bugün

ahmet altan'ın can yayınlarından çıkan kitabı.
"kadınlar bile kendilerini anlayamazken bir erkek kadınları nasıl bu kadar iyi anlatır?" ın cevabı.
kişilik zaifiyeti.
fiziksel ve ruhsal olarak ikiye ayrılır.

bana göre ruhsal diyebileceğimiz aldatma daha acı vericidir.öbüründe suratın şeklini değiştirebilecek bi tokat attıktan sonra "orospu"ymuş veya "adam değilmiş,şerefsiz" denilip geçilir ama sevdiğiniz kızın/erkeğin başkasına aşık olması,kalbinde,beyninde başkasının olduğunu bilmek insanda derin yaralar açar.
birbirlerini sevmedikleri halde, ögretilmis hayatlari yasayan kari kocalarin,eslerin aslinda hic sevmediklerini soylemeye cesaret edemediklerinden mutluluk oyunlari oynamasi.daha asagilik bir aldatma cesidi yoktur.
(bkz: santim santim çürümek)
alışkanlık haline gelen adrenalin kaynağı,toplumun ayıpladığı, kimsenin kabul edemediği poligami durumu,kişinin kendine yapılmasını istemeyeceği ikiyüzlü aşk
sürekli mutsuzluk yaşayan ve kendi yarattıkları boşlukta savrulmaya alışkın bünyelere geçici endorfin takviyesi...
ahmet altanın karakter ve olay tahlileriyle adamı deliye çevirdiği ama konusuyla pek de bir özelliği olmayan kitabıdır.
insanın kabullenmekte zorlandığı bir hadise. ben acısını hala çekerim. durup durup "yok yaa zannetmiyorum" derim. bana yapılır mı lan bu diyeni de vardır tabi.bu arada hiç yapmadığım ve yapamayacağım bir olay *
doyumsuz insanların yaptıgı aslında karşılarındakini kandırdıklarını zannedip,aslında kendilerini kandırdıkları durumdur.
baska bırıne yapıldıgı sanılan ama aslında kendıne yaptıgı asagılık bır davranıstır.
erkek yaptığında fazla üstünde durulmaması gereken bir durum (fiziksel aldatmada).çünkü erkeklerin büyük bir çoğunluğu ciddi ciddi sadece bedenleriyle aldatırlar.ancak kadın aldattığında üzerinde fevkalade durulmalı çünkü birçok kadın duygusal anlamda bir şey hissetmediği bir erkekle beraber olmaz.olay bundan kellidir.
Karşınızdaki insanı yok sayıp,bedenen ya da fikren başka sularda yüzmektir.Ahlaken ve de vicadenen yapılabilecek en büyük hakarettir.
aldatmak aslında arzuları tarafından aldatılmaktır.akıl geçmişten ve gelecekten bağımsız yaşayamacağı için insana anı bile zevk içinde yaşatmayacak kalbi ve ruhu boğacak dürüst hiç bir insanın yapmayacağı eylemdir.
asagilik bir davranistir..
aldatmak veya aldatıldığı için aldatarak intikam aldığını sanmak,1 numaralı karaktersizlik göstergesidir.
olabilecek en vijdani konudur.kolayı seçmektir.herkes aldatabilir.kadın veya erkek 50 kere aldatsa da yakalanmayabilir.yüce olan,zor olan sadık kalabilmektir.sadakat insanın karşısına bu kadar seçenek çıkarken reddedebilmek,tek kişiyi büyük bir aşkla sevebilmektir.temizdir,saftır,başarması zordur.

(bkz: sadakat)
(bkz: boynuzlamak)
(bkz: boynuzlanmak)
aldatmak acizliktir,insanın kendi kişiliğine yaptığı saygısızlıktır. seven insan aldatmaz.gerçekten seven insanın gözü sevdiğinden başkasını görmez başka birinin tenine dokunmak gözlerine bakmak istemez.
aldattığı insanı, onca anıyı, beraber geçirilen zamanları, kurulan hayalleri, paylaşılan her şeyi harcamaktır.
tüketim çılgınlığının som halkası olan hadise.insan hızlı yemek yiyebilir, arabasının cep telefonunun vs. şeylerin modellerini çabuk değiştirebilir ama sadakat, sevgi, onur gibi değerlerin hızla tüketilmesinin kimseye yararı dokunmayacağı ortada.insanın karşısındakini aptal yerine koyuduğunu zannedip kendisini çiftleşen hayvanların seviyesine indiren eylem.Ne erkeğin ne de kadınının yapması normal.
hem kendini hem de karşındaki insanı kandırmandır.
kendisine yaplmasını istemeğini baskasına da yapma...
kişiliği bozuk olanların veya kişiliksizlerin başvurduğu kendince kendini ispat etme sınavıdır. Aynı zamanda bazı kadınların erkeklere yakıştırdığı erkektir yapar dediği yakışıksız vede patavatsız olay olgu.
atla deve olmayan şey/olgu/iş/oluş/eylem. büyütüldüğü kadar büyük de olmayan eylem. büyütenlerin aptalca bir sadakat inancına sahip olduğunu düşünüyorum. yoksa niye bu kadar büyütülsün ki! sadakat nedir? elindekileri kaybetmemek için kendine ördüğün duvar. ee aldatmak nedir? elindekilere gerekirse bir tekme atabilme gücü! o zaman çok büyütülecek bir durum değildir. bildiğim birşey varsa tel eşlilik ve aile kavramı kapitalizmle yükselişe geçmiş, bizi, zapturapt altına almanın kremaya bulanmış acı ilacı. o kadar.
(bkz: kaçak et operasyonu)
kişinin kendine olan saygısını yitirmesi halidir.
-beni aldattin!
-ama seni sevdim
-ne fark eder?
-sen de beni sevmedin
-ama aldatmadim
-ne fark eder? *