bugün

(bkz: yüzyılın aşkları)
hakkında uludağ sözlükte konuşulduğunda saçma sapan karşı çıkışların görüldüğü ilişkidir. belki açıklamak gerekir, her ilişki cinsel tutku üzerine kurulu değildir. ama normal tabi, sol pencerede * bu işler tersine işler.

(bkz: yetmişlik şişesiyle ilişkiye girmek)
ilk başta atamızın ölümüne sevinenlerin, hatta öldürmeye kast edenlerin daha sonra onu karalamak için kullandığı alet edevat tan biri. bu ilişkiyi size açıklamaya biz sıkıldık artık. bir gün toplanın topunuza! anlatalım şunu da ısıtıp ısıtıp getirmeyin şunu önümüze.
birçok kez atatürkün açığını yakalamışlar gibi alkolle olan ilişkisini ortaya koymuşlardır. halbu ki bu utanılacak,, ayıp bir şey de değildir. kaldı ki atam iyi içermiş. o kadar meselenin içinde biraz olsun eğlenmeye, rahatlamaya hakkı olamaz mıydı mustafa kemalin?
ayrıntıya girip yaptığı büyük işleri unutturmaya mı çalışıyorlar ne?(temcit pilavı gibi sürekli konu açmaları boşa değildir herhalde)hem size neeee!!! size neee!!! diyesim geliyor. sürekli insanın içine değil de kıldığı namaza, kılık kıyafete önem veren bi zihniyetten (kafası kapalı olsun da ne yaparsa yapsın ve olmayanlarında hepsi kötü!!!)ne beklenirki bu ülkede!!! bana bu ülkeyi emanet etmiş adam için nedense ben içer miydi içmez miydi diye merak etmiyorum.hem hadi içiyodu-noolmuş? içmiyodu-noolmuş? kime nee!!!
mabada girmiş şemsiyeyi beyhude açmak için kullanılan bahanelerden biri.
hiç kimseyi alakadar etmeyecek kişisel bir tercihtir. *
mertlik ve delikanlılık ilişkisidir.

sizinkiler gibi kaypak ve sahte değildir.
atatürk senelerdir alkol ile ilişkisi nedeniyle kötülenmeye çalışılıyor bazı insanlarca. ya bu adam sıfırdan bir ülke yarattı, başınızın herkese karşı dik durmasını sağladı. bütün bunlar için de birçok zorluk atlattı. bazılarının kelle diye nitelendirdiği bu vatan için ölen gencecik çocukları o her gün gördü. her gün ölümden döndü. bir miletin sorumluluğunu üstlendi. bu adam her akşam birkaç tek içmiş çok mu?
(bkz: her kuşu öptünüz bi leylek kaldı)
bkz: Atatürk'ün yaşadığı sıkıntıya en yakın sıkıntıyı sıçarken götünden bok çıkmadığı anda yaşayan insanların Atatürk'e çamur atması.
6 (yazıyla altı) yaşındaki komşu çocuğuyla bahçede sohbet edilmektedir. o sıralar 19 mayıs yaklaştığından tören için ezberlediğin şiirleri bu küçük çocuğa okumak istersin. altı yaşındaki çocuk sözünü keser;

+ okuma! istemiyorum !

dumur olunur

- ama neden burakcım? bak ne güzel ezberledim sana da okuyim??
+ okuma! ben sevmiyorum atatürkü!

dumur üstüne dumur olunur

- neden sevmiyorsun? ama o yurdumuzu düşmanlardan kurtardı, bize böyle bir ülke armağan etti...
+ sevmiyorum işte! babam da sevmiyor! hep içki içtiği için günahkarmış o, yanacakmış cehennemde, içki içmeseydi severdim ama sevmiyorum!

çocuk koşarak evine gider, arkasından bakakalırsın.

bu adamın bu ülke için yaptıkları, tamamen kendi bacağından asılacağı bir mevzu içinheba edilebilir mi acaba?
peki içki içmeseydi, alelade bir paşa olarak kalsaydı ve bu ülke kaosa sürüklenseydi o çocuk doğduğu yerde, esiri olduğu ülkenin yöneticilerini, krallarını bu kadar rahat eleştirebilecek miydi? peki ya bu çocuk dinini, haramını helalini bilecek miydi?

arkasından bakakalırsın...

şimdi bu çocuk ne yapıyor ne ediyor bilinmez, mutluluk partisinin iktidar olduğu yıllarda babası iyi bir yerlere görevlendirilmişti, sonrası meçhul.işte böyle.
Bir akşam, birdenbire Saray'dan kalkarak Gülhane Parkı'nda Halk Partisi'nin verdiği bir açık hava toplantısına gittiğimiz zaman, orada toplanan on binlerce insana harf devrimini müjdelemiş ve bu sırada ayağa kalkarak millete hitaben:
"Arkadaşlarım, bu elimdeki rakıyı evvelce padişahlar da, halifeler de içerlerdi. Fakat onlar saraylarında, dört duvar arasında içiyorlardı. Ben ise sevgili milletimin önünde ve onun şerefine içiyorum." diye kadehini kaldırdığı zaman halkın alkış tufanı arasında Sarayburnu dakikalarca çınlamıştı.

Ali KILIÇ

Kaynak: Milliyet Gazetesi, 1952

Not: bu anı, http://www.atatürkiye.com'dan alınmıştır.
seviyeli bir ilişkidir. kendi seçimidir, hesabını sadece allah'a verir. silah arkadaşlarıyla beraber, bir ulusa bağımsızlığını kazandırdığı düşünülürse, yaradanın pek önemsemiyeceğini düşündüren ufak bir günahtır.
türkiyede hiçbir sorun kalmamış. hertaraf güllük gülüstanlık. ondan sırf can sıkıntısından * * böyle bir başlık çıkmış sandım. sonra altındakileri okuyunca anladım. burda bir sikisinca bok atmak durumu olduğunu gördüm. bunları bir insan niye yazar ki. bize ve size ne ki atatürk ün alkolünden. onun bahsedilecek devrimleri var. onlardan bahsetsenize. * * * * * *
içki içmek günahtır. lakin içkinin günah edilmesi hikayesini bilmek lazım.

içki, içkiyi içenlerin, içtikten sonra birbirlerine zarar verdikleri görüldüğü için haram kılınmıştır.

dikkat: bu entry'de içki savunulmuyor.

ama atatürk gibi bir liderin içki içip içmemesi pek de tartışılması gereken bir mevzu değil.
atatürk'ün içki içmesine hangi açıdan karşı çıkabiliriz? tabii ki, siroz hastalığına yakalanması açısından. içmeseydi daha çok yaşardı. burası bir gerçek.

biz de atatürk'ün daha çok yaşamasını isterdik.

son olarak, atatürk ile ilgili bir başlık açıldığında aşırı derecede sinirli tepkiler vermek de neyin nesi?

atatürk'le ilgili bir başlık açılamaz diye bir kaidemi var?

tamam birisi başlığı açar, sen de girdiğin entrylerle atatürk'ü savunursun olur biter. terbiyesiz başlık gibi bir tepki vermene gerek yokki...

biraz daha hoşgörülü olmak da fayda var...
rahatsızlık duyulması terbiyesizlik olan ilişkidir, öyle ki bağımsızlık savaşının liderini, yaptığı işleri gölgede bırakacak şekilde ele almak ayıptan başka birşey değildir.
düne kadar atatürk'ün yanlışlarını görmeyip, bugünkü gelişmeler neticesinde her nedense birdenbire atatürk'ün yanlışlarını tespit etme cüretini gösteren topluluğun uydurması.

içki içmek ne zamandan beri yasak ya da ahlaksızlık oldu bu kırmızı-beyaz bayrağın dalgalandığı vatanımda?

yazıklar olsun.
atatürk ün yanlışlarını görmemek değil yaptıkları iyi şeyleri onu eleştirdiğiniz kadar dile getirseniz hiçbir sorun kalmayacak dediğim başlık.
(bkz: alkolle ilişkiye girmek)
(bkz: sözlükteki atatürk düşmanları.)
hala mı aynı konu, aynı takık zihniyet.
bazı genclerın:' atam izindeyiz, bizde senın gıbı iciyoruz' u benımsemesıne neden olan ılıskı.
kötüdür.
dinci ve anti-kemalist kişiliklerin atütürk ü karalama bahanesi olarak gösterdikleri olay.