bugün

entry'ler (309)

seta

Siyaset, ekonomi ve toplum araştırmaları vakfı'nın kısaltılmış adı olan Seta, Türkiye'de hala aktif durumdaki birkaç think tank'ten birisi. 2005 yılında kurulduğu sırada Türkiye'nin dış politika konularıyla ilgili çalışmalar ve analizler yapan kuruluş, 2007 yılından sonra iç siyaset meseleleriyle de yakından ilgilenmeye başlamış. Merkezi Ankara'da olan kuruluşun genel direktörlüğünü Taha Özhan yapmakta. Washington'da ki tek Türkiye merkezli think tank olan ve bu konuda çok ciddi bir açığı kapatarak stratejik bir önem arz eden Seta DC ise organik olarak Seta ile bağlı bir şube konumunda.

turkce isletim sistemine verilebilecek adlar

işletim sistemi.

unutulmaz film kareleri

çağrı'da 3 sahabe'nin çöl ortasında 3 tarafa ayrıldığı sahne...

lisede eşit ağırlık seçmek

sosyal bilimler lisesinde okuyorsanız, seve seve(!) yapacağınız tercihtir.

coca cola ile cola turka arasındaki farklar

vicdanının rahat veya huzursuz olması.

10 eylül 2007 türkiye italya basketbol maçı

oysa ne kadarda mutluyduk ilk dakikalar...

2010 dünya basketbol şampiyonası

tanjevic yerine gerçekten takımı sağlam oynatacak bir koç önderliginde, iyice olgunlaşmış hido'nun etrafında kurulacak bir milli takımla ümitlerin son derece olumlu olduğu turnuvadır.

mehmet okur

eurobasket 2007 performansıyla, all-star seçildiğinde heyecandan gözleri dolan yurdum gencinin kendisine karşı hissedilen hisleri yerlebir etmiş oyuncudur. oysaki o gece 3'te kalkıp onu izlerken, oyuna girdiğinde kalbimiz gümgüm atarken, sayı attıgında hobaleyyyy diye ayağa sıçradığımızda ne kadar güzel ne kadar yoğun duygularla senleydik!...

8 eylül 2007 türkiye slovenya basketbol maçı

kurt'un sıçışı filmini izlediğimiz maçtır.

cihan oskay

(bkz: atma cihan din kardeşiyiz)

turbanli kizdan etkilenmek

türbanlı kıza 2 yaşındaki çok soru soran dünyadan bihaber çocuk muamelesi yapan yurdum insanının kendini bilmez görüşüdür.

hande yener e gaz veren kişi

kimse adam gibi çıksın ortaya!..

cemil meriç

kendinden önceki batı dünyasının eserlerini çok iyi okumuş ve eritmiş yazardır. ona bir alim gözüyle bakmak yanlıştır. cemil meriç bir münekkiddir.

tasrif

bu yöntem kuran'ı kerim'de çok fazla kullanılır. anlatılan olaylar farklı yollardan edebi farklılıklar gözetilerek sıkmadan ehemmiyetine vurgu yapmak manasında tekrarlanır. bir kişiye doğru olan bir kavramı anlatmada izlenecek yollardan biridir.

yolda tanıdık görünce yaşanan selam verme gerilimi

ay ay ay, hemen herkesin aynı derecede muzdarip olduğu olaydır. yıllardır görmediğiniz ve okuldaykende hiç muhabbetiniz olmayan biriyle karşılaşılır ve zoraki dakikalarca saçma sapan muhabbet edilir. bir cesur abi işim var kaçmam lazım demedikçede muhabbet uzar uzar sıkar ve bayar...

zamansız gelen şans

tavlada okullar kapanmış iken altı altı gelmesi.

atatürk ün alkolle ilişkisi

hiç kimseyi alakadar etmeyecek kişisel bir tercihtir. *

türk ve avrupa gençliği arasındaki farklar

ahlak tanımazlıkları yüzünden, bayağılaşan ve nefsinden başka hiç birşeye değer vermeyen bir gençlik yaşamaktadır avrupa'da. türkiye ise vicdanını ve ahlakını kaybetmemiş gençleri hala bünyesinde barındırmaktadır.

cuma namazi vakti kapaliyiz

bi cuma vaktini bile dindar insanlara çok gören zihniyetin yadırgadığı durumdur. ne istersiniz dinden dindardan bana bunu cevaplayın?..

müceddid

Allah tarafından her asırda dünyaya gönderilen islam büyüklerine verilen isimdir. arapça yenileyici yorumlayıcı manalarına gelmektedir. bu insanlar geldikleri asrın şartlarına göre kur'an'ı kerim'i tekrar yorumlarlar. mevlana ve said nursi'nin müceddid oldukları iddia edilir. said nursi'nin "mevlana benim zamanımda yaşasaydı aynen nur risalelerini yazardı, bende onun zamanında yaşasaydım mesnevileri yazardım" dediği bilinmekte ve müceddid oldukları iddialarını kuvvetlendirmektedir.