bugün

sayın başkanımızın söylemidir.

onun emri üzerine aleviliğin bir din olmadığı toplum tarafından anlaşılmıştır.

--spoiler--

CEMEVLERi KÜLTÜR EVi

“Din değil. islam içinde bir kurum olarak görünüyor. Net bir tanımı yok. Biz geçmişte Ali’yi çok sevenler olarak görürdük ama bunların Hazreti Ali ile alakaları yok yaşam tarzı olarak. Bizim yaşam tarzımıza uygun olan Türk Alevileri. Öbürleri ise tamamen farklı yerde. Cemevleri ibadethane değil. islamda tek ibadethane vardır, cami. Cemevleri kültür evleridir. Alevilerin sorunları Kürtlerden fazladır söylemi de doğru değil. Onların sesleri fazla çıkıyor.
--spoiler--

bizde sizleri islam emirlerine saygı ve sevgi duyarsınız zannederdik!

islam da bazı şartlar vardı hatırlatılması gereken:

hz.musa dan beri ilk emirlerdir.

1.ÇALMAYACAKSIN!

2.çalsan da çaktırmayacaksın!

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22653369.asp
'alevilik dindir' diyen alevi var mı ya ben onu anlamıyorum abi. yani din olabilmek için yaratıcının diğer dinlerdekilerden biraz da olsa farklı olması, peygamberinin ya da öğreti sahibinin farklı ve o dine ait olması, semavi ise bir kitabının değilse peygamber ya da öğreti sahibi tarafından yazılmış ya da öğretilmiş bişeylerin bulunması vs. gerekmiyor mu abi? hani alevilik için bunlar var da biz bilmiyorsak bilemedim ben şimdi onu.
valla de, halbuki biz din sanıyorduk. alevilik bir kültürdür. kendine hz. muhammed'den başka peygamber kabul eden, kuran'dan başka kitap bilen alevi de yoktur. yüzyıllardır beraber yaşıyorsunuz hiç mi alevi tanıdığınız olmadı hangisinden duydunuz böyle şeyler. sapkın fikirli olanları yok mu alevilerin? var her toplulukta olduğu gibi.
aleviler aleviliğin din olduğunu değil mezhep olduğunu idda ederler zaten. *

Aleviliğin islam dininden farkı yoktur. Ama birde bunun ateist modeli vardır ki sormayın.
bariz olan bir durumdur.
alevilik tasavvufi bir tariktir sadece.
Muhammed dinidir bizim dinimiz,
Tarikat altında geçer yolumuz,
Cibril-i emindir hem rehberimiz,
Biz müminiz mürşidimiz Ali’dir,

(bkz: pir sultan abdal)

Hz. muhammed in dininin adı islam değil mi?

hz muhammed ve hz alinin islamdan başka bir dini var mı?

o zaman alevilik bir din değil, islamın bir yorumudur.
görsel
başbakanın kabız olmasından kaynanlanan sorundur.
alevilik nedir diye soran oldu mu acaba kendisine? yoksa yine şöyle 1-2 beyanaat vereyim de ortalık karışsın peşinde mi? çok ucuz numaralar ama bunlar sayın başbakanım.
isim anlam olarak ;cami : Müslümanların ibadet etmek için toplandıkları yer. (bkz: tdk).

sıfat olarak ;cami :Toplayan, bir araya getiren, bir arada bulunduran. (bkz: tdk).

isim anlam olarak; cemevi: Alevilerin toplanma yeri. (bkz: tdk).

--spoiler--
Cemevi, Alevilerin zikir yaptıkları, Hak ile batıl alanı ayırdıkları, ölmeden önce öldükleri, sorguya çekilip soruldukları ibadethâne. Cemevine girmenin her ibadet mekânı gibi bir adabı vardır. Kul hakkı yiyen, hak sahibi ile helalleşmeden cemevine giremez.
--spoiler--

yukarıda tanımlanan tanımdan dolayı sıkıntı yaşanmaktadır.

cemevlerine hainler giremez, cami ye ise kim olursan ol gel!

bu eleştirileri yapan ve görüşleri bildiren siyasi zihniyet ,bir cemevi ne, cem yapmaya giremez bu sebeple.
aleviliği açıklamak ona kalmadı. birileri çıkıp sunnilik din değildir dese mutlu mu olacak kendisi ?
nedense ateist olan zübükleri daha çok ilgilendiren söz.
hangisine sorsam allah a inanmıyormusun diye? neye inanıyorsunuz desem. cevap aynı. eee? aynı allaha aynı kurana inanıyorsun ne farkın var senin müslümandan? ayrıcalık peşinde koşan götü falloş olmuş naylon komünistleri adamdan saymıyorum zaten. alevi olanlara sorduğumda aramızda bir fark olmadığını görüyorum.
ama şu adamdan sayılmayacak olan tipler nedense ayrıca bir alevi sevdalısı olmuşlar. alevilere üstün ayrıcalıklar için bir yerlerini yırtıyorlar...neden acaba?
müslümanlığı kabul etmeyen orta asya türkleri emevilerin baskısıyla göç etmiş ve bu göçle emevi düşmanı fatımilerden(hz.Ali taraftarları ve o dönemde eemvi düşmanı bir devlet) olumlu etkilenmişler.Alevilik şamanizm şiilik ve bektaşiliğin harmanlanmış halidir Araştırmacı yazardan böyle dinlemiştim çok da mantıklı geldi türk kürt zaza ve arap aleviliği vardır arap aleviliği şiiliğe daha yakındır onların çoğu namaz kılıp oruç tutarlar ama diğer ırklarda oruç namaz yoktur inançlı aleviler dışlanma korkusu yüzünden mezhep gibi gösterirler Ayrı bir din de kabul edilebilir mezhep de.
dogru bir önermedi alevilik din değil bir dans şeklidir. hani olimpiyata falan koyalım diyecem de göze de hoş gelmiyor amk.
(bkz: mezhep)
açacağın gündemi öpeyim ben gidiyorum.
http://inciswf.com/1306682762.swf
bu belediye başkanıyken karacaahmeti yıkmaya kalkmış sonra da alevilik aliyi sevmekse ben herkesten daha aleviyim şeklinde zırvalamalarda bulunmuştu.

adamda bir alevi takıntısı almış başını gidiyor. ne zamandan beri bir başbakan kendini fetva vermek zorunda hissediyor bilemedim. yahu sana ne? bırak ne diyorsa desin, insanlar nasıl ibadet edeceğini sana mı soracak? sen kimsin de insanlara nasıl inanacağını söylüyorsun. yok cemevi ibadethane değilmiş de şuymuş da buymuş da. o insanlar senin gibi inanmadığı için cehenneme gidecek o yüzden üzülüyorsun ve bu insanları doğru yola çağırıyorsun değil mi? peygamber misin, evliya mısın yoksa mehdi mi?

bi düşmedin şu milletin yakasından gitti.
Aslında gerçekte din olgusu biraz içi doldurulmuş bir balon gibi geliyor bana çoğu zaman.

Pek çoğunun bilmeden inandığı bir dine ibadet etmek pekte inanç değildir.

Cem etmek , cami ye gitmek, önce içi doldurulmuş bilgiler ile değerlidir.

Alevilerin mutluluğu insan üzerine inşa edilen değerlerdir.

Cami hoparlörü ile yapılan davet,

alevilik te Gönül ile zaten yapılabilmektedir.
doğrudur. bir tarikattır. bunu azıcık mürekkep yalamış herkes bilir.
din değil bir sentezdir evet. eski türk inanışı ile islamı sentez etmiş, bazıları gibi insan katlemeyen insana insan olduğu için saygı duyan seven bir bakış açısıdır.
doğrudur. bir mezheptir. zaten alevilere de sorsanız '' din '' demezler. ama bütün mezheplerin temeli islamdır. bunu idrak etmek gerekir.

(bkz: saygılar)
kitabı olmayan din olmaz. alevilik din değil ancak bir yaşam tarzı olabilir tıpkı diğer mezhepler gibi. saygı duyulması gerekir.
evet alevilik bir din değildir. mezheptir. ne kadar ayıp şeyler bunlar bunların aliyle alakası falan yok gibi şeyler. insanın inancının ne olduğunun hiç bir önemi yoktur. Asıl olan vicdandır. yüreğinizdir. sana binlerce örnek bulabilirim islamiyete gönül verdim deyipte ardında birsürü pislik bırakan insanlardan. Bırakın alevilere laf atmayı alevilerin inancınıda sorgulayıp durmayın. sizin ne dediğinizden ziyade (bir alevi olarak ) bizim ne düşündüğümüz önemli. Biz kendimize müslüman diyoruz ve islamın hiç bir şartını emrini reddetmiyoruz. sadece kültür olarak sizlerden biraz farklı yaşıyoruz kültürümüzün temelinede yobazlıktan uzak durmayı koyuyoruz. bizimde ibadethanemiz camidir. cem evi bir ibadethane değildir zaten. Ayrıca diyelimki cem evini ibadethane olarak görüyoruz güzel kardeşim madem müslümansın ozaman bunu sorgulayamacağını, ibadetin Allaha karşı yapıldığını ve bunun kul ile Allah arasında olduğunuda bilirsin. Ve sen Allah mısın ki bir kesime siz müslüman değilsiniz diye hüküm verebilesin ? Lütfen cahilliği bırakalım ve kuran-ı kerimi sıradan bir kitabı okurmuş gibi okumayalım , anlamaya çalışalım birazcık kafa yormaya başlasaydınız böyle bir açıklama yapmak gereğinde bulunmayacaktım ve sizlerde benim değerli vaktimi çalmayacaktız. Senin cahilliğin boş vermişliğin yüzünden benim vaktim gidiyor. Benim vaktimi çalıyorsun e şimdi bu günah değil mi ?
"islam içinde bir kurum" gibi garip bir açıklamaya eşlik eden bilinen gerçektir.

herkesin başbakanı olmadığı bilinen erdoğan'ın anayasal suç işleme pahasına ikide bir diline dolayıp oya tahvil etmek için saldırdığı aleviliği nasıl tanımladığı aklıbaşında kimsenin umurunda bile olmaz. zira, önemli olan alevilerin kendilerini nasıl tanımladığıdır.