bugün

Her öğrencinin çilesi olan nalet olası sınavlardır.Güzelim tatili zehir eder,hayattan soğutur.
(bkz: finallere çalışmıyormusun büt seni çağırıyor)
tüm içtenliğiyle kişinin bildiği tüm küfürleri dua gibi okuduğu durumdan* sonra mütemadiyen geçilemeyen sınavlar için "al işte sana bir şans daha" mealini taşıyan sınavlardır.*
öğrencilik hayatının vazgeçilmez tatil işkencesidir.bütün aile yaz boyunca tepende ders çalışmanı bekler senin aklın dışarıdadır bundan büyük işknce mi olur.
mülkiyede olmayandır.
bağımlılık yapar. Bi kez gittiğinizde gelecek senenin biletini elinize almış olursunuz.
( 3 senedir hiç aksatmadan giderim )
üniversite yönetiminin öğrencilere yapacağı en büyük iyiliktir. öğrnciler için ikinci şanstır. eziyet ve para tuzağı olan yaz okulu gibi ders konusunda sınırı yoktur. şahsen benim bir dönemde 13 tane bütünlemeye girerek sınırları zorlamışlığım vardır. hatta 4 senede toplam 54 tane büte girerek , okulda hala dilden dile dolaşan bir başarı öyküm bile vardır. neyse lafın kısası bu büt iyi bişey. zaten genelde vizeden bir tane finalden bir tane kesin soru vardır. onları ezberle gir işte. ben daha ne yapayım.
hocaların yardımıyla geçilen sınavlar bütünüdür.
öğrencilerin büt büt atıyor kalbim diye şarkı söylemesine neden olacak, tatilini zehir eden sınavlardır.
"finalde bilen geçer bütte gelen geçer" atasözümüzle finallere göre daha kolay olduğu belirtilen olaydır.
Öğrencilerin vize, final esnasında güvendikleri, sonrasında ise yusufladıkları sınavlar.

(bkz: son umut)
dönem içinde çalışmayarak ya da çalışıp da hakkını veremeyerek kalınan sınavların çekilen çilesi. güzel bir alternatif olmasına karşın şu yaz sıcağında çekilmez, bunaltıcı ve nefes kesici olabiliyor çalışmaya çalışmak.
ya bütünleyemezsem endişesine kapılıyoruz istemeden, herkesin yaz tatiline girip dinlenmeye başlaması, deniz, kum karmaşası içinde çamura bulanması düşüncesi de cabası.
tahammülsüzlüğümün son haddine erişmişken yazma arzum depreşti, uzun zamandan sonra.
benim gibi çile dolduran tüm kardeşlerime kolay gelsin diyorum ve sabır diliyorum...

(bkz: bu da geçer)
asıl adı finallerdir. Zira finallerin asıl adı da alıştırmadır, pratiktir. Yazınızı heba eder ancak hiç olmamasından ya da yaz okulundan iyidir. Bütünleme candır, canandır.
o nasıl birşey? yeniyor mu? diye sordurtacak kadar bilinmez.

(bkz: erciyes üniversitesi)
Yazın okulun bulunduğu yerden ayrılmayıp 3 ay boyunca öğrencinini okul çevresinden uzaklaşmasına engel olan lanet olası sınavlar.
bunların lisede olanları işkence değil, eğlencedir. sınav kağıdı 5 dakikada 45 puan alınacak kadar doldurulur* ve sohbete başlanır. Sınav süresi 1 saat olduğu ve dışarı çıkmak da yasaklandığı için geri kalan 55 dakika boyunca tüm senenin dedikoduları gözden geçirilir. işin tek kötü yanıysa, bu çok mu çok özel sınav kağıtlarına 1 tl vermektir. şimdi az bir miktarmış gibi geliyor ama fena para kaybetmiştim zamanında. *
bu sınavıda geçemeyen sorumluluk sınavlarına girer. *
bütün bir senenin konularını 1.5 ayda öğrenmek zorunda kalmaktır. tatlı tatlı yemenin acı acı sıçmasıdır.

2 anatomiyi verdim, 2 bys beni bekliyor el sallıyor adeta. sallanan elin kareket çeken ele dönüşmemesi dileğiyle.

bana şans dile sözlük.
okulunda bütünleme olmayıp yaz okulu olanların mumla aradığı sınavlar.
haziranda olan finallerden sonra araya giren onca zamanda,ezberlediklerini unutursun hatta körelirsin bir nevi..
aklına aylar önce nasılda calıstıgın gelir.heleki yaz okulu ve akabinde bütünlemelerin varsa zaten ölmüssündür ve kesinlikle ağlayanın yoktur.
not:tecrübeyle sabittir.
birçok okulda ortalama yükseltme sınavları olarakda geçer akademik takvimde. *
adama bir gecede çalıştığı dersin içeriği üzerine çığır açtıran sınavlar bütünü.
sınavlara çalışırken sıçtım mavisini gördüğüm anlarda hayalini kurduğum sınav türü.
Finallerin hiç sallanmamasına neden olan sınavlardır.Salla nasıl olsa büt var arkadaş hade bi burger yapalım.
çocukken ışık açık uyurdum,
şimdi soran olursa açık unuttum diyorum.
karanlıktan korkuttular bizi hep
göremedik, güvendik
oysa tüm tuzaklar aydınlıktaydı
hayatı anlattılar bize, öğrendik
ama dersler hep gündüz
tüm sınavlar geceydi
benim okulumda okudun
kaldın bütün derslerden.
kanaat notumda kurtarmadı seni
eylülde geldin olmadı
sınıf tekrarında yine denedik
yine kaldın, atıldın
ne yaptıysam uzak tutamıyorum ki
dışarıdan bitiriyorsun beni...

ceyhun yılmaz
her duyduğum da , ahh ahh keşke bizde de bütünleme sınavları olsaydı , bursanın o sıcağında 2 ay boyunca yaz okuluyla uğraşmasaydık dediğim sınavlardır. valla kıymetini bilin lan . 11 ay boyunca devamlı derse gidip gelmek zorunda değilsiniz en azından.