bugün

entry'ler (1612)

gece sözlüğün ıssız olması

sözlük popülasyonunun ağırlı olarak türkiyeden katılan yazarlardan oluştuğunu gösterir.

washington dc

Muazzam muzelere sahip sehir. Bunlari gordukce inanilmaz kulturel ve tarihi zenginlige sahip canim Turkiyemde muzecilik geleneginin yerlesmemis oldugunu dusunup dusunup hayiflaniyor, kederlere gark oluyorum.
Not: Bir baskente gore oldukca sakin ve tenha olan sehir.

singapur

Bulgogi denilen biftegi ve satay denilen et yemegi unlu, enteresan yasaklari olan, bal dok-yala temizliginde memleket. Her daim heryerde bulunan klimalari ve bunaltici nemini goz ardi edersek, yasanilabilir bir yer.

düğünlerin olmazsa olmazları

Dugun salonu onunde sigara icen amcalar.

contingency

(ing). Ariza, beklenmedik durum, ihtimal.

conjunctive

(ing) baglayici.

codify

(ing) kodlamak.

bear s den

Andrew Davie, Kev Jones ve Joey Haynes'in olusturdugu Londrali muzik grubu. Son zamanlarda hayatimi guzellestiren unsurlardan biri.

sözlük yazarlarının itirafları

Asabim bozuk, ruhum yorgun. Hic bu kadar yorgun, bikkin ve tahammulsuz hissetmemistim kendimi. Gitmeyi cok istiyorum.

türkçe nin acınası bir dil olması

Dilbilimden habersiz olanlarin ortaya atacagi sacma sapan ve temelsiz ve bir o kadar da gulunc zirva onerme.

üçüncü nesil

Nezih bir nesil. Sozlugun buyuyup serpilmesine cok katkisi olan nesil. Buralar bir zamanlar dutluktu sayin leydies end centilminin.

fransız keçi peyniri

Cok genis bir peynir yelpazesine sahip fransizlarin kruvasanla pek de hos giden peynirleri.

karabük üniversitesi

Zihnime "hello everyone, i'm mahmut karabuk universitesi" sozuyle kazinmis yurdum universitesi.

arkadaşım hoşgeldin

Gulmekten kirilan insanlari gordukce kendimi garip hissettigim yapim. Evet, komik bulmuyorum.

susmayı öğrenmek

Hayatta en ise yarayan, herkesin sahip olmadigi becerilerden biri.

zübeyr şaşmaz

Açlığa doymak filminin yönetmen, senarist ve yapımcısı. Filmin adını duydugumda Şaşmazin konuyu nasil isleyecegini cok merak ettim. Zira açlik fiziksel boyutu dışında pek çok boyutu olan ve insan davranışlarıni yönlendiren bir olgu. Sevgiye, güvene, paraya, prestije, maddiyata ve maneviyata duyulan açlik...Filmde farkli boyutlarda açlığın pençesine dusmus insanlarin bu acliklarini doyurma hikayelerini ve birbirleriyle kesişen yollarini çarpıcı bir biçimde anlatmis Zubeyr Şaşmaz. Filmi çarpıcı kilan seylerden belki de en onemlisi filmin izleyiciyi rahatsız etmesi. Rahatsızlıktan kastim,: filmi izlerken ve dahi izledikten sonra mevzu hakkinda dusundurmesi, izleyiciyi bir muhasebe yapmaya zorlamasi. Bir sinema eleştirmeni olmasam da, bir izleyici olarak iyi, vasat ve kötü film arasindaki en önemli farkin bireyin gece yastiga başını koyarken mevzuyu kendi vicdaninda tartip tartmamasi olduğunu düşünürüm. iyi film bu açıdan iyi bir kitap gibidir, okuduktan sonra o kitabi mutlu mesut bir köşeye atmazsiniz. iş, son satiri okuyup kapagi kapattiginizda baslar. Nihayetinde, onu yazanin da amaci budur ya. Zübeyr Şaşmaz bunu başarmis gözüküyor. Onun içindir ki Zübeyr Şaşmaz, Şaşmaz kardeşlerin en küçüğü olmasindan ziyade, Açlığa Doymak'in yönetmenidir benim için. Filmin sonundaki ithaf kısmındaki yedi denizde kaybolanlar mevzusunu o gece çok düşündüm. Yedi özellikle kutsal kitaplarda cok atifta bulunulan bir sayi. Lokman suresinde Allahu Teala yedi denizin bile kelamini yazmak icin yeterli olmayacagini buyurmus. Burada da O'nun azametini anlatmaya yönelik bir yetersizlik, bir eksiklik, bir açlik söz konusu. Yazar burada ne demek istemiş olabilir aceba klisesini gerceklestirirken, kendimce böyle bir temellendirmede de bulundum. Uzun lafin kisasi, kendisinden çok daha güzel ve derinlikli işler beklediğim bir yonetmendir Şaşmaz.

brighton

Denizi yosunlu, sahili tasli cakilli, ingilterenin güneyinde bir sehirimsi.

londra

Gercek anlamda metropol. Global köy, minyatur dunya.

frankfurt am main

Devasa havalimanina ve Lufthansa Technik fasilitesine hayran kaldigim sehir.

jena

Almanya'nin ortasinda bulunan sirin ogrenci sehri. Bir nevi Almanya'nin Eskisehiri.