bugün

entry'ler (334)

gurme

güzel bir app store uygulamasıdır. bit.ly/GurmeApp
rastgele mekan önerilerindese,gurmelerin önerdiği mekanları göstermektedir.

antoine de saint exupery

‘Bir şey karşına dikiliyorsa, seni yaralıyorsa,
bırak gelişsin, bırak acıtsın
kök salıyorsun, deri değiştiriyorsun demektir.!
Senden seni doğurtan parçalanışa ne mutlu ! 
Ne mutlu dayandığın tüm acılara !

oliver de sagazan

(bkz: böyle sanata sıçayım)

https://www.youtube.com/watch?v=dTuvmQNiO3w

robin thicke

bir daha good girl de demek istediğim kişidir kendisi.

https://www.youtube.com/watch?v=yyDUC1LUXSU

okan bayülgen

röportajlarını severek okudugum adam, tespitleri kalp ben.

--spoiler--
Ben hayatta başıma gelen her kötü şeyden sonra, kendi kendime söyle bir terapi yapmışımdır: Lütfen Allah’ım bu acı, bu boktan olay beni katılaştırmasın. Beni kindar bir insan yapmasın. Beni espriden yoksun zavallı bir insan haline getirmesin.
--spoiler--

kylo ren

o maskeyi çıkardığın da insanda "kapat kapat" hissi uyandıran karakter. maskeyi çıkarınca beklenti david boreanaz, gerçekler adam driver. (bkz: go home yankee)

başarısız olma korkusu

Ben, bir şeyi çok isteyip yapamamayı kabul etmiyorum. Yapılamayan şey yeterince istenmemiştir.

dudak ısırmak

takıntım olan eylemdir. mazoşistçesine kanatana kadar dudağımı yemek hoşuma gitmektedir.

edit: belki de psikolojik rahatsızlık yaşayan bireylerin davranışıdır.

ırkçı olmak

Yolda park etmek için 2 dk yavaşlayana arkadan hemen korna çalmaya başlar bağırırsın.
işinde senden iyi olanı sevmezsin takdir etmezsin.
Camına kartopu oynarken kar attı diye bıçaklar adam öldürürsün.
Bisikletine bir tur fazla bindi diye damarları çıkana kadar ağlayan çocuğuna nasıl paylaşılırı öğreteceğine gider bisikletini diğer çocuktan kendin alırsın.
Bir yaya azıcık yolu boş buldu diye karşıya geçtiğinde, 50yle giderken hızını 2 katına çıkarır üstüne sürersin.
Çocuğun, arkadaşın sevdiğini kırar sevdiğine söver sevdiğini döver, erkektir yapar dersin.
Yan komşunun evine gireni çıkanı takip eder kendi fesat düşüncelerinde boğulursun.
Okulda sıra arkadaşınla notunu paylaşmazsın.
Yolda çantası sana çarptı diye ters ters bakarsın. "Yavaş olsana be!" tribi bunu gerektirir çünkü.
Otobüse önce bineceğim diye on kişiye omuz atarsın.
Yaya kaldırımındaki engelli yoluna aracını park edersin.
Senin gibi düşünmüyorsa gerizekalıdır.
Seni ya da senin istediğini seçmiyorsa haindir.
Güya sen herkese eşit davranıyorsundur.
Ama en çok seni sevsinler istersin.

Daha ve daha daha...

Sen daha yanındaki halis muhlis Türk'ü sevmiyorsun. Kürt'le, Suriyeli'yle, Ermeni'yle nasıl yaşayacaksın?

Senin insana tahammülün yok.

Senin aynaya baktığında önce kendine tahammülün yok.

aşık olunca yapılan salaklıklar

Elde olmadan sürekli gülümsemek, hatta kötü espirilerine bile gereğinden fazla kahkaha atmak! belli etmemek için ölümüne ilgilenmiyormuş gibi davranmaya calışırken eline yüzüne bulaştırmak, aptallaşıp saçmalamak. güzel şeylerdir bunlar lakin sonra kolayca uçup gider.

friedrich wilhelm nietzsche

“kendinden hiç hoşlanmayan pek çok insan gördüm: bunlar önce başkalarının kendileri hakkında iyi düşünmelerini sağlamaya çalışırlar. bunu başarınca da bu sefer kendileri de kendileri hakkında iyi düşünmeye başlarlar. ama bu sahte bir çözümdür; bu başkalarının otoritesinin altına geçmeyi kabullenmektir. size düşen ödev kendinizi kabullenmenizdir, benim sizi kabullenmemin yollarını aramak değil.”

feeling good

nina simone vs muse.

interstellar

abartıldığı kadar iyi olmayan film. *

mevlana

"Aşk, Allâh'ın sıfatlarındandır. Âşık olup da tevbe edebilmek, sabredebilmek imkânsız bir şeydir. Çünkü tevbe bir kurtcağızdır. Aşk ise bir ejderha gibidir. Tevbe halkın sıfatı olduğu için, aşkın karşısında çaresizdir. Âşık olana, tevbe de, sabretmek de imkânsız görünür. Allah'tan başkasına âşık olunur, lâkin bu geçici bir hevestir. Mecâzî aşk dıştan süslüdür. Dışı nûrlu, güzel görünür, içi dumanla doludur. Nûr gitti de duman meydana çıktı mı, mecâzî aşk solar, donuverir"

en etkileyici ayetler

Enfâl Sûresi, 63. âyet

"Allah onların kalplerini birleştirmiştir. Sen yeryüzünde bulunan her şeyi verseydin, yine onların gönlerini birleştiremezdin. Fakat Allah onların aralarını bulup kaynaştırdı. Çünkü o mutlak gâliptir, hikmet sahibidir."

unutulmak istenen ilkokul anıları

ilkokulda bana aşık çocuğun, yanık sesiyle her tahtaya çıktığında gözlerimin içine bakarak ibrahim tatlıses' ten; ne söyledim ki
vurduğğğn kapıyığğ gittin Be vicdansız be insafsızın kızı be nankör kediğğğ diye şarkı söylemesi. Yıllar sonra facebooka ekledi ağır rockçı olmuş. eminim kendisi de unutmak istemektedir.

kemal islamoğlu

başarılı bir eğitmendir. gözümün önünde camda yürümüş adamdır.

(bkz: havada durdum şahitlerim var)

şeb i arus

öldüğüm gün tabutum götürülürken, bende bu dünya derdi var sanma...
benim için ağlama, yazık, vah vah deme;
şeytanın tuzağına düşersen, o zaman eyvah demenin sırasıdır,
cenâzemi gördüğün zaman firâk, ayrılık deme,
benim kavuşmam, buluşmam işte o zamandır,
beni toprağa verdikleri zaman, elvedâ elvedâ demeye kalkışma,
mezar, cennet topluluğunun perdesidir.
batmayı gördün değil mi? doğmayı da seyret, güneşle aya gurûbdan hiç ziyân gelir mi?
hangi tohum yere ekildi de bitmedi? ne diye insan tohumunda şüpheye düşüyorsun?
hangi kova kuyuya salındı da dolu dolu çıkmadı? can yusuf'u ne diye kuyuda feryad etsin?
bu tarafta ağzını yumdun mu, o tarafta aç.
zîrâ senin hayy u hû'yun, mekânsızlık âleminin fezâsındadır.

büyüdüğünü anlamak

eskiden dalga geçtiğin şeyleri sevmeye başlamak. divan şiiri, farklı tarzda müzikler vs. en zor anında dişlerini sıkarak gülümseyebilmek. daha çok kendin gibi olmak, başkası ne der diye düşünmekten ziyade kendinin ne istediğine odaklanmak. duygusallıktan ziyade daha akıllı mantıklı davranmak. çekingenlik duygusunu tamamen kaybetmek. geçmişe takılı kalmayı bırakmak. eskiden günlerce takılıp kalınan şeylere gülüp geçebilmek.

edit: benim son durumum budur.

ilginç iltifatlar

yağmurdan sonra ortaya çıkan gökkuşağı gibisin.
iphone gibi sürekli güncellenip güzelleşiyorsun.

Edit1: 2. iltifat tabiki de IT ciden geldi.
Edit2: 1. si de. başarılı sözdü.
Edit3: evet ben de ıt ciyim.

ayrıca ilginç diyaloglara da neden olmuştur;

x: reşat altın gibisin.
burju: o kim??
x: reşat altın diyorum.
burju: hııı??

tabi bütün masa yarılır, senin yaşın yetmez diye muhabbet sonlanır :(