bugün

adana ilinde doğmuş, daha doğru bir tanımla kendini adana'ya ait hisseden kimse.
allahın adamıdır.
(bkz: adanalıyık allahın adamıyık) derler.
Bir kadın Adana'dan otobüse binmiş istanbul'a gidiyormuş. Çok susayınca muavini çağırıp su istemiş. Muavin hemen getirmiş. 15-20 dakika sonra kadın tekrar susamış ve muavini çağırıp tekrar su istemiş. Muavin yine hemen getirmiş. Aradan yarım saat geçtikten sonra kadın tekrar susamış ve muavini çağırıp mahçup mahçup;
- Şey çok af edersiniz ama ben yine susadım, size zahmet olmazsa bana bir bardak daha su getirebilir misiniz?
Deyince muavin hemen;
- Zahmetine sokarım apla ne zahmeti görevimiz tabi getiririm. Demiş bunu duyan şöför arkaya doğru seslenmiş;
- Lan g.tünü s.ktiğimin muavini kibar konuşsana bağyanla...

işte adanalı budur.*
adanalıyık allahın adamıyık
bici yerik şalgam içerik ...
seklinde kendini tanıtan,genelde cok samimi ve dost canlısı olmakla birlikte bir o kadarda kalleş olanları mevcutturki allah hepinizden uzak tutsun.inanılmaz derecede inandıkları kitaba,peygambere,allaha (bkz: allah ıslah etsin) küfür savurmaları an meselesidir.küfür bu cografyanın anayasası gibidir,küfürlü konuşmayı sevmiyorsan ana kuzususundur,süt cocugusunudur!üzülerek söylüyorum ki bu genellemeler %90 oranında gercektir:( ayrıca; (bkz: yeni başlayanlar için adana)
Adanalı

Adananın Yolları Taşlık,
Yok Cebimizde Beş Para Harçlık.
Elden Gitti Kahpe De Gençlik.
Agam Adana'lı Pasam Adana'lı,
Evde Duramıyom Sana Dadanalı.
Sebebim Sen Oldun Şişman Delikanlı.
Hey Güllü Hele Hele Güllü,
Kız Güllü Hele Hele Güllü,
Peştemalı Püsküllü, Peştemalı Sümbüllü.
Ağam Adana'lı Paşam Adana'lı,
Adana'nın Bayırına,
Ağam At Güverdim Çayırına,
Anam Babam Hayırına.
Adana'nın Yolları Taştan,
Sen Çıkardın Beni Baştan,
Hem Anadan Hem Kardaştan.
Adana'nın Yolları Taşlık diye de bilinir.
adana güzel memlekettir ama adanalılar orayı öle bir anlatır ki tükiye ne be dünyanın başkenti olsun dersiniz.:)üstelik küfür ederken yaratılanla ilişki içerisinde olmazlar direkt yaradanla irtibat kurarlar.
ABD Başkanlığı için Cumhuriyetçi Parti'den aday olan Duncan Hunter'ın internet sitesini kırarak siteye "Savaşa Hayır" kelimelerini yazmış bir türk hacker'in kendisine taktığı lakaptır. bilmiyoruz adanalımıdır değilmidir ancak yakında cia'in adanayı basması muhtemeldir. tebrik ediyoruz kendisini. *
Eğer;

"regülatör" dendiğinde aklınıza elektrikli ev aletlerinin dışında bir yer ismi geliyorsa,

"Şırdan" kelimesi size bir şeyler hatırlatıyorsa,

"Bici Bici","Mumbar", "Kaya Koruğu", "Lagos" nedir, biliyorsanız,

Konuşurken arada bir diliniz istemeseniz de "geliyür", "gidiyür", "gelek", "yapak", "edek" şeklinde sürçebiliyorsa,

Kavşakta kırmızı ışık altında beklemek ve karakış nedir bilmiyorsanız,

Kar görmek için Pozantı'ya yada Çamlıyayla'gittiyseniz,(tisörtle)

"Bici - Bici" nin aslında çocuklara söylenen banyo kelimesi olmadığını çok da lezzetli olduğunu düşünüyorsanız,

Sıcaktan bayılıyorsanız,

Her yıl Ağustos sonunda Sevgi Adasına arabayla gidiyorsanız,

Hayatınızın önemli bir bölümü itimat minibüslerinde geçtiyse,

Çocukken Çakmak Caddesinde kaybolduysanız,

Gazipaşa ve Ziyapaşa size tarih kitaplarını hatırlatmıyorsa,

Yolda biriyle çarpışınca kendi hatanız olmasına rağmen reflex olarak kafayı çakiyorsaniz,

Evinize enfazla 100 m. uzaklıkta bir Yonca market varsa,

SiZ ADANALISISNIZ.
kimseye eyvallahı olmayan samimi insan.
söylentilere göre tamponu badanalıdır.
atv nin yeni dizisidir.
a-tom(parçalanamayan)
a-danalı(danası olmayan).

serbest çağrışım.* *
(bkz: istanbul boyle kapisma gormedi)
ekim ayında atv'de yayınlanacak dizi. tanıtımda şöyle diyor "istanbul istanbul olalı böyle kapışma görmedi". selin demiratar, oktay kaynarca, mehmet akif alakurt oynuyor.
kadın polis saplantısından yönetmenlerimiz ne zaman kurtulacak çok merak ediyorum. artık anlayın be arkadaşım bu memlekette öyle güzel kadın polis yok!
ayrıca senaryo da çok belli. 2 adet mafya 1 adet kadın polis 1 aşk üçgeni 1 adet soğan ve 1 adet patlıcan
(bkz: adana)
(bkz: allah ın adamı)
(bkz: adanalıyık allah ın adamıyık)
*
(bkz: dolunayisi)
(bkz: i belong to che)

edit: i belong to che diyarbakirli oldugunu soylese de ben onun adanali oldugunu biliyorum.
teaser'ı fena olmamış dizi film. oktay kaynarca tam bir adanalı olmuş şahsımca. ayrıca tüm adana'nın da garanti izleyeceği dizidir.
çağkan çulha'nın müthiş bir metamorfoza uğrayarak acemi cadı'dan sonra rol alacağı yeni dizi.
yakında başlayacak dizi ama başrol oyuncusu malesef adanalı değil. yanılmıyorsam karadenizli.
görüp görülebilecek en kötü dizi. aah pardon bide sey var neydi adı?
(bkz: kurtlar vadisi)
ilk bölümüyle atv'yi uzunca bir süreden sonra reyting listesinin zirvesine taşıyan dizi olmuştur.

1 ADANALI [NET] Serials Turkish ATV 20:01 9,6 24,1
2 ASI [NET] Serials Turkish KAND 22:01 8,9 28,8
3 ARKA SOKAKLAR (TKR) [NET] Serials Turkish KAND 17:14 8,2 28
4 CARKIFELEK [NET] TV Games FOX 19:56 7,4 19,1
5 UGUR DUNDAR'LA STAR HABER [NET] Newscast STAR 19:31 6,2 16,7