'nin batisinda bulunan, renkli evleriyle meshur ufak ve sirin bir ada. Ischia kadar buyuk olmayan ve ayakustu her yere yurunebilen, capri kadar da yuksek butce gerektirmeyen, Napoli'ye gelip birde ada goreyim diyenler icin optimal bir secenektir.

Ayrica, buraya kadar gelip denize girmeyip donmek olmazdir. Denize girip yenilecek guzel bir yer icin,

(bkz: Tonino La Conchiglia)

campo de fiori

Gunduz vakti ufak ve sirin bir pazarin kuruldugu mekandir. Meyve, zeytinyagi, farkli marmelatlar, sarap ve limoncello alisverisi icin elverisli bir ortam.

Limoncello standlarinda satin almadan once free sample'da veriyorlar, musteri cekmek adina.

taba cafe

(bkz: roma)' nin (bkz: campo de fiori) meydaninda bulunan bir artisan cafe. Guzel pancakeleri var, (bkz: moretti) ve (bkz: peroni)' nin farkli cesitlerini bu cafede bulabilirsin. Sahibi(sanirim) salvador dali biyigi olan ortalikta surekli gunes gozlugu ile dolanan bir adam, calisanlarsa epey guler yuzlu ve yardimsever.

Paladium ve trevi cesmesini ziyaret ettikten sonra, oturulup nefes alinip, soguk bir icecek icmek icin guzel bir mekan.

roma

Bugun aksam saatlerinde ulasacagim sehirdir. 4 gun kalacagim. Tavsiye olan yazar varsa ozelden bilgi yagmuru alabilirim.

laudamotion

Avusturya merkezli, low cost bir havayolu firmasidir. Ana hub'i (bkz: viyana havalimanı)'dir.
Ryanair bunyesinde calismalarini surdurmektedir. Ozellikle Yunanistan, Italya, Hirvatistan ve Ispanya' da tatil yapacak olanlara ucuslari bir gozden gecirmelerini tavsiye ederim.

Ayrica dusseldorf, mayorka ve havaalanlarindan da avrupanin bir cok yerine, bu havayollari ucus gerceklestirmektedir.

Kabin bagaji policy'leri, Nisan 2019 itibariyle Ryanair'in kine identical olarak guncellenmistir. Eskiden kabin bagaji ve ucak bagaji konularinda daha comerttiler.