bugün

bir mol maddede bulunan atom sayısı

(bkz: mol)
kimyadan nefret etmek için en büyük sebep
altı nokta sıfır iki çarpı on üzeri yirmi üç
12g karbon-12 de bulunan karbon-12 atomlarının sayısı. N harfiyle gösterilir.
pi sayısına göre daha az üne sahip, daha az kişi tarafından tanınan sabit sayı.
(bkz: altıvirgülsıfırikiçarpıonüzeriyirmiüç) olan sayıdr.
Bir mol atomdaki tanecik sayısına karşılık gelmektedir.Nasıl hesaplandığı merak edilmektedir...
6,02 x 10*23 olan ve liseli öğrencinin hafızasında;
altısıfırikiçarpıonüzeriyirmiüç şeklinde yer etmiş sayıdır. özellikle öss hazırlık senesinde;

-aa merhaba ben aylin, sen bizim dershanedensin değil mi?
*evet.
-ismin ne?
*altısıfırikiçarpıonüzeriyirmiüç
-(()=/%/&+%&??
kimya üzerine ögrenim görme tercihi duyan gençler hariç hiçbir gencin ömründe bir kez daha kullanmayacağı ya da ihtiyac duymayacagı bir sayı olmasına ragmen tüm türk gençlerinin zihnine bilimum sınav notu ve sözlü notu tehditleriyle silinmez yazıyla yazılmış garip rakam.
büyük 'n'^harfiyle gösterilen, daha çok kimya'da bir terimdir.
(bkz: avogadro sayısının hesaplanması)
(bkz: avokado)
Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avogadro tarafından belirlenmiş olan sayıdır.
avogadro'yu görünce büyük şaşkınlık yaratan sayı. nasıl bulmuş bu adam bunu diyorsunuz... * *

görsel
kimyada maddenin özellikleri haricinde neredeyse her yerde kullanılan sayıdır.
her şey avagadro sayısı üzerinden hesaplanırken sayının kendisinin pek kullanılmaması da bir çelişki sanırım.
onun yerine mol kavramı kullanılıyor.
1mol atomda kaç tanecik/molekül olduğunu bilmek zorundasınız ama soruları yaparken bir molekülde kaç mol olduğunu bilmek zorundasınızdır daha çok.
(sanırım baya karışık birşey oldu ama korkmaya gerek yok çok soru geçince anlaşılıyor durum.)
bursanın köklü okullarından birinde onu "ağagadro" diye okuyan bir kimya öğretmeni mevcuttur. * yanlış okunmaya ve telaffuza meyillidir kendileri. *
yıllarca pi sayısı ile mücadele eden, ortamlarda pi sayısıyla ilgili bir espiri döndüğünde dikkat çekmek isteyen ikinci adamların kullandığı sayı. o kadar garip ki hiç bir zaman emeline ulaşamamış ve hep pi' nin gerisinde kalmıştır. **
avagadro sayısı = 602000000000000000000000 dir.
yıllarca n * ile simgeledikten sonra üniversitede birden l * ile simgelenmeye başlayan sabit. bir moldeki atom ya da molekül sayısını ifade eder.
normal bir insan evladına, ne gibi bir işte yardımcı olacağı belli olmayan sayıdır.
okulun, saçma sapan bilgilerle donatılmış bir yer olduğunu gözler önüne seren bi mevzu daha.
hangi insan evladı saymış o da ayrı bir sorundur.
(sürtünmesiz yatay düzlem, ağırlığı önemsiz çubuk gibi avogadro sayısıda farazi bir bilgidir.
+çocuklar biz böyle bir şey uydurduk siz bunu çözün bakalım
-hoca senin .mına koyayım hoca)
sınavlarda hep unuttuğum, ve bu yüzden hesap makinesine küçük küçük yazmama neden olan hede.
simdilik lise ikinci sinifta ogretilen sayi.
Allah onun belasını versin diyorum başka da bişey demiyorum. *
lisedeki psikopat kimya hocamızın her derste en az 5-10 defa sorduğu sayıdır. bu yaşıma geldim hala unutmadım neyime yaradıysa..

pkh: avagadro sayısı sen snubberr söyle! *
snubberr: 6,02 X on üzeri yirmiüç
pkh: aferin otur.
snubberr: bsg yaa her ders her ders..

pkh: psikopat kimya hocası
kimyayla ilgili bir bölümde okuyan üniversite öğrencisinin en sevdiği sayı olur zamanla.

(bkz: stockholm sendromu)
söyleyen hocaya bağlı olarak öğrencileri yarabilcek sayıdır.