bugün

ben şimdi başlığı "sürdükten bir müddet sonra sürülen yer pespembe olmasına rağmen, kendi rengini yemyeşil muhafa eden ruj" diye açamadım. öncelikle onu belirtir, keyifli okumalar dilerim.

o ruju unutmak isteyenler olabilir, hayatında görmemiş olanlar olabilir, daha yakından tanımak isteyenler olabilir. efenim bahsettiğim cisim, eski yıllarda annelerimizin makyaj takımlarının arasında bulunurdu. rujun rengi yeşil. yok la kabı mabı değil, rujun kendisi yeşil. ama sürüyorsun pembe oluyor.. bak ya, hala tüylerim diken diken oluyor.. akıl erdiremiyorum dostum.

şimdi elime geçse hayatta sürmem. alır, bi poşete koyar, tubitak'a falan götürürüm. ne idüğü belirsiz, tuhaf kokulu.. ya her şeyden önce yeşil diyorum, anlıyorsun değil mi bendeki şu şaşkınlığı? hadi ilk 4 yaşımı sayma, zira ben de hatırlamıyorum. 4 yaşımda fallik döneme girsem, cinsiyet ayrımına varsam, anneye özensem, kendimi topuklu ayakkabıya, ruja kaptırsam tamam işte, nerden baksan 18 senedir şaşırıyorum ben bu hadiseye.
yeşil ruju sürüyorsun, pembe oluyor. eneee..
bende sarısı mevcut olan rujun yeşilidir.

göreni şaşırtır,elinize alıp incelediğinizde renk körü değilseniz sarı olduğunu gayet anlarsınız.dudağa sürüldüğünde pembe olur.
ufak bi sihirbazlık gösterisi gibidir.

-bakın sarı , sarı değil mi? hooop dudağa sürülür pembeeee.. *

edit: pembe hariç her rengi mevcut olabilir. bakınız yeşili varmış, sarısı var. yakında bu ruju tanıyan bilen arkadaşları da farklı renklerde beklemekteyim.
edit 2: rujları kullanan arkadaşlar yazdıkça mutlu oluyorum.hemen hemen hepimizde aynı tepki, aynı şaşırma.
ilk görüldüğünde aaaa yeşil ruj tepkisini verdirir. çocukluğun verdiği bir farklılık yaratma ve ilgi çekme duygusuyla dudağa sürülür ve hayaller yıkılır. tekrar tekrar, kat kat, ruj dudakta kalıp halini alana kadar sürülür ama pembedir işte. nalet olsun böyle kozmetik firmasına.. tadı da iğrençti ayrıca...
cocukluğumun rujuydu. kabı altın sarısı, parlakdı. rujun rengi bildiğin yeşil, sürünce pembe olur ve dudaktan çıkma süresi şimdiki max factor marka rujun süresini beşe katlardı.

geçenlerde herşeyin 1 ytl olduğu bir tezgahta rastladım. Aldım, baya baktım... ilk ruj denememi bu rujlarla yapmıştım. ey gidi günler... * *
insanın aklına geldiği anda o güzelim annenin vatkalı, kabarık saçlı ve korkunç makyajlı halininde akla gelmesine sebebiyet veren rujdur tüüüüü dürr nerden hatırladınızdır...
bildim ben.

hani dışı tırtıklı, sarı renkte, sarı da değil bildiğin dore, sen çevirdikçe bu sarı kapağı yeşil renkli ruj döne döne çıkardı yukarı. öyle şimdikiler gibi ışıltılı falan da değildi tabii. mat, koyu bir yeşil. asker yeşili desen değil, zeytin yeşili desen hiç değil...

sürdün mü dudağa bir anda dudak pespembe olurdu. silmesi de kolay değildi hani. şimdinin çıkmayan rujları gibi yani. böyle diyeyim sen tahmin et artık.

eve gelen arkadaşlara hava atmak için birebirdi. zaten yeşil olduğunu gördüklerinde gözleri büyür, ağızları açılırdı. bir de sürdün mü dudağına bir hafta anlatırlardı orda burda. onlar da sürmek isteyip zıplarlardı oldukları yerde. her kapağını açıp çevirdiğinde kız çocuklarını heyecanlandıran bir güce sahipti kendisi.

bu arada hatırladım rengini. çimen yeşili gibiydi sanki.
rujun rengi yeşildir tabi sürülünce farklılık gösterir benim hatırladığım sürünce kırmızı oluyordu. bir çok insan için dönüm noktasıdır o ruj.**** tadı kokusu diğer rujlardan çok farklıdır özelliklede kokusu ama ilginçtir şimdi yirmili yaşlarında olanlarının çocukluğudur.tabi pembeleşen diye genellemeyelim ama fantastik olduğu doğru.
çocukların aklını başından alan rujdur. aslında yeşildir,sevinirsiniz yeşil ruj sürücem diye, ama dudak kıpkırmızı oluverir. gözleriniz yerinden fırlar, ağlamaklı olursunuz. *
(bkz: bekledikçe siyahlaşan kahverengi elastik kaka)
(bkz: masters of science fiction)
ik anda renk vermeyen ve "len renksiz herhal bu" diyerek bastıra bastıra sürmem sonucunda bütün gün okulda kıpkırmızı(hatta mosmor) dudaklarla* gezmeme sebep olmuş tuhaf kozmetik ürünü. etkisini göstermesi için biraz beklenmesi gerekir**
artık üretilmeyen ruj-muş. yaklaşık on yıl önce üretimi durdurulmuş.*
(bkz: üç tanesi bi milyon)
Yeşil ağaçta, kırmızı elma yetiştiğini gören bir kozmetikçi tarafından, çok büyük marifet olduğu vehametiyle üretilmiş
dudak boyası.
kızları şaşırtacak derecede ilginç bir rujdur.

yalnız dikkatleri başka bir noktaya çekmek istiyorum. hanım kızımız (bkz: ceketli ali dayi) ne güzel düşünmüş, başlığı açmış, tanımını yapmış. arkasından da diğer hanım kızlarımız, sözlüğümüzün gülleri * bu duruma ne kadar da çok şaşırdıklarını, hakkaten ne de güzel makyaj malzemesi olduğunu anılarını da katarak anlatıyor. o kadar güzel, o kadar sevimli bir ortam oluşmuş ki, içimden "oh oh kız kaynıyo lan burası, şşt kamil kalem kağıt getir oradan... şu nickleri not alayım da ileride tanışırız" diye konuşuyorken 11. entry de tüm hevesim kaçtı. (bkz: #3637528)

(bkz: çok hayvanız lan) *
Bir tevature göre vücut sıcaklıgına gore yeşilden dudağa sürüldüğünde pembe ve tonlarına dönen ruj. Lakin oda sıcaklığının vücut sıcaklığını aratmadığı klimasız çocukluk günlerimizde nasıl olup da renk değiştirdiği anlaşılamamıştır. ilk gördüğümde dönemin popüler dizisi ziyaretçiler'in kadın karakterleri için geliştirildiğini düşünüp annemin makyaj masasında gördüğümde dehşete kapılmıştım. Bir de makyaj yapma adeti olmayan annelerin bir heves alıp da çocukları sayesinde bittiğine şahit oldukları tek rujdur ayrıca, diğer iki üç ruj kızlık günlerinde olduğu haliyle durmakta iken bir tek bu garip ruj biter.
Eski yıllardan kalma ruj. Hem far, hem ruj, hem allıktır.

Kuzeninmin sünnet düğününde yeşil ruj sürdüğümü anımsardım. Ancak bunun far olabileceğini de düşünmüştüm şimdi burda göründe hakkikatten yeşil ruj varmış
en kısa sürede edineceğim bir tane .
evet, dudakta kalıcılığıyla ün yapmış rujdur.

nereden bulabileceğimi biri yazsa da şu gönlüm bi şenlense.
90'lı yıllar, anne, ruj; tek eksik kıvırcık saçlar.

aklımda annemle özleşmiş rujdur. çoğu firmada sihirli dokunuş touch of magic adıyla yer bulmuş rujdur.
elma gibi bi kokusu vardı. sanırsam. yoksa hafızam bana oyun mu oynuyor?
"evet yeşildi. heee kesin elma gibi kokuyodu, tabi tabi, evet, mutlaka" falan diye bilmiyorum.
zamaninda anneannemde olan rujdur.kucukken "oynamak"tan buyuk zevk aldigim rujdur.amma velakin bu ruj bi sure sonra çikmamaya baslar iste o zaman basiniz derttedir.
(bkz: durdukça pembeleşen yeşil renkli fantastik ruj)
uzun süre dudakta kalan rujdur. çıkarmak için özel çabaya ihtiyaç vardır. ne kadar yalasanız çıkmaz. duştan sonra da kalır, üretimi durdurulmuş diye duydum niye ki bi zararı mı varmış ? *
ilk görüldüğünde, bu ne ya ruj gibi far gibi bişey, ne biçim renk bu dudağa sürülürmü, izlenimi yaratır. ancak dudağa sürdükten sonra pembeleşen ilginç rujmuş kendisi... bakın yeşil, sürdüm pembe. hokus pokus gibi bişey bu. şaşırdım. evet tatlıda oldu. bide kolay çıkmıyo .
markası la fera bu bulduğumun. yorumlardaki gibi, sarı ve tırtıklı ambalajı var.
Geçenlerde Ankara'da olmadık bir dükkanda rastladığım annemin gençken senelerce kullanmasına rağmen almaya teşebbüs ettiğimde " kanserojen madde varmış onlarda kullanma sakın" demesiyle yıkıldığım ruj.