bugün

kişinin arkasından, onun haberi olmadan atıp tutmak, gıybet etmek, dile düşürmek, çekiştirmek.
(bkz: olunun arkasindan konusmak)
birçok kişi yapar ama hiçbirisi kabul etmez.''arkasından konuşuyosun ayıp oluyor'' şeklindeki uyarılara da ''ne var abi,burda olsa yüzüne de söylerim'' cevabı verilir.hoş birşey değildir.
(bkz: gıybet etmek)
(bkz: kıçında ağzı olmak)
(bkz: giybet)
(bkz: günah)
çevredeki insanlarla beraber ortak tanıdıklar hakkında atıp tutmak, eleştirmek, haklarında içinden geçeni söylemektir..
bu eylemi yaparken size eşlik eden insanla içinizi dışınızı biliyorsanız birbirinizin eğer tadına doyulmayacak olay. kadını erkeğiyle insanlığın keşfetmiş olduğu en büyük zevklerden birtanesidir ayrıca. yapmıyorum diyen, ayıplayan, kınayanlarda koskocaman birer yalancıdır.
artık kadın, erkek, genç, yaşlı demeden herkesin her gün yaptığı, yapmaktan çok zevk aldığı, sonrasında spa masajı etkisi yapan bir eylemdir, rahatlatır, ferahlatır, sırıttırır.*
(bkz: dedikodu) *
dedikoduyla dedikodu yapmak arasında büyük farklar vardır bir kere dedikodu kelimenin isim halidir dedikodu yapmak ise eylemdir, dedikodu ismini fiil haline getirmek demektir..

ayrıca dedikodu yapmanın garip bir eğlencesi de vardır.. *
Bomba,flash,yooooo,şakaaa cümleleriyle başlayıp kendine göre sonuçlar çıkardığın.Günden güne bilen sayısının giderek arttığı,acaip eğlenceli ama bir o kadar da tehlikeli durum.Dedikodu yapacağın kişiyi özenle seçmeniz dikkat edilmesi gereken en önemli kuraldır.Yoksa başınıza geleceklere siz bile inanamazsınız.
en az iki kişiyle yapılır,söylenenlerin 3/4 ünün yanlış olma ihtimali doğru olma ihtimalinen daha yüksektir.Dedikodu yapacağınız kişinin iyi seçilmemesi durumunda kişinin gazetecilik anlayışıyla orantılı olarak konuşulanı tüm arkadaş çevresi,okul,şehir...duyabilir.Birde herşeyin üstünüze kalma olasılığıda vardır...
boştur ama eğlencelidir. *
içki gibi, sigara gibi bağımlılık yapar. biz bıraktık o işleri denir fakat boşuna olduğu görülür yakın bir hareketlilikte.
son dönemde yapılan araştırmalara göre erkeklerin, kadınlardan daha fazla yaptıkları eylem(miş).

bu isviçreli bilim adamları yok mu bu isviçreli bilim adamları kesin onların bok yemesi. kesin onlar araştırmıştır am.na koyim. *
(bkz: dedikodu yapmak)
(bkz: fitneci)
i- hulki abinin kıçı da maşallah şamandıra gibi oldu.
ii- he valla, öküz gibi yiyo tabii...
iii- ulan hayvanlar arkamdan konuşmak için uzaklaşmamı bekleyin bari!
i-ii-abi uzaklaşınca kıçını göremiyoruz ki... gözlerimiz bozuk biliyosun
(bkz: eski sevgili)*
(bkz: ayıp)*
kadınlar muhabbet olsun, zaman geçsin diye dedikodu yaparlarken, erkeklerin kafası her zaman kurnazca çalışır. bir erkek dedikodu yapıyorsa; bu bilgileri biriktirecek ve lazım olduğunda kullanacak demektir. sizin yüzünüze gülüp bak bak bak, hadi ya, vay vay derken, içinden bak karaktersize nasıl satıyor arkadaşını diye düşünür ama farkettirmez. daha sonra sizin hakkınızda birşey öğrenmek istediğinde bu bilgileri dedikodusunu yaptığınız kişiye satıp, sizin hakkınızda bilgi toplayacak demektir.
ayıbını günahını geçtim, batıl inançlarımın katkısıyla öğrendimki, wat goos aroon kams aroon. yani yazın yediğin hurmalar kışın götünü tırmalar.
tırsıyorum entrynin kısası.

misal, bi arkadaş/tanıdık var, sevgilisiyle tatile gitmiş 20+ yaşında bi hanım kız. teyze başlar;

teyze: ayy bizim mükerrem'in kızı sen bodruma gitmiş erkek arkadaşıyla kız ne şaşırdım ne raaatlık.
ben: valla öle anacım. sen kız başına ohoo orda neler olm... dur! bi düşün bak konusacaksın ama wat goos falan var işin ucunda.

diyelim evlenemedin 30 yaşına kadar, birlikte tatile gideceğin kocan yok, emekli anne-baba tatil muhabbetleri baymış hatırladığın son 25 senedir. kalkar gidersin sevgilinle, ya da erkek arkadaşlarının da bulunduğu bi grupla. obaa, sen konuştun konuştun zamanında, tatilde de alkolün süngerleştirdiği kafayla sabah tanımadığın tavana gözlerini açıp farketmediğin hamilelik ve 9 ay sonra ayak serçe parmağı kadar gereksiz bi canlıyı kollarında bulabilirsin.
ne olur ne olmaz, çeneyi çok yormamak lazım bazı mevzularda.

ama tabi şu olabilir

-ya şu enrique de yani nedir abi, benim sevgilime bak b de oo yemişim enrique'yi
-bu rihanna'nın vücudu da vücut olsa peaah. ikinci üretim sanki
-şebnem ferah'ın sesi mi aman aman kulaklara cenaze.

yukarda yer alan fitne fesat dedikodu dikkate alınabilir ve 3 konuda da onlara sahip olanlardan daha iyilerine sahip olabilir.
ters psikoloji hacu batıl deyip geçmeyeceksin.
(bkz: kadınların hayır diyemeyeceği şeyler)
Gıybet yapılmaması gerektir.
bir de bazıları vardır ki gelir yanında başkasını kötüler de kötüler. kendini acındırtır bana şu dedi bana bunu dedi der. Oturur dinlersin üzülürsün haline . teselli edersin falan. sonra senin de adın dedikoducuya çıkar . yapmayın. yanınıza dedikodu yapmak için gelenleri de dinlemeyin . en iyisi.