bugün

hayat geri dönüşsüz çizgilerle aldığımız yoldur..

murathan mungan
(bkz: ayni nehirde iki kere yikanilmaz)
(bkz: ayni nehirde iki kez yikanamazsin)
(bkz: diyalektik)
herakleitos 'un önermesidir. doğrudur, çünkü hem nehir akıcıdır,aynı şekilde durmaz, hem de ikinci kez yıkanacağınızdaki 'siz' ilk kez yıkandığınızdakinden farklıdır.
yaptığımız hicbirşeyi bir daha aynen yapamadığımızı gözümüzün içine sokan cümle.
duruma göre değişen hatta kadına ve erkeğe göre de değişiklik gösteren özellikle bekarken büyük lokma yenip sonrasında yutulan durumdur.
(bkz: aynı şehirde iki kez yıkanılmaz)
bir tane "ilk" vardır anlamında söz.
(bkz: aynı şebeke suyunda iki kez yıkanılmaz)
(bkz: olum tehlikesi)
ne yaparsan yap ilki gibi olmaz demek isteyen heraklietos önermesi.
"doğadaki her şey akar" önermesinin sonucudur. farkında değiliz, ama bu entry i yazarken/okurken bile değişmekteyiz.
felsefe dersinden akıllarda kalan nadir önermelerden biridir. takdirle karşılanmalıdır.
ingilizcesi,

"We both step and do not step in the same rivers. We are and are not."

olan söz.
aynı nehirde iki adım atılmaz. ne nehir aynı nehirdir, ne attığımız adım aynı adım, ne de biz...değişimin kaçınılmazlığını ve sürekliliğini anlatan çarpıcı bir sözdür.
başka bir deyişle, değişmeyen tek şey değişimdir.
(bkz: değişmeyen tek şey değişimin kendisidir)
söylenmek istenen, herşeyin değiştiğidir. değişmeyen tek şey değişimin kendisidir sözüyle de bağdaştırılabilir. sen aynı nehirde yıkandığını düşünsen bile, o nehirin suyu akıp değişmiştir, aynı nehir değildir.
"aha da gayet yıkanılıyor, nasıl yıkanılmaz lan" diyebileceğim, saçma söz.
kim bilir böyle bir akşam,
böyle bir akşam
heraklit alnını
yeşil gözlü zeytinliklerde akan
suya eğdi
ve dedi :
"herşey değişip akmada ,
bu hal beni hayran bırakmada"

nazım hikmet , benerci kendini niçin öldürdü.
herakleitos'un doğru olan önermesi. nehirde devinim eden su nehri bir daha asla aynı kılmaz. her an akan su zerrecikleri değişik su zerrecikleridir. kişi ise ikinci kez o nehre girene kadar değişmiştir,en basitinden daha öncede o nehire girmiş biridir artık. *
değişimin varlığını anlatmak için verilen bir örnektir.
madem felsefe yapıcaz bu örnek yanlıştır, aynı nehirde 2 kere yıkanabilirsiniz. zira nehir akarsuya denir içindeki su zerrelerine değil. örneğin fırat nehri nerededir diye sorsam kimse çıkıpta isim koyar koymaz aktı gitti nereden bilelim nerede olduğunu demez. bu durumda aynı nehirde istenildiği kadar yıkanabilir.
bu durum fikirleri örneklerle anlatmaya çalışıldığında çok sık karşılaşılan bir durumdur.
heraklitosun sözü olan cümledir. yani diyor ki hiçbir şey bir başkasına benzemez hele ilkine hiç benzemez.
hayatı ve zaman kavramini vurguluyan en güzel sözlerden. (bkz: geçmiş geri gelmez) (bkz: olmuşla ölmüşe çare yok)
orjinali "safto to kosmo ola alazun. tipota den meni idio" olan ünlü ifade.
denenmiş olan tekrar denenmez.