bugün

sözlük yazarlarımızdan montajelemani'nın da aralarında bulunduğu dönemdir.

(bkz: en buyuk asker bizim asker)
kısa dönemleri en şanslı olan askerlerdir. zira aralık-mayıs dönemi hava şartlar bakımından diğer dönemlerden çok daha avantajlıdır.
kardeşimin görevini teslim edeceği askerlerin dönemi.

gerçi kısa dönem uzun dönem tartışması için erken bir dönem. *
311 kd. ler bunlara acaip takmıştır. poşet derler topuna takana da takılana da o bambaşka bi mevzu.
ister poşet densin ister torba.. gittikleri dönem itibariyle en şanslı kısa dönem askerler bunlardır. akşam beşte hava kararır ve çekersiniz pijamanızı yatarsınız.. zaman çabuk geçer.. sadece nisan ayında uzun günleri görürsünüz, zaten o zamanda 315 kd.ler gelir ve siz gitmeye hazırlanıyor olursunuz.. izin kullanmazsanız da en geç 17 mayıs 2007'de evinize doğru yola çıkarsınız.. (bkz: güzel günlerdi)
mevsim itibariyle acemilik ve usta birliğinde başlıca görevleri kar kürümek olacak askerler. Muhtemelen kar yağmaması için dua edeceklerdir.
kışın çamur içinde yerde sürünme ihtimali taşıyan poşet gurubudur...
317. kısa dönemlerin has dedesi olacağı, benim de içinde bulunduğum topluluk.
denetleme görecek ve cok yorulacak hatta kalabalık olması beklenen, 311 ler tarafında gelmeleri sabırsızlıkla beklenen Kısa Dönemler (bkz: Dogubayazıt) (bkz: 311 kd) (bkz: 311 inci donem yedek subay sinav sonuclari) (bkz: alt devre) (bkz: alt tertip)
291. kısa dönem olarak büyük büyük büyük dedeleri olduğum kısa dönem askerler.
beni de barındıran güruh. türk genciyiz hayatımızda böyle bir dönem de var ne yapalım. her türk asker olur.
benide barındıran grup demek isterdim fakat daha kimsenin uzunmu kısamı olacağı belli olmadığından kesinlik arzetmeyen celp dönemi.
sımdıden ay aksamdan ısıktıra alıstırdılar bızı sınav ıcın gıdılen yerde (bkz: tuzla piyade okulu) ; velhasıl kelam uzun mu kısa mı bılınmez ama , vatan bızı beklıyor en comert halıyle ...
hava savunma kutahya ; ordakıler kaldırmıs benı beklıyorlar ; hayda hayırlısı ...
omrumun sanal alemdekı son demlerını yasıyorum ...gule gule sozluk tekrar gorusmek umıdıyle *
benim has torunlarım olan devre.
çabuk gel torun, deden yorgun...
311 ler tarafından torunlar olarak karsılanan Tertip
Bir kısmı iskenderun'da ve izmir'de deniz askerliği acemi eğitimi alırken, giydikleri haki renkli (bkz: levend)leri görünce, bu nasıl bahriyeli olmaktır demişlerdir ancak asıl giyecekleri üniforma, usta birliklerindeki görev yerlerine göre belirlenecektir.

Şayet idari bir iş yapacaklarsa beyaz gömlek/siyah kravat-pantalon-kazak, birlik dışarısına yönelik ve denizciliği temsil eden bir iş yapacaklarsa bildiğimiz siyah bahriyeli kostümü, üstleri başlarının kirlenmesi olası bir fiziksel iş yapacaklarsa (bkz: işbaşı), amfibi komando olacaklarsa kamuflaj giyeceklerdir.
bugün itibariyle aslanlar gibi yeminini etmiş kısa dönem erler topluluğudur.
kars, sarıkamış'a düşen askerler 220 kişi olup 2 kişisi hava değişimi alarak gitmişlerdir. kalan 218 kişi soğuktan hergün hastalanarak 20'şer 20'şer revir yollarına dökülmüşlerdir. yeminlerini ederek sarıkamış içinde dağılmışlardır. bunlardan 57. komando taburu'na düşenler ilçeden 11 kim yukarı çıkmış olup, hastaneye veya çarşıya kamyonların arkasında getirilmektedir. kışla revirinde 5 çeşit ilaç olup, tırnak veya göz için yapılan şikayetlerde aynı ilacı almanız olasıdır. zaten kışla revir doktoru diş hekimi olarak askerlik yapan bir yedek subaydır. 313. kısa dönem olmak kamyonun arkasında hastaneye götürülmekmiş bazıları için. kader diyoruz, gün sayıyoruz. allah kurtarsın.
5 günlük izin kullanmış olmaları durumunda terhislerine 80 gün kalmış, özlemle beklenen mehmetçikler.
eğer 7 gün izin kullanmışlarsa terhislerine bu gün itibariyle 58 gün kalan, heyecanla ve özlemle beklenen dönemdir.*
şafak 46 demişlerdir gün itibariyle.
(bkz: alt devre)
iki gün yol izni alanlar için şafak 10
pek yakında (bkz: şafak doğan güneş).