bugün

tamamen asılsız bir olayın kulaktan kulaga dolanması hadisesi ki donup dolasıp soyleyenin kulagına gelince " bunu ben mi dedim yaa ne zaman demişim" seklinde apişmasi kizmasi sinirlenmesi dellenmesi olaylarına sebebiyet veren kınanası vaka
(bkz: dellenmek)
gıybet..dinimizcede çok günah sayılır,mesela ben; bildiğim çok önemli şeyler var ama günahkar bir ruh diilim,anlatamam
cay + sigara ile muhtesem bir uclu olusturan uncaiz.
üçüncü sahıslar hakkında gerekli gereksiz konuşmak ve yorum yapmak.genellikle yapılan yorum ve konuşmalar üçüncü şahısların aleyhinedir.
kur 'an-ı kerim ' belirtildiği üzere ölü eti yemekle eş tutulan , çoğunlukla kadınlar tarafından gerçekleştirilen fiil.
yıkıma uğratacak bir oLaydır...
-bizim hatçe onunLa bunuLa birLikte oLuyormuş
-yapma bea!gerçekten mi?
-(dedi)m ve (kodu)m gerisine karışmam...
-senden korkuLur vaLLa...
-nıhahahahahahaaa
asagidaki entry de yapilan olay* *
(bkz: yazarlar hakkindaki asilsiz dedikodular)
'hiç hoş bir hareket değil' diyenlerin bile duymak için pozisyon değiştirebilecekleri, ilgililerinden habersiz bilgi paylaşımı..
canlı bir yapısı vardır.her aktarmada büyür gelişir.kendince bir sonuc bulur.
(bkz: efendim durduramıyoruz)
birleşik kelimedir.

(bkz: dedi-kodu)
'ay biz dedikodu yapmıyoruz olanı söylüyoruz canım ' seklinde örtbas edilen hadise.
levent yüksel'in de yorumladığı rakıluk şarkı.
- ya, o muallayı sandala atıp.. kısmında kemanın da araya girmesiyle, daha da bir etkileyici hal alan, gayet eğlenceli orhan veli kanık şiirinin levent yüksel tarafından med cezir albümüne konmasıyla oluşturulmuş şarkı..
ben yapmam diyenin yalan sölediği hayatın içinde yer alan aktivite.
dinimizce (islamiyeti kastediyorum) yasaklanmış eylem... bazen izler bırakırız, zeki ve iyi insanlar bunları farketmeden kullanabilirler... bu durumda yapılan şey gıybet değildir...
Dünya'da, kendi hakkında konuşulmaktan daha kötü bir şey vardır; kendi hakkında konuşulmamak... *
(bkz: gossip)
pek çok kimsenin; yapmıyorum, ölsem yapmam, hoşlanmam yapanı da sevmem vb. gibi çıkışlarla karaladığı ve fakat pek çok insanın da yaptığı eylem.
guzellestirdigine inanilan aktivite * *.
islam dinine göre yapılması günah olan eylem. kadınların yaptıkları söylense de ,erkeklerin bu alandaki başarıları gözardı edilemez. sonuçta GIYBET FOREVER!
Bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şekilde konuşup yorum yapmak. genelde dedikodular asılsız olur. adı üstünde
dedi ve kodu kelimelerin birleşmesiyle oluşmuş bir bileşik kelimedir. sırf bu yüzden bile enteresandır. dedi ve kodu gibisinden bir çağrışım yapar. yani hem dedi hemde gömdü gibisinden. arkasından konuştu birde kodu. ne kodu nasıl kodu laf mı kodu bilinmez.
yapmam diyenin yalan söylediği eylem.az yada çok kadınlar günlerde, erkekler kahve ve barlarda bu işle iştigal olur.gıybet forever yani.
kim, kiminle, nerede, ne zaman, niye, nasıl, ne sorularının bir topluluk tarafınca cevabının arandığı eylem.

(bkz: 5n1k)