bugün

Pek sevmediğim çaydır.
Turunçgillerden bir ağaçmış (Citrus bergamia) bergamot. Anavatanı hindistan olan bitki, yurdumuzda; Adana, Mersin ve Hatay gibi illerimizde yetişmekteymiş. En çok siyah çay ile hayatımıza giren bergamot, çaya kattığı hoş aroma yanında, stresede iyi gelmekteymiş.
lezzeti olmayan eti sosla baharatla marine etmek gibi birşey.
bir süre sonra sıkılıp kokusuna bile "ay yeter" dediğiniz aromalı çay. (bkz: kendimden biliyorum)

buna rağmen bergamot alıp, kabuklarını çaya katmak için kuruttum.
Çayın hasıdır, dibidir.

Yalnız sonrasında, sanki çok su içiriyor gibi geliyor bana.
lezzetli bir çay türü. bunu denedikten sonra artık diğer çayı içmemeye başlayacaksınız.
içmeyi sevdiğim tek çay, diğerlerini sıcak olsun diye yudumluyoruz işte.
Uzun bir aradan sonra içmeye başladığım çaydır. Özlemeşim tadını kokusunu.
bütün dertleri unutturan efsanevi çaydır. dur bi demleneyim.
kokulu çay olarak da bilinen, tadı ve kokusuyla çayın en güzel halidir zannımca.
sırf bu kokuyu almak için okulda yolumu değiştirip mutfağın önünden geçtiğim oluyor. (insanı hem dinlendiriyor hem de çaya teşvik ediyor.)
normalde halen paşa çayı tercih ederim, fakat kokulu olunca daha fazla aroma tadı alabilmek için daha fazla dem koyuyorum.
iğrençtir.
iyidir, hoştur, güzeldir lakin

insanı aşırı derecede susatan çaydır.

Su içme alışkanlığı olmayanlara sürekli bu çaydan içmelerini tavsiye ederim.
yeşil çaya alışmak için önce bergamutlusu denenmelidir, hoş bir koku veriyor.
Bazı mekanlarda önüme bırakılan aromalı çaydır. arkadaşım sevmiyorum ben bergamot falan seviyor olsam çay değil bergamot isterdim.
Az önce 500 ml'liği devirdiğim enfes çay.
ufak yaslarda sevmedigim ama buyudukce vazgecemedigim cay cesidi. icinde hafifte reyhan olursa. iste tam keyif cayidir.
eskiden çaydan aldığım koku ve tadı bulamayınca bu acayip kokulu arkadaşla telafi etmeye çalışıyorum. epey işe yarıyor aslında lan. kokusu var, tadı var daha ne?
sallama paketinin üstüne black tea yazıp çay diye kakaladıkları bok torbalarından iyidir.
Çok severim. Kokusu mükemmel. Bergamutlu yeşil çay alternatifi de var.
BiM de satılan Hancı marka olanı tek gectiğim çaydır.
Şekersiz colaya alıştıktan sonra normal cola içememen gibi buna da alıştın mı normal çaya dönemiyorsun amk.
bergamotlu çay ile ilgili ne zaman yazı yazsam bol eksi aldı ama yine söyleyeceğim: çay dediğin demleme olur ve de sade olmalı. bergamotlu çay bambaşka bir şey. çay demek yanlış. ama sallama çayı içilebilir hale getiren bir unsur aynı zamanda bergamot. ve tek sevdiğim: doğadan doğu karadeniz çayı.
edit: oylama konusunda beni yine haksız çıkarmayanlara teşekkürü bir borç bilirim.
içtikçe içilesi gelinen ama çok içince de mide bulandıran güzel bir çay çeşidi.
Sallama degil demleme olursa rezzene ile harmanlanirsa saglam kafa yapabilen.
Kokusu mis tadi guzel cay.
(bkz: Bergamut)

bergamut ne ya?

Örnek cümle: benim babamın bergamutu var.
aç karnına mide bulandırabilir.