bugün

her zaman bağdat caddesine yeğleyeceğim,güzel,samimi cadde.istanbul'un kültür başkenti diyebiliriz.pasajlarına her daim gidip gezmeli,karlı bi kış gününde ise mutlaka görülmelidir.
istanbulu istanbul yapan unsurlardan bir tanesidir kendisi...
çok zevkli bir ortamdır ve küçük bir dünya gibidir...
içinde her tip insandan en az bir adet bulunur,belki bu biraz desteksiz bir laftır ama nedense yürürken öyle hisseder insan...
pek çok güzel restoran ve cafeyi kapsasada bazıları gerçekten müdavimi olunacak tipten yerlerdir,bazılarıysa içine girince çok pişman olunan yerlerdir...
bütün bunların yanı sıra içinde kitapçılar ve cdciler,gümüşçüler,bankalar ve yayınevlerinin olduğu geniş bir scaladır...
ayrıca yürürken devamlı müzik sesleri kulağa çarpar...
bazen bounce bazense le vent nous portera...

ayrıca:

(bkz: sıraselviler caddesi)
hiçbir zaman bağdat caddesinin yerini alamayacak olup allahın ayılarının it sürüsü gibi olduğu sokak.
samsunda da bulunur bir adet istiklal caddesi. ancak samsunlular çiftlik der bu caddeye, ben dahil. neden öyle denildiğini ise henüz bilmiyorum, ama gerçek adını kullanmıyorum işte, neden kullanmıyorum, bilmiyorum. *
delisi de velisi de bol cadde. istanbul'un en kozmopolit yeri. her cesit insan goruulur. ama deli dedim icimde kaldi soylemeden edemeyeceğim. bir tane delisi var bu caddenin. gozune kestirdiklerine bagiriyor. ama oyle boyle degil "wohaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa". bana bir kere yapti, ondan beri zaten zaman kotu kolla gotu modunda yururum istiklal'de.

edit: onca zaman sonra entry silinmiş. niye? edemiyecem yazmışım. vay be! vay be!
istanbul'da kış keyfini en iyi yaşayacagınız yerlerden biri.
Kendinizi bir kafeye atın,mümknse cam kenarı olsun..
Elinizde bir kitap,sıcak bir çay..

Sonra hemen karşıdaki sinemaya koşun,çıkışta saray da mis gibi ekmek kadayı ile biraz mola..
insanların hayvanların birbirine karıştığı çok acelesi varmış gibi davranan hiç acelesi olmayan insan topluluğun herzaman bulunduğu yer
-akıllıyı-deliyi,
-birbirinden değişik pasajı,
-tarihi binaları,
-lüks mağazaları,
-cafeleri-barları,
-müzik tınılarını,
-fast foodu-lokantası,
-ünlüleri-ünsüzleri,
-her çeşit insanı bol bol bulabildiğiniz,dünya-türkiye-istanbul-beyoğlu-taksim'deki cadde.
yılbaşında sapıklık yapmak isteyenlerin gittiği mekan.yakında fuhuş olaylarının başlamsı muhtemeldir.**
dünyanın en guzel caddesi.
(bkz: leb-i derya)
güzeli,çirkini,sarhoşu,genci,yaşlısı,polisi,torbacısı,barları,mağzaları,retorantları,belası,eğlencesiyle bir kere içine girenin birdaha çıkmayacağı ama çoğunlukla ilginç bir nefret korku bağımlılık karımışımı duygu besleyeceği beyoğluna bağlı cadde. bir diğer adıyla (bkz: cadde i kebir)
sozde duzenleme amaciyla Ca'nım caddeyi once kapatan belediye, sonra yere cin mali taslari dosedi. ama bir baktik ki butun taslarin hepsi kırılmıs. ustune basinca sular fışkırıyor. gitti canim cadde diye herkesin kendine soyledigi istanbulun simgelerinden
(bkz: cadde-i kebir)
dunya uzerinde gorulebilecek her tipi bunyesinde barındıran, bu cesitlilikten dolayı insanın rahat hissetmesini ve rahatlamasını saglayan, en bos ve temiz zamanı olan sabahları huzur veren cadde
hayatın sürekli aktığı 24 saat uyumayan, insanı ayağını bastığı anda gizemli büyünün kapladığı, yukardan bakınca sadece insan kafaları gözüken, bütün çağlara tanıklık ettiğini herkese gösterircesine ağırlığını hep koruyan, ağırlığının yanında bütün hovardalığını da yapan, süprizlerler dolu güzel istanbulumun hiç bir zaman değerini kaybetmeyecek, görülmeye değer caddesi.
günde 4 milyon kişinin geçtiği cadde.
girişinde yarısına kadar devasa bir çukur açılmış olan cumartesi gününün kalabalıklığının sıkıştırılıp istanbul trafiğinden beter hale gelen cadde.
cok eskilerde insanlarin takim elbiseyle dolastiklari hatta takim elbise giymeyenlerin yadirgandikleri,gunumuzde ise takim elbiseyle gezen biri goruldugunde dalga gecilen cadde.
Başka şehirde yaşayanlar için istanbul'un en merak edilen yerlerinden biri. Özellikle yeni yıla istiklal de girdik,maç sonrası istiklal de toplandık, istiklalde konsere gittik sözlerini duyduktan sonra istiklal'e gitmek iyice önemli bir nokta olmuştur.
istanbul'un en çeşitli insan ve mekan profilini barındıran caddedir. günümüz gençliğinin ikinci evidir. pasajları alışveriş,barları gece hayatının hoş mekanlarıdır
istanbula ilk gelenlerin, istanbulda merak ettikleri yerlerden birisidir, bu merak o caddeyi de çakal yuvasına döndürmüştür, ben de yürüdüm ordan ama o kadar zevk vermedi, niye mi? çünkü ne kadar dallama var, ordaydı...herkesin dediği gibi sabahları boşken, zevkli olabilecek bir yer...zaten türkiye'de de böyle yerler çok az di mi? istiklal, bağdat cad., ankara bahçeli 7. cadde, tunalı hilmi, izmir kordon...kıymet bilmek lazım...
sarhoşun, ayıkın, tek gözlünün, sakatın, dulun, kadının, erkeğin, çocuğun, narsistin, bedbahtın, rol kesenin, rol çalanın, ünlünün, ün peşinde koşanın, tek başınanın, kalabalıkta ağlayanın, esrarkeşin, alkoliğin, evsizin, evlinin, gencin, geçkinin, bulutlarda gezenin, kapkara bakanın, bakamayanın, görenin, görülmek isteyenin, görünmeyenin, işsizin, parasızın, muktedirin, öğrencinin, rum un, ermeni nin, yahudi nin, dinsizin, dört dine inananın, dört kitaba baş koyanın, bihaber olanların

ez cümle, şehr i şehrin aynası cadde i kebir.
beğenilse de beğenilmese de istanbul da en iyi eğleneceğiniz yerdir.istediğiniz tarzda eğlence kulübü,bar, cafe, sinema, tiyatro, kültürel etkinlik,azıtma, cozutma,seyr ü sefa,salınma, bakınma ve takılma gibi pek çok şey bulabileceğiniz ve yapabileceğiniz mekan_ı mübarektir.havasında bir tılsım vardır.yine de bambaşkadır.
kısa zamanda kendini özleten ev gibi bir caddedir.
küçük istanbul'dur.