ev kirası, pazar alışverişi, yeme-içme, gezme-tozma gibi temel ihtiyaçlar için harcanması gereken paranın istanbul, ANkara ve Bursa gibi şehirlere oranla çok düşük olduğu sıcak ama şirin ve de dümdüz (tek bir yokuş dahi görmedim) bir şehirdir.
hayat o kadar ucuzdur ki, istanbul'da ödediğiniz ev kirasıyla bir ay boyunca Adana'da haytınızı idame ettirebilirsiniz.
türkiye'nin 5. büyük ili olarak bilinir.
bende eskiden öyle sanardım lakin gidilip görüldüğünde öyle olmadığı anlaşılır.

izmir ve bursa'yı sollamış geçmiş. ankara'dan burun farkıyla ilerde.
istanbul'a bu kadar yatırım, reklam, zart, zurt yapılmasa onuda ezip geçecek.

olay şudur efendim;
bu memlekette aç insan yok!
ha muhakkak biri çıkıp ''ne alaka lan? ben orda gariban gördüm!'' diyecek.
bende cevaben ''sen istanbul'da, ankara'da 10 liraya bütün pazar alışverişini yapan, karnını doyuran, bir insan gördün mü?'' derim.

trafik olayıda çözülmüş bu memlekette.
arabalar yollardan bazı aksaklıklar olsada yağ gibi akıyor. ulaşım gayet rahat.
bir metro olayı varmış. sanırım yapım aşamasındaymış. yapılınca ulaşım dahada rahatlıyacakmış.

şehirde bir metal havası sezdim. ya da bana öyle geldi.
sanırım o gün konser falan vardı.
zira bu kadar siyah tişörtlü asi genç fazla hayra alamet değil.

büyük ihtimalle bu memlekete büyük bir göç dalgası cerayan edecek.
zaten adanalıların anlattığına göre sürekli göç alıyormuş.

inşalah bu göçlerden sonra hali mersin gibi olmaz.
kavga etmek sosyal bir faaliyettir adana'da ,genç bir erkek çocugunun tam olarak erkek olması için birine bıçak çekmesi gerekir,cinayet olursa daha makbule geçer .
(bkz: adanaca)
Çok sıcak, insanları da sıcak, sevilesi memleket.**
rakı şalgam ikilisinin pek sevildiği, şırdana saygı duyulduğu, her daim normal insanların göremediği sadece muavinler tarafından görülebilen otobüsteki hava boşuklarının abartıldığı ve akabinde ablacımm geliyüüür müsün nidalarının sıkça duyulduğu, sıcaktan pişik olunup pudra satışlarının tavan yaptığı beyaz altın şehridir.
kurban bayramını yıl boyunca durmaksızın yaşayan şehir.
Kıskananları çatlatıcak derecede güzel bir şehir.
kurban bayramının birinci günü itibariyle adanaya dışardan gelenler adanada sis olduğu hissine kapılmış olabilirler. ama uyandırim. tamamı mangal dumanıydı. *
adanalı dizisiyle istemeyerekte olsa soğudum güzide bir şehrimiz.
kurban bayramının etkilerini her daim bünyesinde taşıdığından, dumana-köze aldırış etmeyen şehirdir.
bünyesinden osmaniye gibi 500 bin nüfuslu bir şehir çıkarmış türkiye nin en sikici ilidir.

(bkz: pis sikerik)
en ateşli adliye koridorlarına sahip il.
(bkz: adana bu kez itiraz istemiyoruz zirvesi)
3. sayfa haberlerinin vazgeçilmez ili.
içerisinde 1'er adet fenerium ve kartal yuvası barındıran ama ilginç bir şekilde gs store'un bulunmadığı galatasaray taraftarının en çok bulunduğu şehirlerden biri. * *
(bkz: barajyolu balcalı)
türkiye'nin en güzel kebaplarının yenilebileceği ve güzel hatunlara sahip güzide illerinden birisi.
türkiye'nin en emektar şehridir adana.
ne istanbul gibi imparatorluk başkenti olduğu için her zaman göz bebeği olmuştur.
ne de bursa gibi osmanlı başkenti olmanın ayrıcalıkları ve bayındırlığının oturmuşluğu ile yol almıştır.
ne de ankara'nın başkent'lik forsuna sahip olmuştur.
izmir ile yarışmıştır hep.
izmir de ticareti ile büyürken o ektikleri ile büyümüştür.

bugün tükiye'nin en büyük 5. şehri, türkiye'nin en çalışkan insanlarına, en sıcak havasına ve havası kadar sıcak insanlara sahip şehridir.

ve bu güzelim şehir 2000 lerin başında türkiye'nin en gelişmiş 4. şehri iken hükümetin yanlış kararları yüzünden sanayisi ve tarımı ile ne yazık ki giderek gerilemiştir.
5. liğe gerilemiştir.

bereketli toprağın çalışkan insanların şehri adana hak etmediği kadar ihmal edilmiştir.

önce ''destekleme'' diye bir saçmalık çıkartmıştır hükümet.
sen o ekini ekme bu ekini ek, sen pamuk ekme sen buğday ek demiş, buğday ekene dönüm başı 10 tl vermiştir.
ne olmuştur peki?
hükümetin bu dahiyane fikri ile türkiye pamuk ithalinde rekor kırmıştır.
şimdi bu çok planlı, çok hesaplı hükümet pardon demektedir.
pardon!
desteklemeyi kaldırıyoruz.
siz yine pamuk ekin.
hatta pamuğu destekliyoruz bundan sonra demiştir.
ama iş işten geçmiştir.
pamuk ekilmeyen 6 yıl boyunca ''çırçır'' fabrikaları önce işçi çıkarmış, sonra birer birer yok olmuştur.
şimdi bu güzelim, bu canım topraklar tüm bereketine rağmen üstünde aç insanların nefes aldığı topraklar haline gelmiştir.

türkiye istatislik kurumunun yaptığı açıklamaya göre ki bu açıklama kriz öncesinin verileridir.
adana tükiye'nin işsiz insan oranı en fazla olan 2. ilidir.
adana bitmiştir.
bitirilmiştir.

durmak yok uyumaya devam!
mustafa kemal atatürk'ün kalbinde özel bir yeri olan topraklardır. ulu önder, yıldırım orduları görevini adana'da devralmıştır ve adanalılar'ın düşman işgaline karşı koymaya çalıştıklarını gördükten sonra bu vatanın ve milletin kurtuluşu için çalışmasını, bir şeyler yapması gerektiği fikrini oluşturmuştur.

fransızlar, kendilerine yardım eden ermeniler ile birlikte 5 ocak 1922 de kenti terk etmek zorunda kalmıştır. 15 mart 1923'te adana'ya tekrar gelen mustafa kemal paşa bu duygusunu adanalılar ile paylaşmış ve bağımsızlık hareketi için ilk düşüncesinin adana'da bulunduğu günlerde oluştuğunu şu sözlerle ifade etmiştir;

''acı günlere ait olmakla beraber, bu memlekete ait kıymetli bir hatırayı yad etmek isterim. efendiler, bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel adana'da vücut bulmuştur.''
5. değil 4. büyük şehridir.sıralama;
istanbul.
ankara.
izmir.
adana.
osmaniye ayrıldıktan sonra 5. büyüktür.
hızlı trenle mersinden 45 dk ya gidilebilen, üniversitesinin manzarası harika olan şehir.

(bkz: seyhan barajı)
ekonomik-gelişmişlik düzeyi bakımından sıralandığında

1 iSTANBUL 4,879015
2 ANKARA 3,324472
3 iZMiR 2,707983
4 KOCAELi 1,745641
5 BURSA 1,561681
6 ESKiŞEHiR 1,010243
7 ANTALYA 0,979019
8 TEKiRDAĞ 0,912105
9 ADANA 0,825002 51
10 iÇEL 0,692054

http://ekutup.dpt.gov.tr/bolgesel/dincerb/il/7.pdf

görüldüğü gibi 9. sıradadır adana.
ancak burada önemli olan adana'nın ekonomisi daha büyük olduğu halde tekirdağ, antalya ve eskişehir gibi şehirlerin nüfusu adana'ya göre daha az olduğundan, ekonomik canlılık bakımından adana'yı bir kaç il geçmiştir.

gerçek büyüklük ise ekonominin büyüklüğü ile nüfusun büyüklüğü göz önüne alındığında çıkacaktır.

nüfus bakımından ise adana, 2.026.319 kişilik nüfusu ile beşinci sıradadır.
o halde daha önce de belirtildiği gibi adana türkiye'nin en büyük 5. şehridir.
muzlu sütün, şalgamın, bici bicinin ve de kebabın anavatanıdır.