bugün

Neden nefret ettiğini anlamanın oldukça güç oduğu mümin kardeşlerimizdir. Öncelikle göz gezdirmek gerekir;

(bkz: ateistlerden nefret etme nedenleri)

Yaklaşık 6 yıldır bu durumun nedenlerini araştırmaktayım. 4 yıl önce üşenmedim kalktım kudüs'e gittim. Gördüğüm ilk kiliseye girip haç çıkardım, arkasından ilk camiye dalıp ikindimi kıldım ve sonra "lan hazır gelmişiz buralara" diyerek israil ordusuna yazılmaya çalıştım. Almadılar. Vazgeçmedim. final dergisi dershanesine kayıt olup 1 senede piskoloji bölümü kazandım. Bu konunun üstüne gerçek bir psikiyatr olarak gitmek istedim. "Sevgilimden ayrıldım, çok kötüyüm" gibi kalıplarlarla gelen hastalarıma bıyık altından bu konudan bahsetmeye çalıştım. inancına göre; değişik tarzda benzer sorular sormaya yeltenerek bu konu hakkında esas amaca ulaşmaya çalıştım. Başardım mı bilmiyorum ama sonuç şu şekilde;

Büyük bir kısım ateistlerde günah olgusunun olmadığını söyleyerek kötülük yapmaya müsait insanlar olarak görüyorlar. Bunu takip eden en büyük kitle ise;

"Ey âmenû olanlar (ölmeden önce Allah'a ulaşmayı dileyenler)! Allah'ın kendilerine gadaplandığı (rahmetinden terkettiği) bir kavme dönmeyin (dostluk kurmayın)! Kâfirlerin, kabirdekilerden ümitlerini kesmiş olduğu (tekrar diriltileceğine inanmadığı) gibi onlar da ahiretten ümitlerini kesmişlerdir (ahiret hayatına inanmazlar)." *
Tarzında bir düşünce içersindeler. Diğer kısımlar o kadarda önemli değil zira çok azdılar.

Bunun akabinde garip bir tuhaflıkla karşılaştım. insanların çok büyük bir kısmı ya da hepsi yaşamı boyunca öncelikle kendini düşünmekteydi. * Bu sebepten dolayı allah'a inanan ve kitapta yazan eylemlere uyan birinin kendisini rahatsız etmeyen bir ateiste * kendi bildiklerini anlatma çabası ya çocukca saf bir sevgiden kaynaklanmaktadır ya da allah tarafından daha çok sevileceğini umduğundan.

Kendilerini rahatsız eden ateistlerden nefren eden müslümanları inceyelecek kadar önemli bulmadım. *

Not: Deistim arkadaşım...
(bkz: yaradılanı yaratandan ötürü sevmek gerek)

ateistlerde insan o yüzden nefret etmeyelim.
genelde ateistlerin saçma sapan yorum ve tavırlarından kaynaklanır bu durum. nice ateistler vardır ki annesi babası bile bilmez ateist olduğunu; böyle hareket eden nice müslümanlar gibi... sağ elin verdiğini sol elin görmemesi gerektiğidir doğru olan, reklamsız hareket edip saygıyı yakalamaktır.

hangi dine mensup olursanız olun, sizin tarafınızda olmayanları aşağılamaya kalkarsanız, aşağıladıklarınız tarafından nefretle anılırsınız. aslında ateizm'e değil, malum ateistleredir bu nefret; ikisini ayırmak gerekir.
kendi inandıgı begendıgını begenmeyenden nefret eden ınsandan farksızdır ben nasıl yasıyorsam herkes oyle yasamalıdır dıyendır. madem oyle herkes senın eşinden hoslansın arkadasım herkes onunla yatsın umarım bunu da anlayısla karsılarsın. *
birilerinin bilinç altını deşifre eder.
bu ne biçim seviye #6705135

edit: bu tip yorumcular şeye benzer hani taksi ziline basıp kaçan arsız çocuklar filan...
nefret edebilir, saygısızlık etmediği sürece sorun teşkil etmez.
ki müslümansa da saygı göstermek zorundadır zira onun dini ''senin dinin sana benim dinim bana '' diye emretmektedir. kafirun 6.ayet.
al birini vur ötekini.
sanırım müslümanlık kavramını özlerinde kavrayamamış insanlar için kullanılabilicek bir cümledir.aslında zaten bir müslüman olduğunu söylüyor ve ona göre yaşadığını düşünüyorsan bir atesisten de nefret etmemen gerekir, çünkü müslümanlığı en iyi yaşamış olan insanların da bu konuda çok sözleri vardır; 'yaratılanı sev yaradan dan ötürü' umarım bu sözden sonra müslümanlık ve insanlık paralelliğine biraz daha yaklaşırlar nefret eden arkadaşlar.
kendileriyle çelişen müslümanlardır. nefret edildiğinde sadece daha çok kişi ateist olur. sadece düşünce yapıları itibariyle cennete gidemeyeceklerini düşündüklerinden acıma duygusunu hissetmeleri olağandır. hepimiz kardeşiz, hoşgörülü olmalıyız, birbirimize yardım etmeliyiz diye yırtınan bir dinin mensubları böyle duygular içindeyse o din onlara pek bir şey katmamış demektir.

o değilde gerçekten bir dinin içinde olmak tam anlamıyla kavrayabilmek her insanın yapabileceği bir şey değildir. yok, imkansız bu durum. çünkü gerçekten çok üst seviye*** bir kurum. hani, gerçekten kullanılması çok zor. e herkez de din sahibi olunca hoppaaaa, gümbürtüyü izle. izliyoruz işte her an.
psikoloji okuyup psikaytrist olabilen tek kişinin*saldığı komik ötesi bıdıbıdılar. arkadaşım sen nerden aldınsa o psikiyatristliği görmek istiyorum hangi bölümden aldın sen bu psikiyatri uzmanlığını merak ediyorum.
ha olay trollükse git başka yerde yap yenmiyor yenemiyor bunlar*deist arkadaşım
böyle nice başlık açıp kaçan yazarlardan olduğu sürece tartışmaktan çok bir lekeleme hareketi olmuştur. *
Yahudi ve Hristiyanların kendisinden nefret etmesini hazmedemeyen fakat kendisi de ateistlerden nefret eden müslümanları anlamak atomu parçalamakla eş değerdir..
Bu kişiler kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkalarına yapma cümlesini daha önce duymamış din mensuplarıdır...
nefret degil ama çoğunu sevmem arkadaş. sen benim inancımla alay edeceksin hakaret edeceksin sonra ben seni sevicem öyle mi? tuzlıyayımda kokma nane.

adam akıllı olan inanclara sayğılı olan ama kendisi inanmayan adama zaten kimsenin kötü bakıcağını sanmıyorum.