bugün

Turunçgillerden bir ağaçmış (Citrus bergamia) bergamot. Anavatanı hindistan olan bitki, yurdumuzda; Adana, Mersin ve Hatay gibi illerimizde yetişmekteymiş. En çok siyah çay ile hayatımıza giren bergamot, çaya kattığı hoş aroma yanında, stresede iyi gelmekteymiş.
iyidir, hoştur, güzeldir lakin

insanı aşırı derecede susatan çaydır.

Su içme alışkanlığı olmayanlara sürekli bu çaydan içmelerini tavsiye ederim.
çayların en güzeli.
çay sevmeyen bir insanı bile 25 yaşından sonra çay tiryakisi yapar.
adını sol framede görünce heyecanlandığım bir kaç başlıktan biri.sevilesi çay, çok çok sevilesi.*
lezzetli bir çay türü. bunu denedikten sonra artık diğer çayı içmemeye başlayacaksınız.
(bkz: Bergamut)

bergamut ne ya?

Örnek cümle: benim babamın bergamutu var.
lipton kadar güzel olmasa da fiyat açısından deren'i tercih sebebidir..hatta bi dolaba koyarsanız 100'lü sallama poşet paketini ağzı açık olarak , dolabı açınca enfes kokular yayılır..çok güzeldir çok..
(bkz: tomurcuk)
Şekersiz colaya alıştıktan sonra normal cola içememen gibi buna da alıştın mı normal çaya dönemiyorsun amk.
Çok severim. Kokusu mükemmel. Bergamutlu yeşil çay alternatifi de var.
Çayın hasıdır, dibidir.

Yalnız sonrasında, sanki çok su içiriyor gibi geliyor bana.
aç karnına mide bulandırabilir.
Mis kokulu çay. Öyle ki benim gibi çaydan kaçınan bir insanın bile bağrına basası gelir, fakat nereye basıyorsun çay lan bu.
çayı tadından ziyade, daha çok kokusuyla cezbeder. hiç içmeyenlerin denemesi tavsiye edilir.
(bkz: bergamut)
dişleri sarartma eğilimli, aromatik olarak en güzel çaylardan birisi olan çay türüdür.